Gorenjska
937 ogledov

Referenduma bosta kasneje

Mestna občina Kranj
Ob letošnjih lokalnih volitvah bosta v Kranju dva svetovalna referenduma za ugotavljanje interesa občanov Krajevnih skupnosti (KS) Planina in Huje za združitev KS Planina in Krajevne skupnosti Huje ter KS Bratov Smuk in Primskovo o spremembi območja KS Bratov Smuk in Primskovo, a bosta izvedene kasneje kot prej.

V KS bratov Smuk, Primskovo, Planina in Huje so izrazili interes po spremembah imen in območij teh del Mestne občine Kranj. Po statističnih podatkih iz januarja leta 2018 je imela KS Primskovo 5079 prebivalcev. Od sredine leta 2018 naj bi bila približna ocena števila prebivalcev strnjenega večstanovanjskega naselja Planina 3 znotraj KS Primskovo pa 1482 oseb, starejših od 18 let. Družbena in bivanjska problematika prebivalcev Planine 3 naj bi bila precej drugačna od preostalih prebivalcev KS Primskovo. Po izraženih predlogih naj bi bila tako njihova večinska volja, da bi se odcepili od KS Primskovo in se priključili k podobnemu stanovanjskemu naselju oziroma h KS Bratov Smuk. Zaradi skupnih mej obeh krajevnih skupnosti bo katastrska delitev lažja in manj zahtevna.

Mestna občina Kranj je avgusta lani prejela tudi sklepa Svetov KS Planina in Huje. Člani obeh svetov občini predlagajo izvedbo referenduma, na katerem bi občani odločali o združitvi omenjenih krajevnih skupnosti. Oba sveta se namreč strinjata z združitvijo v eno krajevno skupnost z imenom KS Planina - Huje. »Zaradi uresničevanja skupnih interesov in ciljev je smotrno in rentabilno pristopiti k združitvi,« izpostavljata sveta omenjenih KS.

Mestni svetniki so letos že potrdili, da bodo omenjena referenduma izvedli. Sprva je bilo predvideno, da bosta referenduma izvedena na prvi krog županskih volitev, torej 20. novembra 2022. »Referenduma bosta sedaj po novem 4. decembra 2022, ko je predviden drugi krog županskih volitev. Za spremembo smo se odločili, ker je veliko seznamov in preobilice dela ter posledično ne bi prišlo do kakšnih napak,« je pojasnil kranjski župan Matjaž Rakovec.

Za izvedbo referendumov  je za vsakega predvidena ocena stroškov v višini 15.000 evrov. Odločitev volivcev na svetovalnem referendumu sicer ne zavezuje občinskih organov. Sprememba statuta, s katero se ukine ožji del občine oziroma spremeni njegovo območje, pa lahko začne veljati šele po izteku mandata sveta ožjega dela občine.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.