Slovenija
265 ogledov

Podjetje pozvali naj spremeni ceno za zaščitne maske

Koronavirus maske Profimedia
Zavod za blagovne rezerve je z Geneplanetom podpisal sporazum o ventilatorjih, podjetje Acron pa pozval k spremembi cen.

Zavod za blagovne rezerve je danes s podjetjem Geneplanet podpisal sporazum glede vračila nekaterih že dobavljenih ventilatorjev in prekinitvi pogodbe za še nedobavljene. Podjetje Geneplanet je namreč po medijskem poročanju o domnevni neustreznosti ventilatorjev za zdravljenje covida-19 predlagalo sporazumno razvezo pogodb za njihovo dobavo. Zavod za blagovne rezerve, ki je sledil odločitvi ministrstva za zdravje in njegove posvetovalne skupine, bo tako obdržal 90 dobavljenih in po zdravstvenih ustanovah že razdeljenih ventilatorjev Siriusmed R30, 20 že dobavljenih bo dobavitelju vrnil, pogodba za 110 še nedobavljenih pa je prekinjena.

Omenjenih 20 še neuporabljenih ventilatorjev bo dobavitelj v osmih dneh od sklenitve sporazuma prevzel v skladišču v Rojah, prav tako bo v osmih dneh vrnil prejeti avans, so navedli v zavodu za blagovne rezerve.

Ventilatorji naj bi bili sicer ustrezni ob nakupu dodatne opreme. Na zavodu so v zvezi s tem pred dnevi za STA pojasnili, da dodatna oprema ni predmet sklenjenih pogodb med zavodom in GenEplanet. "Za njeno nabavo bo treba skladno s predpisi izvesti potrebne aktivnosti. Zato tudi o končni ceni dodatne opreme v tem trenutku ne moremo govoriti," so dodali.

Covid-19: UKC Maribor Koronavirus Slovenija Geneplanetu bodo vrnili 20 ventilatorjev, novih ne bodo dobavili

Acron pozvali, naj spremeni cene

Potrdili so tudi, da je zavod na sestanku pozval predstavnike podjetja Acron k modulaciji cen in dobavnih rokov za zaščitno opremo. V podjetju Acron, ki je državi dobavil del zaščitnih mask s Kitajske, so sicer preko svojega pravnega zastopnika Velimirja Cugmasa zavrnili navedbe, da naj bi bili njihova dokumentacija in certifikati ponarejeni, zaščitne maske pa nevarne za uporabo.

Na zavodu za blagovne rezerve so na vprašanje, ali še zaupajo podjetju Bureau Veritas, ki je preverjalo certifikate, odgovorili, da ustreznost certifikatov in druge strokovne presoje za zavod opravlja omenjena družba, "ki je uveljavljena strokovna družba za opravljanje tovrstnih storitev". "Zavod za blagovne rezerve ne poseduje kompetenc za presojanje ustreznosti, zato je za to področje najel zunanjo strokovno podporo," so še dodali.

Spletni portal 24ur je namreč v ponedeljek poročal, da naj bi po preverjanju dokumentov pri kitajskem laboratoriju Huaxun ugotovili, da certifikat za maske pri njih ni bil izdan in da navedenega proizvajalca ne poznajo.

Respiratorne maske N95 Zaščitna oprema Slovenija Kitajci proizvajalca mask ne poznajo. Lažni certifikati mask, ki smo jih kupili?

Zanikajo navedbe o neustreznih izdelkih

Odvetnik Cugmas pa je nato medijem zagotovil, da so vsi izdelki, ki so jih dobavili, ustrezni. Po njegovih navedbah so bili prvi dobavitelj mask v takrat še prazna skladišča zavoda za blagovne rezerve, hkrati pa tudi nekajkrat žrtev medijskih neresnic.

Odvetnik je na ogled postavil originalne dokumente, s katerimi Acron dokazuje, da dokumentacija ni ponarejena. Po njegovih zagotovilih certifikatov ne skrivajo pred nikomer, zavod za blagovne rezerve pa je priskrbel strokovno usposobljeno podjetje za nadzor kakovosti in količine dobavljenega blaga.

dezurni@zurnal24.si

 

Komentarjev 1
  • Avatar Leon
    Leon 09:02 13.maj 2020.

    Korez- maske iz toalet papirja po ceni 76 centov. Sramota za slovenske podjetnike ....