Svet
59 ogledov

Vojaško krilo Hezbolaha na terorističnem seznamu

Hezbolah EPA
Uvrstitev vojaškega krila Hezbolaha na teroristični seznam pomeni zamrznitev sredstev njegovim pripadnikom, a ukrepe bodo podrobno določile delovne skupine, ki začnejo delati že danes.

Zunanji ministri EU so se danes v Bruslju odločili, da vojaško krilo libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah uvrstijo na seznam terorističnih organizacij, ker je odgovorno za teroristične napade v Evropi, konkretno za lanski napad na izraelske turiste v Bolgariji, v katerem je bilo ubitih pet Izraelcev.

V strahu pred terorizmom

"Dobro je, da se je EU odločila imenovati Hezbolah to, kar v resnici je: Teroristična organizacija," je poudaril nizozemski zunanji minister Frans Timmermans. Nizozemska si je že leta prizadevala za uvrstitev Hezbolaha na črni seznam.

Za takšno odločitev se je odločno zavzemala tudi Velika Britanija. "Zelo pomembno je, da se v primeru terorističnega napada na evropskih tleh ustrezno odzovemo," je poudaril britanski zunanji minister William Hague in ocenil, da odločitev ne bo destabilizirala Libanona.

S tem se je strinjala tudi Nemčija. "Ne moremo dovoliti, da vojaško krilo Hezbolaha izvaja teroristične dejavnosti v EU ... na to se moramo odzvati," je izpostavil vodja nemške diplomacije Guido Westerwelle in dodal, da je uvrstitev na teroristični seznam ustrezen odziv.

Eu ohranja politične in gospodarske vezi

Pomisleke nekaterih držav, ki so menile, da bi uvrstitev vojaškega krila Hezbolaha na teroristični seznam dodatno destabilizirala Libanon, so ministri pomirili z zavezo, da bo EU ohranila politične in gospodarske vezi z državo.

Zadržke so imele na primer države, ki prispevajo svoje vojake za tamkajšnjo misijo ZN Unifil. Med njimi je tudi Slovenija, ki pa je po navedbah virov v Bruslju minuli teden izrazila zaskrbljenost, a napovedala, da odločitve ne bo blokirala.

Libanon je v četrtek pozval EU, naj Hezbolaha ne uvrsti na seznam terorističnih organizacij, češ da je vojaška skupina ključen del libanonske družbe.

K odločitvi za uvrstitev vojaškega krila Hezbolaha na teroristični seznam je pomembno prispevalo tudi dejstvo, da ta vse dejavneje podpira režim sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Izrael: "To je velik korak, katerega pomena ni mogoče opisati"

Nad odločitvijo je še posebej navdušen Izrael, zunanji minister Ziv Elkin pa je dejal, da je to "velik korak, katerega pomena ni mogoče opisati".

"Zunanje ministrstvo je vložilo veliko časa in naporov, da bi vplivalo na odločitev zunanjih ministrov EU," je Elin povedal za izraelske medije.

Medtem je pravosodna ministrica Cipi Livni dejala, da je "sedaj celotnemu svetu jasno", da Hezbolah ni legitimna politična stranka.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je ob koncu tedna telefoniral vrsti evropskih voditeljev, ki niso bili prepričani o uvrstitvi Hezbolaha na seznam.

Komentarjev 1
  • privat 22:10 15.avgust 2013.

    treba je samo ljudem pustiti da razmišljajo svojo glavo in da tako živijo...ne pa jih siliti da plačujejo neke kredite kot kolonija!