3 ogledov

Tu imam nekaj neporavnanih računov

Valentino Rossi si je na petkovem prostem treningu privoščil kavico. Žurnal24 main
V razredu MotoGP je na vrsti samo še veliki finale. Najboljši motociklisti sveta so že zbrani v Valencii, kjer se bodo še zadnjič letos pomerili med seboj, nato pa odšli na zaslužene počitnice.

Spored VN Evrope

Sobota: kvalifikacije MotoGP (14.00)
Nedelja: dirka 125 ccm (11.00), dirka 250 ccm (12.15), dirka MotoGP (14.00)

Potem ko so dirkači še v nedeljo dirkali v Maleziji , so nekaj dni pozneje že pripravljeni na dirkanje v Španiji . Zadnja postaja spektakularne sezone 2008 v razredu MotoGP , ki nam bo v spominu ostala predvsem po dih jemajočih dvobojih med Italijanom Valentinom Rossijem ( Yamaha ) in Avstralcem Caseyjem Stonerjem ( Ducati ) ter po vrnitvi "The Doctorja" na prestol, je španska Valencia . Dirkališče v Valencii so zgradili leta 1999 in bo letos gostilo jubilejno deseto dirko motociklistov. Dirkališče, ki ima 14 zavojev, so poimenovali po pokojnem španskem dirkaču Ricardu Tormu . V Valencii pa zaradi ugodnih vremenskih razmer pozimi velikokrat testirajo dirkalnike formule 1. Ob tem pa je treba omeniti tudi, da to ni dirkališče, na katerem so se letos podili dirkalniki formule 1.

Zadnjih pet zmagovalcev

2007: Dani Pedrosa (Honda)
2006: Troy Bayliss (Ducati)
2005: Marco Melandri (Honda)
2004: Valentino Rossi (Yamaha)
2003: Valentino Rossi (Honda)

Čeprav je boj za naslov prvaka odločen, prav tako tudi boj za drugo mesto v skupnem seštevku med Caseyjem Stonerjem in Špancem Danijem Pedroso ( Honda ), so dirkači tudi v Valencio prišli z veliko željo po dobrih dosežkih. Že dolgo svetovni prvak Valentino Rossi ima v Valencii neporavnane račune, Casey Stoner bi z zmago vsaj delno pozabil na zapravljene priložnosti v letošnji sezoni, Španca Dani Pedrosa in Jorge Lorenzo (Yamaha) se želita čim bolj dokazati pred številnimi domačimi navijači, Američan Nicky Hayden (Honda) pa se želi s čim boljšim rezultatom posloviti od svojega moštva. Seveda pa tudi drugi dirkači v Španiji ne bodo le statisti.

V Valencii so na Caseyja Stonerja kar malo pozabili. © EPA

Vemo, da je vreme tu lahko precej neprijetno, toda verjamemo, da smo tu lahko zelo hitri.

Loris Capirossi

Valentino Rossi ima na Valencio veliko lepih, še več pa slabih spominov. V letih 2003 in 2004 je zmagal, leta 2006 pa je zaradi padca v Valencii izgubil naslov svetovnega prvaka, ki ga je takrat osvojil Nicky Hayden. Leto pozneje si je pri padcu zlomil roko in tako ostal brez drugega mesta v skupnem seštevku, ki ga je osvojil Dani Pedrosa. Italijan je seveda odločen, da bo letos povsem drugače: "V Valencii imam še nekaj neporavnanih računov. Leta 2006 sem padel in izgubil naslov svetovnega prvaka, lani pa sem si zlomil roko in izgubil drugo mesto v skupnem seštevku. Dirkališče ni najbolj primerno za naš motocikel, a tu sem zmagal prvo leto, ko sem bil na yamahi, in ta uspeh bi rad ponovil tudi ta konec tedna." Rossi bi z vsaj petim mestom na dirki presegel lastni rekord in rekord Stonerja po osvojenih točkah v eni sezoni. Italijan, ki v Valencii lovi letošnjo deseto zmago, pa se želi z odličnim rezultatom na zadnji dirki sezone zahvaliti tudi svojemu moštvu: "Za nas je bila letošnja sezona fantastična! Zmaga na zadnji dirki v Maleziji je bila odlična. Toda nisem še končal in z najboljšim možnim izidom na nedeljski dirki bi se rad oddolžil svojemu moštvu za fantastično sezono."

