53 ogledov

Prevc le 45. - Stoch vodi za 132 točk

Anders Bardal Trondheim
1/7
Anders Bardal je pred domačim občinstvom zmagal pred Andreasom Koflerjem in Noriakijem Kasaijem. Jernej Damjan je končal na šestem, Jaka Hvala pa na 26. mestu. Peter Prevc ga je polomil v prvi seriji in se ni prebil v finale, Kamil Stoch je končal na devetem mestu.

Presenetljivo vodilni po prvi seriji, Čeh Roman Koudelka, v drugo ni zdržal pritiska in je zmago prepustil Andersu Bardalu, drugo mesto Andreasu Koflerju, tretje pa Noriakiju Kasaiju. Sam je padel na četrto mesto. Jernej Damjan je v drugi seriji izboljšal svojo uvrstitev kar za deset mest in končal kot šesti. Povsem v nasprotno smer je šel Jaka Hvala, ki je v finalu izgubil 14 mest in se od Trondheima poslovil s 26. mestom.

Kamil Stoch je tekmo končal na devetem mestu, dobil 29 točk in prednost pred Petrom Prevcem povečal na 132 točk. Severin Freund se s sedmim mestom ni pretirano približal Slovencu in Poljaku v skupnem seštevku svetovnega pokala. Ob Prevcu (45.) sta brez finala ostala tudi Nejc Dežman (33.) in Tomaž Naglič (37.).

Damjanova pot navzgor

Nemec Severin Freund je v drugo napadel s skromnega 22. mesta in pričakovano prevzel vodstvo, pristal je pri 135,5 metra. Gregor Schlierenzauer, 17. po prvi seriji, s 126,5 metra ni uspel izriniti Freunda z vodilne pozicije, uvrstil se je takoj za njim. Za Avstrijcem je nastopil Jernej Damjan, povsem dostojno opravil svojo nalogo (131,5 m) in prevzel vodstvo. Medtem je v Trondheimu začelo močno deževati.

Jan Matura, Piotr Žyla in Marinus Kraus so ostali za Ljubljančanom, tako kot tudi Jaka Hvala. Primorec je izgubil kar 14 mest s skokom dolgim le 118,5 metra. Damjan je, z dežnikom v roki, ostal na mestu, namenjenem za vodilne skakalce tudi po nastopu Thomasa Dietharta. Sledil je nastop vodilnega v svetovnem pokalu - Kamila Stocha. Tudi Poljak ni uspel premagati Damjana (127 m) uvrstil se je na takratno tretje mesto

Bardal razveselil Norvežane

Anssi Koivuranta, Stefan Kraft in Dimitrij Vasiljev so bili naslednji trije, ki so bili slabši od skakalca Ilirije. Šesti po prvi seriji, Michael Hayboeck je bil skupno za točko in dve desetinki slabši od Damjana, ki ga je s prvega mesta izrinil šele naslednji skakalec - Reruhi Šimizu (128 m). Sledil je njegov rojak Noriaki Kasai, ki je še nadgradil dosežek Šimizuja (132 m).

Le pol metra krajši je bil Andreas Kofler in Avstrijec si je tako že zagotovil stopničke. Na veselje domačih navijačev je dobro skočil tudi Anders Bardal (131 m) in se zavihtel n aprvo mesto. Tam je ostal tudi po nastopu vodilnega po prvi seriji, Romana Koudelke. Čeh je doskočil pri 125,5 metra in padel na končno četrto mesto, ki se ga je po zdravstvenih težavah znal razveseliti.

Svetovni pokal (Trondheim), izidi:

1. Anders Bardal (Nor) 269,3 (136,5/131,0)
2. Andreas Kofler (Avt) 264,9 (136,5/131,5)
3. Noriaki Kasai (Jap) 261,4 (135,5/132,0)
4. Roman Koudelka (Češ) 259,6 (137,0/125,5)
5. Reruhi Šimicu (Jap) 256,6 (132,5/128,0)
6. Jernej Damjan (Slo) 249,3 (129,5/131,5)
7. Severin Freund (Nem) 248,5 (126,5/135,5)
8. Michael Hayböck (Avt) 248,1 (133,0/124,0)
9. Kamil Stoch (Pol) 245,6 (127,0/127,0)
10. Anssi Koivuranta (Fin) 245,2 (129,5/126,5)
...
26. Jaka Hvala (Slo)            230,0 (131,5/118,5)

Koudelka presenetil v prvo

Čeh Roman Koudelka je (137,0 metra/136,6 točke) vodil po prvi seriji tekme v Trondheimu, ki jo je poleg izjemnega tempa zaznamoval morda odločilni spodrsljaj Petra Prevca v boju za rumeno majico in zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala. Prevc je s skromnim skokom ostal celo brez finala, v katerega se je uvrstil njegov največji konkurent Poljak Kamil Stoch na desetem mestu (122,5 točke).

