13874 ogledov

Ilka Štuhec na stopničkah, na skoku grozljiv padec olimpijske prvakinje

Ilka Štuhec Profimedia
Odlična Ilka Štuhec druga na smuku v Cortini d'Ampezzo.

Italijanka Sofia Goggia je zmagovalka smuka za svetovni pokal alpskih smučark v Cortini d'Ampezzo. Na prizorišču naslednjih zimskih olimpijskih iger leta 2026 se je odlično odrezala tudi Ilka Štuhec. Slovenska šampionka se je po lažji poškodbi gležnja znova uvrstila na stopničke. Po St. Moritzu je tudi na progi Olympia delle Tofane osvojila drugo mesto.

Potem ko je s startno številko 21 v cilj prišla še zadnja izmed favoritinj Mikaela Shiffrin, je postalo jasno, da bo izjemna Slovenka še drugič v letošnji sezoni osvojila drugo mesto, le za letos praktično nepremagljivo Sofio Goggio.

Slovenka je nastopila s startno številko 11, ko je v cilju že vodila izjemna Italijanka, ki je imela 36 stotink prednosti pred Nemko Kiro Weidle, medtem ko so vse ostale smučarke zaostajale že za več kot sedem desetink.

Ilka Štuhec | Avtor: Profimedia Profimedia

Ilka se je odločno pognala iz starta ter na prvem merjenju vmesnega časa imela 15 stotink prednosti pred Goggio, njena prednost pa se je na naslednjih dveh merjenjih časa počasi topila, saj je na tretjem merjenju imela vsega še eno stotinko prednosti.

Nato pa je prišel del, v katerem je bila Goggia razred zase, proti vsem smučarkam je pridobila vsaj 40 stotink, tako da je Ilka pred samim zaključkom zaostajala že za 41 stotink in zdelo se je, da sta vodilni smučarki varni na svojih mestih.

Toda Ilka je sanjsko odpeljala zadnji del proge, postavila daleč najboljši čas tega sektorja ter na koncu za vsega 13 stotink zaostala za Goggio, obenem pa Weidlejevo porinila na tretje mesto.

Odlična vožnja Štuhčeve je napovedovala nov izjemen rezultat, a na startu je bilo še kar nekaj izvrstnih smukačic. Toda tudi takšne šampionke, kot so Elena Curtoni, Lara Gut-Behrami in Shiffrin so ena za drugo zaostale za prvo trojico.

Še najbolj nevarna nasprotnica se je zdela aktualna svetovna in olimpijska prvakinja Corinne Suter, ki je bila v borbi za najvišja mesta, a je v zadnjem delu na skoku grdo padla. Sicer ji je po krajši prekinitvi uspelo vstati ter odsmučati v cilj, a je tja prispela v solzah ter hudih bolečinah.

Slovenska šampionka je na progi Olympia delle Tofane tako še četrtič skočila na smukaške stopničke. Prvič s tretjim mestom na smuku 28. januarja 2017, ko je dan kasneje zmagala na superveleslalomu, in nato 18. in 19. januarja 2019, ko je bila najprej druga ter zatem tretja.

To so 19. stopničke v svetovnem pokalu za dvakratno svetovno prvakinjo v kraljevski disciplini, 11. smukaške, s čimer se je Štuhec med Slovenkami z največ smukaških stopničk v svetovnem pokalu izenačila s Tino Maze. Štuhec je sicer s petimi smukaškimi zmagami najuspešnejša Slovenka.

Ilka je tudi poskrbela za še 13. slovenske stopničke na tekmah v Cortini, sedme smukaške. Mojca Suhadolc je bila tretja na smuku v Cortini leta 2000, Tina Maze je leta 2014 kot edina Slovenka zmagala na tem smuku, potem ko je bila leto pred tem druga.

Štuhec je tudi pridobila eno mesto v smukaški razvrstitvi. Po petih smukih v sezoni je skočila na drugo mesto v smukaškem seštevku. Zbrala je 272 točk, več jih ima na svojem računu le Goggia (480).

V Cortini d'Ampezzo so danes izvedli prestavljeni ženski smuk iz St. Antona, v soboto bo na sporedu še en smuk, konec tedna v Dolomitih pa se bo sklenil s superveleslalomom.