Žal so posledice takšne odločitve lahko zelo resne – tudi odvzem vozniške zaradi alkohola. Če ste se znašli v tej neprijetni situaciji, obstajajo rešitve, a nikar ne odlašajte!
Vožnja pod vplivom alkohola in kazni
Vožnja pod vplivom alkohola velja za enega najhujših prometnih prekrškov, saj ogroža vas in druge udeležence v prometu.
Meja alkohola v krvi v Sloveniji je največ 0,24 mg na liter izdihanega zraka oziroma 0,5 grama alkohola na kilogram krvi (0,5‰). Če alkotest pokaže višjo vrednost, je kazen neizogibna. To je najmanj 300 € kazni in 4 kazenske točke. Seveda pa višja kot je stopnja alkohola v krvi, strožje so kazni. Maksimalna kazen zaradi vožnje pod vplivom alkohola se izvede v primeru, ko voznik prekorači 0,52 mg/l. Posledica je finančna kazen v vrednosti 1200 EUR, 18 kazenskih točki in odvzem izpita zaradi alkohola.
Test alkoholiziranosti
Policisti izvajajo preglede alkoholiziranosti z alkotestom. Namen testa je zagotoviti varnost na cestah tako za voznika kot tudi za druge udeležence prometa. Če vas ustavijo policisti in zahtevajo alkotest, ga ne zavrnite, saj bi to pomenilo najvišjo kazen (1.200 EUR in 18 točk) ter izgubo izpita. Če test alkoholiziranosti opravite in menite, da je rezultat nepravičen, jasno izrazite svoje nestrinjanje policistu, ki bo vašo opombo zapisal v zapisnik. Vljudno predlagajte test z drugim sredstvom, in nato v vsakem primeru sprejmite test, ki ga določi policist, saj zavrnitev prinaša enake posledice kot zavrnitev alkotesta.
»Pred kratkim sem se znašel v zelo neprijetni situaciji. Po napornem tednu sem šel s prijatelji na pijačo in spil nekaj kozarcev in se nato usedel za volan. Med vožnjo domov so me ustavili policisti in izvedli alkotest. Kljub mojemu prepričanju, da sem "še v redu", je bila vsebnost alkohola previsoka. Dobil sem kazenske točke, ki so bile skupaj s prejšnjimi dovolj za odvzem vozniškega dovoljenja.
Ostati brez izpita je zame velika težava – vožnja mi je nujna za delo in vsakodnevne obveznosti. Nisem vedel, kako začeti postopek za povrnitev dovoljenja, ali imam sploh kakšno možnost, da ga dobim nazaj. Bil sem obupan in zmeden.« - Peter F.
Takšne zgodbe niso osamljeni primeri. Peter se je za pomoč obrnil k nam – k Pravniku na dlani. Še sreča, da ni odlašal in smo tako imeli čas uspešno rešiti težavo. Uredili smo vrnitev izpita.
Kako do vrnitve vozniškega dovoljenja?
Čeprav je izguba vozniškega dovoljenja lahko velika težava, obstajajo možnosti, da ga pridobite nazaj, tudi brez ponovnega opravljanja izpita. Pomembno je, da takoj ukrepate in za pomoč prosite izkušenega pravnika Pravnik na dlani.
Ko prejmete odločbo o začasnem odvzemu izpita, imate 15 dni časa, da s predlogom zaprosite, da se vam vozniško dovoljenje tudi začasno vrne. To pomeni, da lahko vozite do trenutka, ko bo vaš primer obravnavan na sodišču o morebitnem trajnem odvzemu. Predlog mora biti dobro argumentiran, priložiti pa morate tudi zdravniško potrdilo.
Če je prekršek resen, lahko sodišče z odločbo določi, da vaše vozniško dovoljenje ni več veljavno – gre za trajni odvzem izpita. Ko odločba postane pravnomočna, imate zopet na voljo 15 dni, da sodišču predložite Predlog za odlog izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja. S tem predlogom lahko sodišče zaprosite, naj namesto odvzema določi rehabilitacijske ukrepe in preizkusno dobo. To vam omogoča, da dokažete svojo zavezanost da boste vesten in varen voznik. Posledično to pomeni, da v obdobju preizkusne dobe ne storite novega prekrška, ki bi vam prinesel več kot 3 kazenske točke.

Zakaj priporočamo strokovno pomoč?
Izkušen pravnik pozna vse postopke in pravne možnosti, ki so na voljo za povrnitev vozniškega dovoljenja. S strokovnim znanjem vam pomaga pripraviti trdno argumentiran predlog ter vas vodi skozi celoten postopek. To je najučinkovitejša pot, da si povrnete vozniško dovoljenje brez nepotrebnih zapletov in stresa. Pravnik na dlani ima na tem področju več kot 95-% uspešnost! Nikar ne odlašajte, saj ura tik-taka. Vrnite se za volan z le enim klicem na 01 280 8000.