Slovenija
14117 ogledov

Nič več, samo toliko višja bo letos minimalna plača

Luka Mesec Žan Kolman/KPV
Minimalna plača se bo letos zvišala le toliko, kot določa zakon. Za delo, opravljeno po 1. januarju 2024, znaša 1.253,90 evra

"Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se je po predhodnem posvetu z vsemi ključnimi deležniki odločil za uskladitev zneska minimalne plače v višini 4,2 odstotka. V primerjavi z minimalno plačo v letu 2023, ki je znašala 1.203,36 evra bruto, bo nova minimalna plača višja za 50,54 evra. Nov znesek minimalne plače bo tako znašal 1.253,90 evra bruto," so sporočili z ministrstva. 

V skladu z Zakonom o minimalni plači se minimalna plača enkrat letno uskladi najmanj z rastjo cen življenjskih potrebščin. Za uskladitev se uporabi uradni podatek Statističnega urada Republike Slovenije o medletni rasti cen življenjskih potrebščin decembra preteklega leta glede na december predpreteklega leta, ki je lani znašala 4,2 odstotka.

Pri uskladitvi se ob rasti cen življenjskih potrebščin upošteva tudi druge zakonske kriterije, kot so gibanje plač, gospodarske razmere oziroma gospodarsko rast in gibanje zaposlenosti. Uskladitev zneska minimalne plače se določi po predhodnem posvetu s socialnimi partnerji, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa nov znesek objavi v Uradnem listu Republike Slovenije najkasneje do konca januarja tekočega leta. Nov znesek minimalne plače velja za plačilo dela, opravljenega od 1. januarja tekočega leta dalje. To pomeni, da so delodajalci danes izvedeli, koliko najmanj morajo delavce plačati za zadnje tri tedne dela. 

To sporoča minister Luka Mesec

''Leta 2018 smo postopoma v državnem zboru na pobudo Levice, sprejeli novo definicijo minimalne plače. Rezultati te spremembe so zgovorni. Primerjava sedemletnega obdobja od 2011 do 2017 in petletnega obdobja od 2018 do 2023 pokaže zanimive rezultate. Od leta 2011 do 2017 se je minimalna plača povečala za 17,4 odstotka, v zadnjih petih letih pa za 42,7 odstotka. Torej, za skoraj trikrat več. Povprečna plača se je v sedmih letih povečala za 10,3 odstotka, v zadnjih petih letih pa za 30,1 odstotka. Torej, tudi za trikratnik. Pozitivni učinki naših ukrepov na področju minimalne plače so jasni,'' sporoča minister Mesec.

Obenem minister dodaja, da moramo dati večji poudarek v prihodnje na dvig ostalih plač. Številni plačni razredi, tako v javnem in zasebnem sektorju so pod ravnjo minimalne plače. ''Pozicija vlade je, da letos minimalno plačo dvignemo za stopnjo inflacije, torej za 4,2 odstotka, hkrati pa kot minister za delo sprejemam dve pobudi sindikatov: Uveljaviti moramo pravilo 'enka je minimalka' in opraviti nov izračun življenjskih stroškov, ki bo temeljil na posodobljenih podatkih dviga cen oziroma življenjskih stroškov,'' dodaja minister.  

''Čas je, da minimalna plača postane osnovna plača in temelj vseh plačnih razredov, na čelu s plačami v javnem sektorju. Poleg minimalne plače moramo zato urediti tudi plačna razmerja glede ostalih plač. V skladu s tem pozivam sindikate in delodajalce, da letos ustrezno prenovimo kolektivne pogodbe v javnem in zasebnem sektorju. Delo vseh zaposlenih mora biti namreč ustrezno ovrednoteno in nagrajeno,'' je zaključil minister. 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 51
  • Avatar jezeran
    jezeran 20:47 23.januar 2024.

    In kaj ste pričakovali od umetne levice, samo besede so jih bile od nastanka dalje

  • corfu21 18:46 23.januar 2024.

    Hitr se bo najdla ena nova položnica ali davek,ker zmer k dvignejo plačo najdejo neki novga za vzet kar so dal.

  • Avatar Anion6anion
    Anion6anion 16:57 23.januar 2024.

    Vlada je zadnja dva meseca načrtno zbijala inflacijo prav zato da so zdaj manj povečali minimalno plačo in vse transferje. V januarju in februarju pa spet inflacija okrog 10% . Barabe