Svet
6792 ogledov

Znano, koliko Slovencev je ostalo ujetih v Sudanu

spopadi v Sudanu Profimedia
Nočejo se evakuirati tudi zaradi grožnje, ki bi jo lahko predstavljalo potovanje do kraja, od koder bi lahko bili evakuirani.

V Sudanu so trenutno tri slovenske družine, je za STA potrdil vodja konzularne službe na zunanjem ministrstvu Andrej Šter. Nihče izmed njih zaenkrat ni zaprosil za evakuacijo iz te afriške države, ki jo zadnja dva tedna pretresajo oboroženi spopadi med sudansko vojsko in paravojaškimi silami RSF.

Ena družina se nahaja v prestolnici Kartum, dve pa v pristaniškem kraju Port Sudan na severovzhodu države, je še dodal Šter.

Kot je pojasnil za STA, se nočejo evakuirati tudi zaradi grožnje, ki bi jo lahko predstavljalo potovanje do kraja, od koder bi lahko bili evakuirani.

Kasneje je RTV Slovenija poročala, da naj bi se družini v Port Sudanu počutili varno, družina iz Kartuma pa je zainteresirana za evakuacijo, a le če bo ta varna. Slovenski državljani bi v primeru evakuacije Sudan lahko zapustili skupaj z državljani Nemčije.

V Sudanu nimamo diplomatskega osebja

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) slovenskim državljanom, ki se nahajajo v Sudanu, še naprej svetuje, naj bodo v varnih prostorih in naj jih ne zapuščajo. Diplomatskega osebja Slovenija v Sudanu nima.

Čez vikend so številne države začele z evakuacijami svojega diplomatskega osebja in državljanov iz Sudana, potem ko je propadel zadnji poskus premirja med sprtima stranema. MZEZ poudarja, da bo morebitna evakuacija slovenskih državljanov skoordinirana na ravni EU.

Spopadi v Sudanu so po večtedenskem sporu med poveljnikom sudanske vojske Abdelom Fatahom al Burhanom in njegovim namestnikom Mohamedom Hamdanom Dagalom, ki poveljuje paravojaškim silam RSF, izbruhnili pred dvema tednoma. V njih je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) doslej umrlo najmanj 413 ljudi, še okoli 3500 pa je bilo ranjenih.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 9
  • bi_ba 09:15 25.april 2023.

    Niso Slovenci ampak slovenski državljani. Če rinejo tja, imajo očitno razlog in naj tam tudi ostanejo. Turistično v to državo pač ne hodiš v vojnem času.

  • munja 21:24 23.april 2023.

    Zelo huda potreba je hodit v rizične države, potem pa Slovenija rešuj kretene. Ne vem kaj sploh iščejo v takih državah, kjer ni miru že desetletja.

  • lojs 15:51 23.april 2023.

    kaj pa slovenčki počnejo dol v sudanu? ... če so na kakšnem safariju, potem najbrž ni tako hudo, najbrž se ne strelajo kar vsepovprek