Valentino Rossi in Dani Pedrosa sta glavna favorita za zmago v Valencii. © EPA

Če je na prejšnjih dirkah glavno nevarnost Rossiju predstavljal Stoner, pa bo Italijanu v Valencii glavna nevarnost grozila predvsem s strani španskih dirkačev. Glavni tekmec bo Dani Pedrosa, ki je na dirki v Valencii kot edini zmagal v vseh treh razredih. Seveda pa je v spominu še kako dobro zapisana lanska zmaga Pedrose v Valencii, s katero je, kot je bilo že rečeno, v skupnem seštevku na drugem mestu prehitel Rossija. Pedrosa pa pred dirko ni bil zgovoren, saj je na novinarski konferenci spregovoril le nekaj besed o ponedeljkovem testiranju in o le enotedenskem odmoru med dirko v Maleziji in dirko v Španiji. Zelo nevaren pa bo še en domačin Jorge Lorenzo, ki se z Andreo Doviziosom ( Honda ) bori za četrto mesto v skupnem seštevku in za naslov najboljšega novinca v letošnji sezoni. Lorenzo, ki je leta 2006 v Valencii osvojil naslov v četrtlitrskem razredu, je bil pred dirko slabe volje, ker ni več v igri za skupno tretje mesto: "Seveda sem razočaran, ker se ne morem več boriti za tretje mesto v skupnem seštevku. Toda še vedno sem lahko novinec leta in to je moj glavni cilj na zadnji dirki. Ta naslov bi tako meni kot ekipi pomenil zelo veliko." Ob Lorenzu in Pedrosi pa se bo na domačih tleh predstavil tudi Toni Elias ( Alice Team ), ki pa glede na letošnjo formo nima večjih možnosti za vidnejšo uvrstitev.

Ob tem, ko so oči uprte v novega prvaka Valentina Rossija ter predvsem v Danija Pedroso in Jorgeja Lorenza, pa so vsi kar nekako pozabili na Ducati in Caseyja Stonerja, ki je med tednom vnovič spregovoril o svoji poškodbi zapestja, ki ga zelo ovira pri doseganju vrhunskih izidov. Stoner po sezoni tako odhaja na operacijo, še prej pa ga čaka zadnja dirka sezone in dva dneva testiranj. "Upam, da mi poškodovano zapestje ne bo povzročalo podobnih težav kot na zadnji dirki v Maleziji. Želim si dobro odpeljati dirko, nato pa v ponedeljek in torek še uspešno izpeljati dva dneva testiranj," je pred dirko dejal Stoner, ki se želi že drugo leto vrniti na vrh razreda MotoGP.

Jorge Lorenzo na zadnji dirki brani četrto mesto v skupnem seštevku. © AFP

Petkov prosti trening

1. N. Hayden (Honda) 1:47,694
2. C. Stoner (Ducati) +0,775
3. J. Lorenzo (Yamaha) +1,343

Na petkovem prostem treningu je dirkače pričakalo mrzlo in deževno vreme. Na prvem mestu je končal Hayden pred Stonerjem. Valentino Rossi pa se očitno še ogreva, saj je trening končal na zanj skromnem 13. mestu. Kljub dežju pa je vse pripravljeno za zadnjo dirko sezone, v kateri naj bi imeli glavno besedo španski dirkači z Danijem Pedroso na čelu, a Rossi, Stoner in preostali bodo naredili vse, da preprečijo špansko slavje. Po koncu dirke v Valencii dirkači odhajajo na počitnice, mehaniki pa se bodo zaprli v garaže in začeli razvijati nove motocikle za novo sezono 2009.