Svet
3 ogledov

Obama: 'Ni več časa za igrice'

Obama je v končnem nagovoru še enkrat skušal zgladiti nasprotja o prenovi zdravs Žurnal24 main
Ameriški predsednik je v svojem včerajšnjem govoru ponovno poskušal doseči podporo prenovi ameriškega zdravstvenega sistema. O uspešnosti bodo sodili prihodnji tedni.

Poletje v ZDA je zaznamovala dolgotrajna in ostra kampanja, s katero je predsednik ZDA Barack Obama želel predstaviti zasnovo novega, univerzalnega zdravstvenega varstva v ZDA, poroča Los Angeles Times. Kampanjo je Obama včeraj sklenil z govorom, v katerem se je poskušal predstaviti kot glas razuma in premakniti debato z mrtve točke medsebojnega obračunavanja med demokrati in republikanci. Še posebej je v govoru o svoji ideji želel prepričati tiste zaposlene Američane, ki že imajo zdravstveno zavarovanje.

"Čas za prepiranje je minil. Časa za igrice ni več, sedaj je čas za dejanja," je dejal Obama v govoru, ki so ga često prekinjali republikanski senatorji z vzkliki neodobravanja in celo transparenti. Prvič so bile predstavljene tudi finančne ocene reforme. V prihodnjih desetih letih bi ZDA zanjo namenile 620,7 milijarde evrov, kar je desetine milijard evrov manj, kolikor je vreden trenutni zdravstveni proračun.

V bistvu nič novega
Razlogi za reformo, ki jih je naštel Obama niso bili nič novega. Vsi posamezniki bi morali imeti osnovno zdravstveno zavarovanje, država pa bi subvencionirala tiste, ki si ga ne morejo privoščiti. Država bi morala prav tako pomagati in ustanoviti neke vrste trg, s katerim bi povezala najrevnejše sloje in zavarovalnice.

Nova pa je bila ideja, da naj se obdavčijo zavarovalnice, ki z nekaterimi razkošnimi paketi zavarovanja dvigujejo stroške zdravstvene blagajne. Prav tako je bila nova tudi ideja, da se v zakonodajo vstavi varovalka, ki bi zaustavila rast zdravstvenih stroškov.

Podprl je tudi predlog štiriletnega prehodnega obdobja, v katerem bi zdravstveno zavarovanje omogočili tudi tistim, ki so v preteklosti imeli zdravstvene težave in ga zato sedaj ne morejo dobiti. Predlagal je še, da se posameznim zveznim državam dovoli, da poskusijo nove načine urejanja zdravniških tožb. Te po njegovem mnenju zdravnike silijo v preveč obrambno držo, zaradi česar predpisujejo nepotrebne teste in dvigujejo stroške.

Novi podporniki
Obamov govor pa vseeno ni ostal brez učinka. Na svojo stran je namreč pridobil predstavnike farmacevtske industrije, ki so v preteklosti močno nasprotovali omenjeni reformi, ter tudi nekatere konzervativne senatorje.
Proti koncu govora je namignil, da ustanovitev državne zavarovalnice ne bi povzročala težav na trgu, ampak omogočala nižje cene, a je kasneje še enkrat namignil, da ne bo vztrajal na njeni ustanovitvi, da pa jo bo podprl, če kongres ne najde drugega načina.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.