Med trideseterico sta se uvrstila Jaka Hvala (122 točk), ki je na 12. mestu, ter Jernej Damjan (120,9), ki je po polovici tekme 16. Poleg Prevca sta brez finala ostala še Nejc Dežman (109,1) na 33. in Tomaž Naglič (106,4) na 37. mestu. Drugi je sicer Norvežan Anders Bardal (136,4), tretji pa Avstrijec Andreas Kofler (134,6).

Dober začetek, porazen konec za orle

Kot prvi od slovenskih orlov se je z izvrstnim skokom v izteku skakalnice v Trondheimu ustavil Hvala, ki je očitno le začel trnovo pot iz olimpijske sivine. Primorec je s skokom, dolgim 131,5 m (122,0 tč.), zasedel takratno drugo mesto, z izjemnim skokom je vodil Čeh Koudelka.

Dežman je v nekaj slabših vetrovnih razmerah pristal pri skromnih 119,5 metra (109,1 tč.), krivulja rezultatov pa je šla še navzdol po nastopu Nagliča (121,5 m/106,4 tč.). Vodilnemu Koudelki se je še najbolj približal Avstrijec Kofler, a tudi on za dve točki zaostal za Čehom.

Šok: Prevc brez finala

Jernej Damjan ni ponovil izvrstne predstave iz poskusne serije in s 129,5 metra in 120,9 točke zaostal tudi za Hvalo, vseeno pa je bil dosežek Ljubljančana dovolj za finalni nastop. Pred nastopom najboljših je domače gledalce na noge dvignil lokalni junak Bardal, a tudi njegovih 136,5 metra z vrha ni izrinilo Koudelke.

Tako kot Damjan svojega dosežka iz poskusne serije, ko je bil najdaljši z ekstremnimo znamko 140,5 metra, ni ponovil branilec skupne zmage v lanski sezoni Avstrijec Gregor Schlierenzauer, ki je zaostal tudi za Damjanom. Zelo skromno je nastopil tudi Nemec Severin Freund, ki je zasedel le 22. mesto.

Pravi polom pa je doživel Prevc, ki je v brezveterju pristal pri eni najslabših daljav prve serije (116,5 m) in ostal celo brez finala na 45. mestu! Da je bila bolečina še večja, je Stoch zasedel deseto mesto in se uvrstil v finale, kjer bo naskok v boju za rumeno majico pred slovenskim olimpijskim junakom še povečal.

Poskusna serija napovedala boj za stopničke

Na posamični tekmi v Trondheimu je nastopilo pet slovenskih tekmovalcev. Najbolj se je v kvalifikacijah s četrtim mestom izkazal Naglič, Damjan je bil prav tako odličen peti, Hvala enajsti, Dežman pa 26. Zagotovljen nastop je imel Prevc, skupaj z Nemcem Freundom prvi zasledovalec rumenega Poljaka Stocha.

Kvalifikacijski skok se je najbolje posrečil Japoncu Reruhiju Šimizuju, za skok, dolg 136 metrov, je dobil 146,8 točke. Naglič je zbral 134,4 točke, Damjan 132,8, Hvala 130,0, Dežman pa 123,0 točke. Prevc je pristal pri 134,5 metra, najdaljši pa je bil Freund s 141,5 metra.
Spodletelo je Matjažu Pungertarju s 44. in Juriju Tepešu z 49. dosežkom.

Tekma v Trondheimu se bo danes začela ob 16.45. V poskusni seriji se je od orlov najbolj izkazal Damjan s tretjim mestom (136,5 metra/85,0 točke), medtem ko tudi Prevc za razliko od Freunda pred njim ni prav nič popuščal (134,0 m/83,4 tč.) in bil četrti. Za njim je zaostal tudi Stoch (123,5 m/80,3 tč.), poskusno serijo pa je dobil Avstrijec Schlierenzauer (140,5 m/91,6 tč.).