Svet
5 ogledov

V Mjanmarju še napeto, prihaja odposlanec

Posnetke dogajanja v Mjanmaru je težko dobiti. Veliko informacij o razmerah v dr Žurnal24 main
V protestih v Mjanmaru je bilo ubitih že devet ljudi, med njimi tudi japonski fotoreporter. Vojaška hunta je pristala na prihod odposlanca Združenih narodov.

V protestih v Mjanmaru je bilo ubitih že devet ljudi, enajst protestnikov pa je bilo ranjenih. Kot je poročala mjanmarska državna televizija, je bil med mrtvimi tudi 52-letni japonski državljan. ˝Bilo je nekaj incidentov, v katerih so protestniki poskušali s silo varnostnim organom vzeti orožje, kljub nenehnim opozorilom uradnih oblasti,˝ je razmere v Mjanmaru opisala državna televizija. ˝Zato je bilo treba ustreliti nekaj opozorilnih strelov,˝ so še dodali na državni televiziji, ki je ob tem še poročala, da je bilo vseh devet ubitih protestnikov moškega spola. Sicer pa je medtem mjanmarska vlada pristala na prihod odposlanca ZN za to državo Ibrahima Gambarija, ki naj bi ocenil položaj v Mjanmaru po nasilnem zatrtju prodemokratičnih protestov.

ZDA že uvedle sankcije

Nasilje nad protestniki s strani mjanmarske vojske je obsodil tudi Evropski parlament. © AFP

 
ZDA so medtem že uvedle sankcije proti 14 visokim članom mjanmarske vlade. Finančno ministrstvo je sankcije uvedlo po napovedi predsednika Georgea Busha , da bodo ZDA zaostrile ukrepe proti vojaškemu režimu. Ukrep predvideva zamrznitev sredstev omenjenih posameznikov v ameriških bankah in drugih finančnih institucijah ter ameriškim državljanom prepoveduje poslovanje z njimi. Poleg tega pa se je Bush tudi že pogovarjal z kitajskim zunanjim ministrom Yang Jiechijem , ki se mu je v pogovoru zahvali za kitajsko pomoč pri napotitvi posebnega odposlanca v Mjanmar. Poleg tega pa je tudi prosil ministra Yanga, da naj Kitajska uporabi svoj vpliv v regiji, da bi se kriza v Myanmarju čimprej končala. 

Vojska preiskala budistične samostane

Policija je ob pomoči vojske uničila številne samostane v Jangonu. © AFP

 
Sicer pa je bil četrtek najbolj nasilen dan v Mjanmarju. Tamkajšnja hunta je namreč sprožila obsežne ukrepe proti protestnikom, ki zahtevajo spremembo režima v državi. Policija je ob pomoči vojske preiskala budistične samostane v Jangonu in okoli 500 budističnih menihov odpeljala v neznano. "Vrata samostanov so uničena. Premetali so stvari in jih veliko odnesli. Živi pekel je, ko gledaš vdore v samostane in trpinčenje menihov , " je dejala neka priča.

Se lahko ponovi leto 1988?
Analitiki se bojijo, da bo skrunitev budističnih samostanov še dodatno zanetila nasilje v 56-milijonski državi. Spomin na leto 1988, ko je vojska na ulicah Jangona zatrla vstajo naroda in ubila okoli 3000 ljudi, je še živ. Prebivalstvo je naveličano 45 let življenja v revščini in pod tiranijo vojaške hunte.

Bliskovit zaton Mjanmara

Mnogi analitiki se bojijo, da bo skrunitev budističnih samostanov še dodatno zanetila nasilje v 56-milijonski državi. © AFP

 

Država, kjer četrtina prebivalstva živi z manj kot dolarjem na dan in kjer sta tekoča voda ter elektrika razkošje, je potencialni sod smodnika. Vojaška hunta je v minulih dneh podvojila cene bencina, bistveno pa se je podražila tudi hrana. Meso in olje sta dražja za sto odstotkov. Upokojeni šolski ravnatelj, denimo, na mesec dobi toliko pokojnine, da z njo lahko naroči samo dve skodelici čaja. Avstralski ekonomist Sean Turnell , ki pripravlja poročila o gospodarskem stanju v Mjanmaru, opozarja, da mnogo tamkajšnjih prebivalcev v službo sploh ne hodi več, saj si ne morejo privoščiti niti avtobusne vozovnice.

Pomenljivo je, da je bil Mjanmar leta 1945, ko se je osamosvojil od kolonialne nadoblasti Velike Britanije, ena izmed najbogatejših držav v Aziji. Zdaj je letni družbeni prihodek na prebivalca dvesto dolarjev.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.