5535 ogledov

Dallas slavil, Dončić v ključnih trenutkih s košem in podajama

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so tokrat s 114:105 premagali Chicago.

Mavericks so imeli pred domačimi gledalci priložnost, da prvič po letu 2004 sezono odprejo s štirimi zmagami. Doslej se je to v zgodovini franšize sicer zgodilo le trikrat. Tokrat so gostili moštvo Chicago Bulls, ki je že odigralo štiri dvoboje, pri tem pa zbralo dve zmagi in dva poraza. Pri Dallasu je drugo tekmo zapored manjkal Kyrie Irving.

Luka Dončić se je tokrat na začetku tekme izkazal z igro v obrambi, zbral je blokado in ukradeno žogo, v napadu pa dosegel prvi točki domačih, uspešen je bil s črte prostih metov. Dvoboj je bil v prvi polovici četrtine sicer povsem izenačen, pri Chicagu je osem točk dosegel Zach LaVine, ki je minuli teden sicer zbral kar 51 točk na obračunu z Detroitom. A še uspešneje je tekmo odprl Grant Williams, ki je bil s tremi zadetimi meti za tri točke najzaslužnejši za vodstvo Dallasa s 13:10.

Po Dončićevi asistenci za trojko Derricka Jonesa Jr. je prednost domačih narastla na pet točk, a so se Bulls slabi dve minuti pred koncem četrtine znova približali. Tik pred tem je bil Luka blizu prve tehnične napake v sezoni, saj je glasno protestiral, ker sodniki niso dosodili očitnega prekrška po njegovem prodoru pod koš. Jason Kidd se ga je odločil 'ohladiti' na klopi.

Po Dallasovi minuti odmora je Tim Hardaway Jr. zadel zaporedni trojki, a so nato s šestimi točkami v nizu odgovorili tudi gostje. Prvih 12 minut se je končalo z rezultatom 26:23.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Biki so nato v drugi četrtini povedli za točko, vendar je Dončić odgovoril s svojo četrto asistenco za novo trojko Hardawayja, v obrambi prišel do četrtega skoka, nato pa v napadu zadel svoj prvi met iz igre (1/4) in tako prišel tudi do štirih točk. Bilo je 36:32.

Po minuti odmora, ki jo je zahteval trener Bikov Billy Donovan, je Chicago nanizal osem zaporednih točk. Znova se je razigral LaVine. Kljub štirim točkam slovenskega zvezdnika so gostje kasneje povedli že za šest točk, a je Luka vknjižil peto podajo ob trojki Williamsa, nato pa je novinec Dereck Lively II uspešno skočil v napadu in zabil za 47:48.

Obe ekipi sta do polčasa zapravili še kopico napadov, Bulls pa so se na glavni odmor podali s točko prednosti pri 50:49. Dončić je ob metu 2/9 iz igre (0/4 za tri točke) zbral le osem točk, v tekmo se je sicer podal s povprečjem 39.0 točke, k temu pa je dodal pet skokov in šest asistenc.

Na začetku tretje četrtine je prvih sedem točk Dallasa dosegel Jones Jr., dve je kasneje dodal Dončić za vodstvo z 58:55.

In nato je prišla prva Slovenčeva tehnična napaka. Sodnica Ashley Moyer-Gleich mu je najprej dosodila osebno napako, nato pa, ker je zvezdnik v protestu dolgo držal obe roki v zraku, zelo strogo dodala še tehnično napako.

Na polovici četrtine je bil izid izenačen pri 68. točki. Luka je takrat sedel na klop.

Ekipi sta se iz napada v napad menjali v vodstvu, 17 sekund pred koncem četrtine pa je Andre Drummond Chicago popeljal do prednosti s 83:81.

Dončić je v zadnjo četrtino krenil z 12. točkami, šestimi skoki in sedmimi asistencami. Ob zaostanku petih točk je zadel svojo prvo trojko na tekmi, v naslednjem napadu je na 90:90 izenačil Jones Jr.

Še po enkrat več sta se ekipi zamenjali v vodstvu, na polovici četrtine, ko so pri Dallasu zahtevali posvet na klopi, pa so Bulls vodili s 96:94.

