Svet
1 ogledov

Barrosu novi mandat

Evropska komisija visoke stroške opravičuje s tem, da Barroso veliko potuje. (Fo Žurnal24 main
Evropski poslanci so Portugalca Joséja Manuela Barrosa znova imenovali za predsednika Evropske komisije. Z novembrom bo tako začel drugi petletni mandat na položaju predsednika te institucije.

Za imenovanje Barrosa je glasovalo 382 poslancev, proti jih je bilo 219, glasovanja pa se je vzdržalo 117 poslancev. Kot predvideva Pogodba iz Nice, je za izvolitev na položaj zadostovala navadna večina opredeljenih glasov, zato število vzdržanih glasov ni moglo vplivati na končni izid.

Za močnejšo Evropo
"Verjamem, da imata Evropski parlament in Evropska komisija posebno odgovornost do državljanov in to bomo tudi uresničevali," je po glasovanju dejal Barroso in se zavzel za močnejšo Evropo svobode in solidarnosti.

 

Barroso kot karikatura

Portugalski karikaturisti Barrosa pogosto upodabljajo kot kirnjo, morsko ribo, ki menja barve in se lahko odlično prilagodi okolici.



"Imeli bomo veliko dela, čaka nas veliko izzivov, državljani pričakujejo, da bomo delali intenzivno," 
pa je dejal predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek.

Barrosovi kritiki so med razlogi za to, da si ne zasluži novega mandata, največkrat izpostavljali, da se ni dobro odrezal, kar zadeva ukrepe za zajezitev finančne in gospodarske krize, da nima vizije in da je bil preveč servilen do voditeljev držav članic.

Pred prvim mandatom
Leta 2004, ko je bil Barroso prvič imenovan na položaj, so bila pogajanja o prvem človeku Evropske komisije polna zapletov in so močno razdelila EU. Na vrhu EU junija 2004 namreč voditeljem povezave ni uspelo doseči konsenza. Ena skupina je namreč podpirala belgijskega premierja Guya Verhofstadta, druga evropskega komisarja za zunanjo politiko Chrisa Pattna, noben od obeh kandidatov pa ni dobil potrebne podpore. Tako Verhofstadt kot Patten sta nato odstopila od kandidature.

Pet pogojev
za Barrosa
Socialisti so v torek zvečer sklenili, da se bodo današnjega glasovanja vzdržali, so pa določili pet pogojev, ki naj bi jih Barroso v prihodnje izpolnil, če želi imeti njihovo podporo pri oblikovanju nove komisije.

Kot je pojasnil predsednik te druge največje skupine v Evropskem parlamentu Martin Schulz, želijo pravno zavezujoč dogovor, da bo komisija pred sprejetjem vseh ukrepov preverila, kako bi ti vplivali na socialne sisteme v državah članicah. Poleg tega želijo socialisti direktivo o delavcih, ki ima za cilj enako plačilo za enako delo po vsej EU, ter okvirno direktivo za javne storitve. Četrti pogoj socialistov je, da bi bil iz njihovih vrst evropski komisar, ki bi pokrival področja ekologije, sociale in gospodarstva, peti pa položaj zunanjega ministra EU.

Kandidat za predsednika komisije, ki so ga na junijskem vrhu podprli voditelji vseh 27 članic Unije, je v torkovem nastopu pred poslanci napovedal okrepljeno prizadevanje za evropski socialni model in uvedbo položaja komisarja za boj proti podnebnim spremembam.

Reševanje finančne krize
Pred četrtkovim izrednim vrhom EU, na katerem bodo voditelji Unije oblikovali skupna stališča za vrh G20, bosta Evropska komisija in švedsko predsedstvo EU evropskim poslancem danes predstavila svoje poglede na reševanje svetovne finančne krize.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.