Avto
1 ogledov

Alfa Romeo 2 ni dovolila presenečenja

Že pred začetkom regate se je vedelo, da lahko Alfa Romeo 2 zmago zapravi le zar Žurnal24 main
Na že 39. tradicionalni Barcolani, jadralskem prazniku v Tržaškem zalivu ob zaključki jadralske sezone, si je z novim rekordom proge absolutno zmago priplula novozelandska jadrnica Alfa Romeo 2 s krmarjem Nevilleom Crichetonom.

Na drugo mesto se je uvrstila slovenska jadrnica Maxi Jena s krmarjem Mitjo Kosmino, tretje mesto pa je pripadalo prav tako slovenski jadrnici Esimit Europe lastnika Igorja Simčiča. Na štartu regate je bilo prijavljenih 1834 jadrnic, na katerih je bilo okoli 20.000 jadralcev, na obali Tržaškega zaliva pa naj bi tekmo na 16 morskih milj dolgem trikotniku po ocenah organizatorjev opazovalo okoli četrt milijona ljudi.

Rekordna je bila to pot regata po udeležbi jadrnic najvišjih razredov, udeležilo se je je namreč kar 40 maksijev in 22 supermaksijev. Jadrnice so bile sicer glede na dolžino razdeljene v 14 tekmovalnih razredov. Štart regate je bil namesto ob 10.00 zamaknjen za eno uro, za kar je poskrbela burja, ki je po Tržaškem zalivu dopoldne pihala s hitrostmi skoraj 40 vozlov.

Stvari kmalu na pravem mestu
S štartne črte med Barkovljami in gradom Miramare, ki je s skoraj 1,8 morske milje najdaljša na svetu, se je najhitreje pognala 13,35 metra dolga Omega RC 44 novozelandskega krmarja Ruissella Cuttsa. Vendar so stvari na pravo mesto kmalu postavili favoriti. Mimo dveh boj na prvem kraku, ki sta ležali v slovenskem morju pred Debelim rtičem, je na prvem mestu že priplula 30-metrska Alfa Romeo 2. Sledil ji je 18,5 metrski Esimit, ki, ga je krmaril Alberto Bolzan, na tretjem mestu pa je bila Tutta Trieste 2 (16,50 metra). Maxi Jena (24,10 metra) je bila na četrtem mestu.

Do konca je nato dve leti in pol stara Alfa Romeo stalno povečevala prednost in v cilj priplula v 55 minutah in 30 sekundah, kar je 2 minuti 50 sekund hitreje od rekorda, ki ga je leta 2005 postavila jadrnica Skandia. Alfa Romeo, ki je bila ob zgraditvi vredna osem milijonov evrov, je tako Barcolano zmagala že drugič zapored. Maxi Jena je še šestič zapored osvojila drugo mesto, za zmagovalko pa zaostala skoraj 20 minut. Z odličnim krmarjenjem se je z minimalnim zaostankom za Jeno na tretje mesto urvstil Esimit. Na osmo mesto je priplula Any Way True-Bora izolske posadke Mauricia Benčiča, medtem ko je Mobitelov Veliki Viharnik v absolutni konkurenci osvojil 11. mesto (prvo mesto v oceanskem razredu volvo 60).

Slovenci na zmago čakajo že deset let
Slovenski jadralci in jadrnice so v absolutni konkurenci na Barcolani doslej slavili štirikrat. Leta 1994 je italijansko jadrnico Fanatic krmaril Dušan Puh. Leto pozneje je pred Trstom s 55-čeveljsko slovensko Gaio Legend zmagala posadka krmarja Mitje Kosmine. Leta 1996 in 1997 je jadrnica še dvakrat ponovila uspeh.