Slovenija
40 ogledov

Z Galebom v boj za čisto morje

Služba za varovanje morja se lahko pohvali z novim specialnim čolnom Galeb.
1/7
Žurnal24 main
Služba za varovanje morja v Luki Koper je pridobila nov specialni čoln Galeb, ki bo pomagal ekološki floti Luke Koper pri čiščenju morja.

Nov čoln, ki s 190 konjskimi silami razvije hitrost do deset vozlov, je skupaj s krili za čiščenje morske gladine dolg 14 metrov, sam trup pa je dolžine deset metrov in širine tri metre. Največji razpon kril je 8,5 metra – na tej širini lahko morje pometa in pobere z njega do šest kubičnih metrov plavajoče nesnage.

Tri plovila

Ekološka flota Luke Koper premore sedaj tri plovila. Prvo ekološko plovilo Kormoran za sanacijo onesnaženj manjšega obsega je Služba za varovanje morja pridobila pred dvema letoma. V lanskem letu se mu je pridružila Barbara – 10 metrov dolg hitri patruljni delovni čoln, ki lahko razvije do 40 vozlov hitrosti.

Bolj onesnažuje reka Rižana

"Težimo k temu, da bi delovanje pristanišča čim manj moteče vplivalo na okolje. Dejstvo je, da smo v zadnjih letih storili kar nekaj korakov v smeri zmanjševanja prašenja, hrupa, porabe elektrike in vode. Zavedamo se, da to ni dovolj in bomo morali storiti še marsikaj," je ob predstavitvi novega plovila povedal Gregor Veselko, predsednik uprave Luke Koper. Po razlitju pogonskega goriva v letu 2005 so v Luki Koper naredili raziskavo, s katero so želeli ugotoviti, koliko prispevajo k onesnaženju morja. "Rezultati raziskave so potrdili naše sume, da Luka Koper ne vpliva toliko na onesnaženje morja kot drugi dejavniki. Eden od teh je reka Rižana, ki ob izlivu v ta bazen prinaša številne negativne vplive," dodaja Veselko.

Komunalne odplake

Kot je povedal Jože Štirn, profesor oceanografije, morske ekologije in ribiške ekologije, ki je izvedel študijo vpliva delovanja Luke Koper na onesnaževanje, je glavni problem Luke Koper onesnaženje reke Rižane in s tem drugega bazena ter notranjega koprskega bazena. Prav tako naj bi bili prisotni zelo izdatni viri komunalnih odplak iz samega ankaranskega območja.

Kršitelje v večini dobijo

V celotnem lanskem letu je Služba za varovanje morja zabeležila 53 dogodkov, v 43 primerih pa je bila potrebna tudi intervencija za sanacijo stanja. V vseh teh primerih gre za manjša izlitja, povzročitelje onesnaženja v večini primerov uspejo izslediti in povračilo stroškov čiščenja krijejo povzročitelji sami. Za razne naplavine, ki jih prineseta reka Rižana, Badaševica ali kot v primeru glasbenega festivala Disconautica, ko je v morje prišlo večje število pločevink, pa stroške čiščenja pokrije Luka Koper sama.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.