Zdravje > Aktualno
869 ogledov

Najpogosteje obiskujejo starejše, hudo bolne, vse več je dementnih

Pomoč starejšim Profimedias
Glede na to, da se življenjska doba podaljšuje in da vse več starostnikov ostaja v domačem okolju, je potreba vse večja.

Patronažna nega je integralni del primarne zdravstvene nege in s tem primarnega zdravstvenega varstva. Izvaja se na bolnikovem domu, v zdravstvenem domu, v lokalni skupnosti in na terenu. Glede na to, da se življenjska doba podaljšuje in da vse več starostnikov ostaja v domačem okolju, je potreba po teh storitvah po navedbah občin vse večja. Tako najpogosteje obiskujejo starejše, hudo bolne, invalidne, čedalje več je dementnih.

Do preventivnih patronažnih obiskov so upravičeni odrasli, ki so kronično bolni, težki invalidi, osamljeni in socialno ogroženi ali imajo motnje v razvoju, bolniki z aktivno tuberkulozo, mladi slepi in slabovidni z dodatnimi motnjami, ki so doma in ne hodijo v šolo, ženske, ki se po treh letih ne odzovejo vabilu na preventivni pregled, ženske v drugi polovici nosečnosti, družine z novorojenčki/dojenčki in majhnimi otroki

Patronažno varstvo v ljubljanski občini (Mol) zagotavlja Zdravstveni dom (ZD) Ljubljana, ki ima po pogodbi z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) 113,05 programa patronaže in nege na domu.

"To pomeni, da imamo financiranih 113 patronažnih medicinskih sester, 88 diplomiranih medicinskih sester v patronaži in 25 srednjih medicinskih sester v negi na domu," so za pojasnili v domu. Po podatkih Mola v občini deluje en koncesionar z enim programom.

Patronažna služba pokriva vse prebivalce, ki živijo na območju ljubljanske mestne občine oziroma tiste, ki potrebujejo pomoč patronažne sestre v dogovoru z zdravnikom. Potrebe prebivalcev Mola so po navedbah uprave ZD Ljubljana večje od obsega storitev, ki jih omogoča ZZZS.

"Gre za preventivne obiske odrasle populacije in starih, ki so jih patronažne medicinske sestre v preteklosti opravljale, a je ZZZS v zadnjih letih kriterije za izvedbo oz. pravico do teh obiskov glede na pravila o obveznem zdravstvenem zavarovanju zelo okrnil," so poudarili.

Koristne pri preprečevanju in ugotavljanju kroničnih bolezni

Lani so v ZD Ljubljana izvedli obsežen mednarodni projekt CPC+, v okviru katerega so patronažne sestre preventivno obiskovale starejše osebe. Potrebe po strokovni službi, kot je patronažna, so se po navedbah uprave potrdile, kot zelo koristne pri preprečevanju in ugotavljanju kroničnih bolezni.

V okolici Ljubljane patronažno službo zagotavljajo občine, stroške izvajanja v celoti krije ZZZS. Tako na primer patronažno varstvo v občini Kamnik zagotavlja tamkajšnji zdravstveni dom dr. Julija Polca s svojo patronažno službo, ki zaposluje 12 patronažnih delavcev. "V občini ni koncesionarjev, ki bi izvajali patronažno službo. Na ravni nege oz. pomoči na domu pa storitev izvaja zavod Pristan s koncesijsko pogodbo," so pojasnili pojasnili na občini.

Cene v domovih previsoke

Življenjska doba se podaljšuje, vse več starostnikov ostaja v domačem okolju, zato je potreba po patronažnih storitvah, kot pravijo na občini, vse večja. Podatki kažejo, da je bilo lani 17.300 obravnav, v prvi polovici tekočega leta pa že 10.073, kar pomeni, da bo letos obravnav bistveno več. "Pojavlja se tudi to, da se v eni družini obravnava oba zakonska starostnika, saj so cene storitev za premestitev v domove za ostarele previsoke za svojce," so poudarili.

Patronažna služba sledi 14 načelom temeljnih življenjskih funkcij. Največ je kurativnih obiskov, in sicer laboratorijskih storitev, prevezov ran, merjenj vitalnih funkcij. V to službo sodijo obiski nosečnic in novorojenčkov (babiški obiski). Preventivni obiski pa so namenjeni preprečevanju oziroma spodbudi k izboljšanju zdravstvenega stanja občanov.

"Patronažna služba v občini Dol pri Ljubljani je urejena s koncesijsko pogodbo z dvema izvajalkama, ki opravljata to javno zdravstveno službo za naše občane v obsegu in na način, ki ga določa ZZZS," so pojasnili z občinske uprave. Letno opravita okoli 1400 obiskov, od tega 200 preventivnih in 1200 kurativnih obiskov. Tudi v tej občini so potrebe po patronažnem varstvu, kot pravijo, čedalje večje.

Občina Ig je nedavno objavila razpis za dodelitev koncesije za opravljanje javne službe v osnovni zdravstveni dejavnosti na področju patronažnega varstva in zdravstvene nege na domu v občini. Rok za prijave je 18. september.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.