Po minuti odmora je Williams s trojko poskrbel že za 21. menjavo v vodstvu, po neuspešnem napadu gostov pa je Jaden Hardy Mavericks popeljal do 99:96. Luka je ob tem prispeval svojo osmo podajo. Na vrsti za minuto odmora so bili pri Chicagu.

Po dveh uspešnih prostih metih Williamsa je Dallas tudi v zadnje tri minute in pol krenil s prednostjo treh točk (101:98). Bikom se je ustavilo v napadu, Dončić pa je s košem domačo zasedbo popeljal do pet točk naskoka.

A tu se Slovenec ni zaustavil. Po njegovih podajah sta trojki zadela Hardy in Josh Green, Mavericks pa so v zadnjo minuto tako vstopili s prednostjo 109:100.

Ko je izza črte 20 sekund pred koncem zadel še Williams, je bil dvoboj dokončno odločen. Na koncu je bil na semaforju izpisan izid 114:105.

Dončić je zbral 18 točk, ulovil sedem žog in podelil 10 asistenc. K temu je dodal še blokado in dve asistenci. Tokrat mu sicer ni stekel met (5/16 iz igre, 7/9 prosti meti), izgubil je tudi šest žog. Bil je tretji strelec svojega moštva. Svoj osebni rekord je izenačil Williams, ki je zbral 25 točk, eno manj je k zmagi prispeval Hardaway Jr., 17 pa Jones Jr. Izkazal se je tudi Lively, ki je zbral 7 točk, 13 skokov, 6 asistenc in dve ukradeni žogi.

Pri Chicagu je 22 točk dosegel LaVine, 21 pa Nikola Vučević, ki je v statistiko vpisal tudi 20 skokov.

Dallas ob Bostonu še edina neporažena ekipa

Dallas je ob Boston Celtics še edina neporažena ekipa v ligi NBA, saj so aktualni prvaki Denver Nuggets (4-1) v preteklem večeru z 89:110 izgubili na gostovanju pri Minnesoti. Obramba domačinov je uspela omejiti prvega zvezdnika Denverja Nikolo Jokića. Srbski center je sicer še vedno dosegel 25 točk in 10 skokov, a je pri tem zadel manj kot polovico metov iz igre. Prvi strelec Minnesote je bil Anthony Edwards s 24 točkami, Karl-Anthony Towns je ob pokrivanju Jokića dosegel še 21 točk. Denver z Jokičem bo sicer naslednji tekmec Dončića in Dallasa. Ekipi z vrha zahodne konference se bosta pomerili v noči s petka na soboto.

Medtem pa v vzhodni konferenci kraljuje Boston (4:0), ki je na domačem parketu s kar 155:104 premagali Indiano Pacers. Doseženo število točk je najvišje Bostona vse od sezone 1958/59, ko je za ekipo igral legendarni Bill Russell. Točke so si pri Bostonu razdelili precej enakomerno. Kar osem igralcev je doseglo dvomestno število točk, med njimi vsi iz prve peterke, največ pa jih je s 30 dosegel Jayson Tatum. Ta je prispeval še 12 skokov. "V napadu imamo veliko nevarnih košarkarjev," je dejal branilec Bostona Derrick White. "V ekipi je toliko talenta, da vse skupaj deluje enostavno."

Na preostalih tekmah večera je odmevala zmaga Los Angeles Lakers na mestnem derbiju proti Clippers. Slednji so zmagali na preteklih 11 medsebojnih obračunih, a je tokrat LeBron James s 35 točkami, 11 skoki in sedmimi podajami poskrbel za konec te serije, jezerniki so zmagali s 130:125. Tekma se je odločila v podaljšku, v katerem je za jezernike blestel Austin Reaves. Ta je dosegel kar sedem od svojih 15 točk v podaljšku. Po 27 točk sta k zmagi prispevala Anthony Davis in D'Angelo Russell. Prvi strelec Clippers, ki so igrali brez nove pridobitve Jamesa Hardna, je bil z 38 točkami Kawhi Leonard.

Četrto zmago v novi sezoni (ob enem porazu) so v pretekli noči dosegli pri Golden State Warriors. Ti so s košem Klaya Thompsona v predzadnji sekundi s 102:101 premagali Sacramento. V razburljivi zadnji minuti tekme sta si ekipi sicer kar trikrat zamenjali v vodstvu.