Kirurgi v UKC Ljubljana letno opravijo okoli 400 robotskih operacij, od tega okrog pet sočasnih večorganskih posegov, ki ta hip predstavljajo vrhunec robotske kirurgije v svetovnem merilu, so povedali na današnji novinarski konferenci.
Tovrstne operacije namreč prinašajo veliko prednost za bolnike, saj omogočajo hitro okrevanje, hkrati pa je na ta način manj obremenjena zdravstvena nega.
Zaradi izjemne zahtevnosti, ki zahteva visoko usposobljene ekipe kirurgov, v Evropi takšne posege izvaja le še med pet do deset centrov. "UKC Ljubljana tovrstni posegi v robotski kirurgiji dajejo izjemno prepoznavnost in so dokaz vrhunskosti naših kirurgov in ustanove v mednarodnem merilu. Pacientom pa na ta način omogočamo najsodobnejše dostopno zdravljenje tudi tu v Sloveniji," je pojasnil Ivan Kneževič, strokovni direktor Kirurške klinike.

Takšne posege timi kirurgov različnih subspecializacij izvajajo samo v vrhunskih specializiranih ustanovah, je sklenil in povedal, da bo nakup novega robota omogočil dodatni razvoj in pomembno povečal možnosti uspešnega zdravljenja za bolnike.
Velika prednost za bolnike
Pred uvedbo tovrstnega pristopa je bil bolnik z dvema diagnozama operiran dvakrat, med obema posegoma je bilo potrebno okrevanje, da je bil bolnik pripravljen za nov poseg. Sočasen minimalno invaziven poseg je zato velika prednost za bolnike, saj skrajša čas okrevanja in izboljša prognozo zdravljenja. Vsaka tovrstna operacija je zelo zahtevna, načrtovana je do zadnje podrobnosti ter zahteva zelo izkušen in uigran kirurški tim. Prav zato so multidisciplinarne robotske posege usposobljeni izvajati v le nekaj največjih univerzitetnih centrih v Evropi.
400 posegov na leto

Zahtevne sočasne operacije
Jan Grosek s kliničnega oddelka za abdominalno kirurgijo kirurške klinike UKC Ljubljana je predstavil nekaj sočasnih večorganskih posegov, ki so jih opravili v UKC Ljubljana. V sodelovanju abdominalnih kirurgov in urologov so med drugim opravili sočasno operacijo tumorja na tankem črevesu in tumorja na levi nadledični žlezi. V drugem multidisciplinarnem robotskem posegu so sočasno odstranili tudi del debelega črevesa oz. danke in pa žleze prostate, je predstavil Grosek.
Pacient: Na intenzivni bil le dva dni
"Po posegu sem bil najprej dva dni na intenzivni terapiji. Ker so bili rezi res minimalni, nisem imel težav z bolečinami. Naslednje jutro sem lahko vstal in sam odšel v kopalnico. Po desetih dneh sem bil odpuščen iz bolnišnice in sem se lahko normalno gibal. Po treh tednih pa sem že lahko pričel z deli na vrtu. Tako da je bilo okrevanje res hitro, brez večjih bolečin in tudi nisem bil prikovan na posteljo," pa je svoje okrevanje opisal pacient Anton Jost, ki sta ga pred dvema letoma uspešno operirala Grosek in Hawlina.
dezurni@styria-media.si
Čestitke. Imamo vrhunske zdravnike, a hkrati peščico pohlepnežev, ki se trudijo na vse pretege, da bi javno zdravstvo uničili.
modri bodi vesel da si zdrav
Spomnim se več kot desetletje nazaj, starejši znanec z rakom na prostati. V celjski bolnišnici so izvajali robotsko asistirano operacijo VENDAR je ZZZS ni plačal. In okoli 1,5 tisočaka je reskiral, bil po 3 dneh doma, par kontrol in danes… ...prikaži več ko ga srečam pravi da je vse v redu. Glede na to, da so v članku navedena imena sem ga prosil za podatek in povedal je, da sta ledino orala dr.Jagodič in dr.Poteka. Šele leto in pol po njegovi operaciji je ZZZS začel plačevati te operacije mi še pove.....