17 ogledov

Hrvaške sanje končane v polfinalu

Kleiza Šarić Litva Hrvaška EuroBasket polfinale
1/15
V prvem polfinalu je reprezentanca Litve z odlično predstavo v tretji četrtini premagala izbrano vrsto Hrvaške (77:62) in postala prvi finalist evropskega prvenstva.

Reprezentanca Hrvaške je bila pred polfinalom najbolj uspešna zasedba letošnjega EP, saj je po uvodnem porazu s Španijo zabeležila kar osem zaporednih zmag. Varovanci Jasmina Repeše so v četrtek za polfinale ugnali Ukrajino (82:74), pred obračunom za finale pa so bili polni samozavesti in so leteli na krilih množične podpore svojih navijačev, ki so izvedli pravo "invazijo" na stožiško dvorano. Hrvati so se po 18 letih uvrstili med štiri najboljše evropske ekipe.

Na drugi strani je ekipa Jonasa Kazlauskasa v četrtfinalu v četrtek premagala Italijo (81:77). Litovci imajo seveda že tradicionalno močno podporo s tribun na velikih turnirjih, tokrat pa so bili pristaši fantov z Baltika v manjšini. Vendar pa se je v Ljubljani že v začetnih minutah razvil glasen navijaški dvoboj.

Izenačen začetek

V uvodnih minutah se je igralo "koš za koš", prva pa je za štiri točke povedla Litva po metu Linasa Kleize v 6. minuti (14:10). Po atraktivnem zabijanju in zadetem prostem metu omenjenega krilnega centra so Litovci povedli za pet (17:12). Na drugi strani mu je kmalu z enako mero vrnil Kruno Simon (19:17), toda Kleiza je nato hitro dosegel že svojo deseto točko v prvem delu igre (21:17). Po neumnem prekršku mladega Daria Šarića v zadnjih sekundah četrtine je izvrstni Litvanec zadel še oba "penala" in postavil izid prvega dela igre (24:19).

Tudi začetek druge četrtine je zaznamoval Kleiza z zadeto trojko že po nekaj sekundah (27:19). V 14. minuti so se naši južni sosedje s trojko Damjana Rudeža približali na le dve točki zaostanka (29:27), po dveh zaporednih koših Luke Žorića pa je bil izid že poravnan (31:31). Zatem se je prebudil mladi litovski center Jonas Valančiunas, dvakrat z blokado dobro posredoval v obrambi, v napadu pa svojo ekipo ponovno popeljal v vodstvo (35:31). Fantje v belih dresih so majhno prednost zadržali vse do odhoda na glavni odmor (40:37). Kleiza se je po 20 minutah ustavil pri 17 točkah in 7 skokih, na drugi strani je bil najbolj učinkovit Bojan Bogdanović z 12 točkami.

Kazlauskas Litva Hrvaška EuroBasket Stožice | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Mačiulis in Kalnietis zrežirala pobeg

V tretjem delu igre so bolj odločno začeli Litovci, ki so v 23. minuti po trojki Jonasa Mačiulisa pobegnili na devet točk razlike (48:39). Litovsko nizko krilo je tako vpisalo že 14 točk, hitro pa je zadel še pod prekrškom in "potopil" tudi dodatni prosti met. Po koših Mantasa Kalnietisa in Renaldasa Seibutisa je bila razlika ob koncu 26. minute že velikih plus 18 (58:40). Serijo Kazlauskasovih varovancev je prekinil Šarić (58:42), četrtina se je iztekla ob vodstvu Litve za 16 (61:45).

Tudi zadnjo četrtino so mnogo bolje začeli trikratni evropski prvaki, po koših Seibutisa in Kalnietisa je razlika dosegla že 20 točk (69:49). Hrvati so postajali vse bolj nervozni in v 34. minuti je Bogdanović naredil nešportno osebno napako. Po prvih točkah Kleize v drugem polčasu, zvezdnik je zadel trojko, je bilo dokončno jasno, da bodo prvi finalisti EuroBasketa v Sloveniji postali Litvanci. Končna razlika je znašala 15 točk (77:62).

Hrvati dobili skok

"Kockasti" so srečanje visoko izgubili kljub temu, da so imeli pet skokov več od nasprotnika (43:38). Prvi strelec tekme je bil Mačiulis s 23 točkami, pri Hrvatih je le Bogdanović dosegel dvomestno število (15). Kleiza je zabeležil dvojni dvojček (22 točk in 11 skokov). Litovski navijači so slavili, tudi privrženci "kockastih" pa so svojim ljubljencem namenili aplavz in jih s parketa pospremili s petjem.