Slovenija
12 ogledov

Janša za čimprejšnji vstop Srbije v EU

janez janÅ¡a Žurnal24 main
Premier Janez Janša v pismu predsedniku Evropske komisije Joseju Manuelu Barrosu in voditeljem držav članic Evropske unije predlaga, naj Srbija dobi status kandidatke v prvi polovici leta 2008.

Tako kot "pozitiven zgled predstavlja predvsem Hrvaška", imajo "enako perspektivo" tudi druge države, poudarja premier in poziva k dodelitvi statusa kandidatke Srbiji "v nekaj mesecih ali vsaj v prvi polovici 2008", in sicer ne glede na razplet pogajanj o prihodnjem statusu Kosova.

Tudi za podporo Makedoniji

Janša v pismu glede Kosova poziva k enotni podpori poročila trojke EU, ZDA in Rusije. © BOBO

 
Kosovo je "najzahtevnejše vprašanje v regiji" , je zapisal Janša . "Dolgoročno vzdržna rešitev je možna le v kontekstu pospešenega vključevanja vseh držav Zahodnega Balkana v evropske integracijske procese," je poudaril in pozval k "enotni podpori" poročila trojke EU, ZDA in Rusije za Kosovo, ki je predvideno za 10. december. Janša v pismu sicer poziva tudi h konkretni podpori Makedoniji, češ da "ta država še naprej zasluži našo podporo, ki jo velja potrditi z določitvijo datuma začetka pogajanj za članstvo v EU" . Pismo je bilo konec septembra naslovljeno na evropske voditelje, o njem pa se je premier z visokimi mednarodnimi predstavniki pogovarjal tudi v New Yorku ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN.

Barroso: Pomembna jasna omemba pogoja za Srbijo
Na pismo premierja Janše se je že odzval predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso . Pomembno je, da je slovenski premier v pismu "zelo jasen", da je pogoj za Srbijo za napredovanje na njeni poti v EU "popolno sodelovanje" s sodiščem v Haagu. "Ne dvomimo, da bo Srbija dobila status kandidatke, vendar se bo to zgodilo le, ko bo izpolnila nujne pogoje," poudarja Bruselj. Predsednik Barroso je "pismo prebral z očitnim velikim zanimanjem, saj je Evropska komisija zelo zavezana evropski prihodnosti regije Zahodnega Balkana", je odziv Barrosa posredoval tiskovni predstavnik komisije Johannes Laitenberger . "Predsednik tudi pozdravlja namen slovenskega predsedstva, da bo to vprašanje uvrstilo na svoj dnevni red" v prvi polovici leta 2008, je poudaril.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.