Slovenija
73 ogledov

'Ne znajo več niti salam rezati'

"Delavci kar naenkrat ne znajo več nič – niti salam rezati," delavce pred deloda Žurnal24 main
Letos so delodajalci delavcem izrekli za 57 odstotkov več odpovedi iz krivdnih razlogov kot v istem obdobju lani. Inšpekcija odkrije kršitve pri približno polovici prijavljenih primerov.
 
 

Najprej se jih poskušajo znebiti brez odpravnine. Po navadi jim obesijo malo morje razlogov.

Igor Vresk

 
"Predvidevam, da je del krivdnih odpovedi tudi zato, da bi delodajalci privarčevali," meniIgor Vresk z ljubljanske Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Tako pri izrednih odpovedih kot pri rednih iz krivdnega razloga namreč delavec ostane brez odpravnine, pa tudi brez nadomestila na zavodu za zaposlovanje.

 

 
Mala podjetja po domače
Glavni inšpektor Borut Brezovar pravi, da se nanje obrača vse več delavcev, ki preverjajo, ali so njihove odpovedi skladne z zakonom: "Kršitev je približno polovico. Pri velikih podjetjih je napak manj, ker imajo strokovnjake." Letos so do vključno aprila odkrili 76 kršitev, lani 261, predlani pa 175. Največ jih je v zvezi z vsebino in obliko odpovedi, postopkom pred odpovedjo in vročitvijo odpovedi. Globe, ki lahko doletijo delodajalce, se gibljejo do tri tisoč evrov za podjetje in 450 evrov za odgovorno osebo. Za ugotavljanje utemeljenosti odpovedi pa delovni inšpektorji niso pristojni.


Svarilo delavcem
"Ko gre delavec na prvi razgovor pred odpovedjo, mora imeti obvezno s sabo odvetnika, da izpodbija razloge. Mimogrede se namreč lahko zadeva spremeni v krivdni razlog. Delavci kar naenkrat ne znajo več nič – niti salam rezati," delavce pred delodajalci svari Romana Oman z ZSSS.

Razlika med izredno in redno odpovedjo je po besedah Aljoše Čeče iz Pergama ta, da gre pri izredni za "hujšo stopnjo kršitve kot pri redni iz krivdnega razloga",
zato odpoved nastopi takoj. Delavec lahko dobi izredno odpoved že za prvo kršitev, medtem ko ga mora delodajalec pred redno odpovedjo iz krivdnega razloga prej pisno opozoriti, delovno razmerje pa mu lahko odpove šele ob naslednji kršitvi po enem letu, poudarja odvetnica Tanja Bohl Ulčar.

 

 

Hujše kršitve
Pogodbo o zaposlitvi lahko delodajalec delavcu izredno odpove, ko delavec krši pogodbeno obveznost in ima kršitev znake kaznivega dejanja, ki je bila storjena namerno ali iz hude malomarnosti. Prav tako če delavec najmanj pet dni brez obvestila ne pride v službo, če je z dela odsoten več kot pol leta zaradi zapora ali med bolniškim dopustom opravlja pridobitno dejavnost.

Kar štiri odpovedi v treh letih
Agonija.
Primorec, ki imena ne želi razkriti, ima z odpovedmi kar štiri izkušnje. Najprej so mu leta 2004 pogodbo odpovedali in mu ponudili novo za drugo delovno mesto. Še isto leto je dobil redno odpoved kot tehnološki višek, a je zmagal na sodišču, ker je kot sindikalni zaupnik zaščiten. Nekaj mesecev pozneje so se ga poskušali znebiti z nalogo, naj v dveh dneh pripravi akt o ustanovitvi podjetja in program dela. Ker tega v roku ni storil, je dobil izredno odpoved. Tožil je in tožbo spet dobil. Nazadnje ga je vodstvo šikaniralo.

 

Tri

delovne dni pred zagovorom mora delodajalec delavcu vročiti vabilo na zagovor, iz katerega morajo biti razvidne kršitve.

"Z a vsako uro dela sem moral poročati direktorju. V zunanji svet sem lahko klical le, če sem prek centrale naročil telefonsko številko. Še naša čistilka je imela službeni mobilnik in je bila povsod dosegljiva, jaz pa kot komercialist te možnosti nisem imel," pravi. Prekipelo mu je. Sam je dal izredno odpoved. Postopki še niso končani.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.