Zmaji in krkaši praznih rok, rekord Zvezde

Jaka Blažič Dejan Radonjić Crvena zvezda Cibona
1/7
Crvena zvezda Telekom
Union Olimpija je na gostovanju pri Cedeviti v končnici izpustila priložnost za presenečenje (66:60). Krka je v Štuklju, tudi s pomočjo sodnikov, izgubila proti Partizanu (72:78). Košarkarji Crvene zvezde ostajajo neporaženi v regionalni ligi, s 15. zaporedno zmago so izenačili rekord tekmovanja, v Pionirju je padla Cibona (80:64).

Košarkarji Krke so doživeli deveti poraz v ligi ABA, osmega v zadnjih devetih krogih. Vmes so premagali le Union Olimpijo. Proti Partizanu so bili brez pravih možnosti za uspeh. Imeli so sicer dovolj razpoloženih igralcev, ki so med drugim zadeli enajst trojk, vendar so povsem odpovedali pod obročema. Prav višina in moč gostujočih igralcev je bila tokrat odločilna za končni razplet.

Tudi ko je Krka sredi prvega polčasa trojke metala 6:7, je na semaforju zaostajala za tekmecem. Razlika je bila sicer minimalna, a ko se je met z razdalje ustavil, so Beograjčani hitro pobegnili na dvomestno prednost. Takšno so imeli tudi v 36. minuti (62:73), ko je Krka krenila v zadnji poskus preobrata. Prišla je na pet točk zaostanka, več ji pa Milan Mačvan (24 točk, 8 skokov, 6 podaj, indeks 32) in druščina, tudi zaradi malcega čudnega kriterija sodnikov, niso dovolili.

Zmaji zapravili priložnost v končnici

Košarkarji Uniona Olimpije so doživeli tretji zaporedni poraz v ligi ABA. V zadnjih sedmih dneh so izgubili s Krko, Cibono ter Cedevito, torej neposrednimi tekmeci za vrh razpredelnice. Zaskrbljujoče je, da so Ljubljančani vsa tri srečanja izgubili v drugih polčasih; v skupno 60 minutah so dosegli le 77 točk ali dobrih 25 na polčas.

Proti Cedeviti so imeli še najboljši drugi polčas - dosegli so 31 točk, vendar so skoraj polovico teh točk dosegli v zadnjih petih minutah. Do 35. minute so zmogli komaj 46 točk, kar je pomenilo, da je bila Cedevita že pred gladko zmago, kajti vodila je s petnajstimi točkami naskoka. Toda zeleno-beli so tedaj vendarle zaigrali nekoliko bolj podjetno, z nekaj lahkimi koši zmanjšali zaostanek ter po edinem protinapadu na tekmi je najboljši posameznik pri Unionu Olimpiji Blaž Mahkovic znižal na 64:60.

Do konca tekme je bilo še dovolj časa, vendar je na plan znova prišla neučinkovitost varovancev Aleša Pipana, ki v treh napadih niso prišli do koša, tako da so na koncu vpisali sedmi poraz v regionalnem tekmovanju.

Zvezda do 15. zaporedne zmage

Jaka Blažič Dejan Radonjić Crvena zvezda Cibona  | Avtor: Crvena zvezda Telekom Crvena zvezda Telekom
Beograjska Crvena zvezda je v tej sezoni že podrla rekord Uniona Olimpija iz uvodne sezone, ko so Ljubljančani na začetku regionalne lige zabeležili 12 zaporednih zmag. Zvezda je proti Ciboni slavila že 15. v letošnji sezoni in tako izenačila nasploh najdaljši zmagoviti niz lige ABA, ki si ga sedaj lasti skupaj s Partizanom.

Zagrebčani so v dvorani Pionir držali priključek vse do zadnje četrtine, pred katero so imeli Srbi pet točk naskoka (57:52). V zadnjih desetih minutah so udeleženci evroligaškega Top 16 stopili na plin in zanesljivo dobili tekmo. Najboljši strelec tekme je bil Cibonin Dominik Mavra z 20 točkami, pri domačih jih je Nikola Kalinić dosegel 15, Boban Marjanović je zbral po deset točk in skokov, Jaka Blažič pa je zabeležil osem točk ter po en skok in podajo.

Cibona, ob Partizanu, ostaja glavni konkurent Olimpije za nastop v letošnjem play-offu lige ABA, favoriti za prva tri mesta v play-offu so košarkarji Zvezde, Budućnosti in Cedevite. Varovanci Slavena Rimca so s porazom v Beogradu prekinili niz petih zaporednih zmag.