Zdravje > Aktualno
226 ogledov

Po šestih letih spet večje število odvisnikov

Prepovedane droge Profimedias
V Evropi najbolj uporabljena prepovedana droga ostaja konoplja, v svetu pa narašča število odvisnikov od opiatov.

Danes obeležujemo mednarodni dan boja proti zlorabi drog in nezakonitemu prometu z drogami, ki ga je razglasil Urad za droge pri Združenih narodih. V Evropi najbolj uporabljena prepovedana droga ostaja konoplja, v svetu pa narašča število odvisnikov od opiatov. V Sloveniji se povečujeta ponudba in prodaja sintetičnih prepovedanih drog. 

Urad Združenih narodov za boj proti drogam in kriminalu (UNODC) v letošnjem poročilu ocenjuje, da je na svetu 29 milijonov uživalcev trdih drog, od tega jih je 17 milijonov odvisnih od opiatov, kot so heroin, opij in morfij. UNODC je v poročilu še opozoril, da se je število odvisnikov od drog po šestih letih ponovno povečalo.

Največ jih umre zaradi heroina

Uživanje heroina | Avtor: Shutterstock Shutterstock
Največ smrtnih žrtev je še vedno zaradi posledic uživanja heroina. V Sloveniji je v letu 2014 raba kokaina presegla rabo heroina, navaja nacionalno poročilo o stanju na področju prepovedanih drog za leto 2015. Po poročanju programov zmanjševanja škode zaradi uporabe drog lahko to pripišemo težji dostopnosti kakovostnega heroina.

V laboratorijih za proizvodnjo prepovedanih drog so tudi pospešili razvoj novih sintetičnih drog, ki se na trgu pogosto pojavijo kot dovoljene snovi. Lani so tako po svetu odkrili 75 novih substanc, leta 2014 pa 66, je ugotovil UNODC. V Sloveniji je bilo v letu 2014 zaznanih in identificiranih 59 različnih novih psihoaktivnih snovi, navaja nacionalno poročilo.

Najnovejše poročilo o stanju na področju drog v Evropi kaže, da se povečuje predvsem uporaba konoplje in stimulansov. MDMA oziroma ekstazi ponovno postaja najbolj zaželeni stimulans med mladimi. Vendar danes MDMA ni več droga, ki je povezana z določenim krogom ljudi ali subkulturo, ampak jo uporablja širši krog mladih, ki obiskujejo nočne lokale.

Zdravila na recept ...

Programi zmanjševanja škode zaradi uporabe drog v zadnjih letih poročajo tudi o povečani uporabi lažje dostopnih opojnih substanc v Sloveniji, predvsem pa o večji rabi alkohola in zdravil na recept. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je leta 2014 v programe zdravljenja prvič ali ponovno vstopilo 419 uporabnikov drog. Glavna droga, zaradi katere so uporabniki prvič ali ponovno iskali pomoč, so bili še vedno opioidi - predvsem heroin - sledita pa konoplja in kokain.

V Sloveniji je v okviru zdravstvenega varstva vzpostavljena mreža 18 centrov za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od prepovedanih drog. Leta 2014 je bilo v obravnavo v mreži vključenih 3907 uporabnikov drog. Zdravstvena obravnava uporabnikov droge je umeščena v redni program zdravstvenega varstva, ki se financira iz sredstev Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, še piše v nacionalnem poročilu na področju prepovedanih drog.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.