17 ogledov

Američani ubranili naslov

Kenneth Faried Slovenija ZDA Mundobasket četrtfinale
1/19
Na svetovnem prvenstvu v Španiji so v velikem finalu ameriški košarkarji prepričljivo premagali Srbijo.

ZDA so postale šele tretja država z dvema zaporednima naslovoma, leta 2010 so lovoriko osvojili tudi v Turčiji. Kot zadnjim je to pred Američani uspelo srbskim košarkarjem, ki so bili prvaki v letih 1998 in 2002, a so takrat še lahko računali tudi na pomoč nekaterih črnogorskih igralcev. Četa trenerha Mika Krzyzewskega v Španiji ni izgubila, Srbija pa je imela kar nekaj težav v skupinskem delu tekmovanja, ko so jo premagale Španija, Francija in Brazilija.

Le nekaj slabših ameriških minut

Srbi so finalni dvoboj sicer začeli zelo odločno, po treh minutah igre pa so že vodili z rezultatom 10:5. Američani so hitro izpolnili bonus, težave so imeli z močmim Miroslavom Raduljico,  pa je tako moral zahtevati prvo minuto odmora na tekmi. A ta najprej ni veliko pomagala, po košu in dodatnem prostem metu omenjenega srbskega centra so evropski košarkarji namreč povedli že s 15:7.

Nato pa sta stvari v svoje roke le vzela James Harden s šestimi zaporednimi točkami in Kyrie Irving, ki je nanizal sedem točk, Američani pa so z delnim izidom 15:0 prišli do vodstva z 22:15. Zvezdniki lige NBA so v obrambi zaigrali precej agresivnejše, razlika pa je hitro rastla. Po trojkah Klaya Thompsona in Irvinga, slednji je samo v prvih desetih minutah igre dosegel 15 točk, so že vodili s 35:19. V prvi četrtini so zadeli vseh pet poizkusov za tri točke.

Kenneth Faried | Avtor: EPA EPA
Thompson je z novo trojko odprl tudi drugo četrtino, na drugi strani pa je z enako mero odgovoril Miloš Teodosić (38:24). Branilcem naslova se je nato nekoliko ustavil met, a so to nadomestili z nekaj ulovljenimi žogami v napadu. Sredi četrtine so prvič povedli za več kot 20 (50:29), do polčasa pa so zbrali kar 67 točk. Američani so v prvih 20 minutah zadeli kar 11 od 16 metov za tri točke, skok so dobili z 20:14 ter izgubili pet žog manj kot tekmec (4:9).

V tretji četrtini so ameriški košarkarji mirno nadzirali potek dvoboja, razlika v njihovo korist pa se je večino časa gibala okoli 30 točk. Že na začetku 29. minute so NBA-jevci presegli mejo stotih točk. Tekma je bila že dolgo odločena, obrambi pa sta v zadnji četrtini povsem popustili. Američani so že povedli za 40, nazadnje pri 119:79, nato pa le nekoliko popustili. Irving je zbral 26 točk, zadel je vseh šest metov za tri točke, Harden pa 23. Američani so petič postali svetovni prvaki.

Irving je postal MVP

V najboljšo peterko prvenstva so bili izbrani Teodosić, Irving, Nicolas Batum, Faried in Pau Gasol. Za najkoristnejšega igralca je bil razglašen Irving. Ta bo v prihodnji NBA sezoni igral v Clevelandu z novima soigralcema LeBronom Jamesom in Kevinom Lovom. Svojo slovo od reprezentance je po finalu napovedal srbski center Nenad Krstić.

Finale SP:

ZDA : Srbija  129:92 (35:21, 67:41, 105:67)

ZDA: Curry 10 (4:4), Thompson 12, Rose, Faried 12 (2:4), Gay 11, Derozan 10 (3:3), Irving 26, Plumlee 1 (1:2), Cousins 11 (7:8), Harden 23 (4:4), Davis 7 (3:4), Drummond 6
Srbija: Teodosić 10 (1:2), Simonović, Jović 6, Bogdanović 15 (4:4), Bjelica 18 (4:6), Marković 3 (1:2), Kalinić 18 (1:3), Birčević, Krstić 4, Raduljica 9 (3:3), Katić 2, Štimac 7 (1:1)
Prosti meti: ZDA 24:29, Srbija 15:21
Met za dve točki: ZDA 30:48, Srbija 31:50
Met za tri točke: ZDA 15:30 (Irving 6, Harden 3, Curry, Thompson po 2, Gay, Derozan po 1), Srbija 5:25 (Bjelica 2, Teodosić, Marković in Kalinić po 1)
Skoki: ZDA 44 (16+28), Srbija 32 (12+20)