Pravljična sedmica srečna za Pinturaulta

alexis pinturault slalom wengen
1/11
Reuters
Francoz Alexis Pinturault se je s sedmega mesta po prvi vožnji prebil na prvo in slavil zmago na slalomu v Wengnu. Drugo mesto je osvojil Nemec Felix Neureuther (+0,34), tretje pa najboljši slalomist sezone Avstrijec Marcel Hirscher (+0,64). Mitja Valenčič je bil 17. (+1,74).

Francoski smučar Alexis Pinturault je zmagovalec slaloma v Wengnu. Francoz je v drugi vožnji pridobil šest mest in ugnal oba glavna favorita za zmago, Felixa Neureutherja na drugem in Marcela Hirscherja na tretjem mestu. Hirscher se je z novo uvrstitvijo na stopničke v skupnem seštevku še približal Norvežanu Akslu Lundu Svindalu, ki ima samo še 22 točk prednosti pred branilcem velikega kristalnega globusa.

Na tekmi sta nastopila tudi dva slovenska predstavnika. Mitja Valenčič je bil po prvi vožnji uvrščen na 18. mesto, v drugi pa je pridobil eno mesto, tako da je bil na koncu 17. Matic Skube je imel startno številko 56 in prve proge ni končal.

Valenčič do najboljšega izida v Wengnu

Valenčič se je še na tretjem slalomu od petih izpeljanih v tej sezoni svetovnega pokala alpskih smučarjev uvrstil v finalno vožnjo. Slalomski veteran je vpisal 18. čas prve vožnje slaloma v Wengnu, za vodilnim Hirscherjem pa zaostal 1,84 sekunde. Valenčič je v finalni vožnji odločno startal ter v cilju z naskokom 20 stotink sekunde prehitel 11 tekmovalcev in prevzel vodstvo. Že ob prvem merjenju vmesnega časa je imel 35 stotink prednosti, ob drugem merjenju pa je imel celo 44 stotink sekunde naskoka. Kljub temu ga je do konca premagalo še 16 tekmovalcev.

''Tekma je bila res težka in je potekala v pogojih, ki mu ne ustrezajo. Druga vožnja je bila kar solidna, sicer pa je bil na koncu malo bolj previden in to nas je stalo tistih nekaj stotink, zaradi katerih ni prišel višje, med deseterico, kar smo si vsi želeli,'' je povedal Miha Verdnik, glavni trener slovenskih moških ekip v alpskem smučanju.

Najuspešnejšega slovenskega predstavnika moške ekipe v tej zimi je sicer z veliko prednostjo prehitel že naslednji tekmovalec na progi Francoz Steve Missillier, a se je Gorenjec vseeno lahko veselil novega uspeha. V svojem 15. startu na slalomih v Wengnu je po dveh zaporednih ničlah na tem prizorišču vpisal najboljši dosežek doslej. Pred tem je bil 21. leta 2004, dosegel pa je še dve uvrstitvi v trideseterico, 22. mesto leta 2009 in 23. mesto leta 2011. Prvi start na tem prizorišču je imel 17. januarja 1999, ko je izpadel že na prvi progi.

Pred Sočijem še dve tekmi

Do Sočija sta na sporedu še dve slalomski preizkušnji, prihodnjo nedeljo v Kitzbühlu in nato še slalom pod žarometi 28. februarja v Schladmingu, kjer so prav danes po ogledu snežne kontrole prejeli dovoljenje za izvedbo tekme.