Zdravje

Ste izvedeli kaj koristnega, novega, zanimivega… Kliknite tukaj in Žurnal24 izberite za svoj prednostni vir novic na Googlu.

UKC Ljubljana: Šestmesečni dojenček pogoltnil filter s kovinskim delcem

otrok pojedel filter icos Zdravniška zbornica Slovenije
Majhni otroci so pogoltnili filter cigaret Iqos.

V nadaljevanju preberite:

  • Na UKC Ljubljana so obravnavali pet primerov otrok, ki so pogoltnili cigaretni filter.
  • Filtri so nevarni, saj vsebujejo nikotin ter kovinski del.
  • Zdravniki opozarjajo, naj starši tovrstnih izdelkov ne puščajo na dosegu otrok.

Zdravniška zbornica Slovenije je objavila opozorilo prof. dr. Matjaža Homana, pediatra gastroenterologa Pediatrične klinike na UKC LJ, da so obravnavali več primerov, kjer so otroci pojedli filter cigarete Iqos.

V maju so obravnavali kar pet tovrstnih primerov, šlo pa je za zelo majhne otroke, od šestmesečnega dojenčka do leto in pol starega otroka.

"To je zelo nevarno zaradi možnosti zastrupitve z nikotinom in kovinskega delca, ki lahko poškoduje sluznico prebavil ali povzroči celo predrtje stene prebavil," je opozoril pediater. Kovinski del je namreč precej oster, zaradi česar lahko pride do hudih poškodb.

V tovrstnih primerih morajo delček čim prej in zelo previdno odstraniti z endoskopom. Zastrupitev z nikotinom pa se kaže s prebavnimi težavami, kot sta bruhanje in driska, v težjih primerih pa tudi z motnjami zavesti.

"Najpogosteje gre za preprosto zgodbo: filter je odložen na kuhinjski mizi, otrok je v naročju ali v bližini, ko odrasli za trenutek pogledajo stran, pa ga zagrabi in da v usta. Takšna situacija se lahko konča zelo resno," opozarja prof. dr. Homan.

Starše in tudi vse ostale zato poziva, naj tovrstnih izdelkov ne puščajo v dosegu otrok.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.