Sramotna predstava Olimpije proti Širokem

Sasu Salin
1/18
ABA
Krizi Union Olimpije ni videti konca. V 10. kolu lige ABA so zmaji v svojih Stožicah s kar 28 točkami razlike klonili proti Širokem Brijegu. Ben Woodside je po srečanju zapustil ekipo. Radnički je v Domžalah ugnal Helios po podaljšku z 98:90. Krka je proti Zagrebu klonila z 80:85. Zlatorog Laško je v prvi tekmi kola doma premagal moštvo Hemofarma s 76:68, kar je druga laška zmaga v sezoni.

Katastrofalna, sramotna predstava košarkarjev Uniona Olimpije sredi Stožic. Poraz z 28 točkami razlike proti Širokemu Brijegu, ki je tako izpolnil "slovenski poker", saj je v dosedanjih desetih krogih premagal prav vse štiri slovenske predstavnike v ligi ABA, dokazuje, da je v ljubljanskem kolektivu nekaj hudo narobe.

Če se finančne težave kluba, posledično tudi odhod Američana Dannyja Greena, na tekmi Evrolige sredi tedna proti Sieni še niso poznale, pa se je nezadovoljstvo igralcev zdaj očitno preneslo na parket. Drugače ni mogoče razumeti brezvoljne igre domačih košarkarjev, ki so doživeli tretji zaporedni poraz v jadranski konkurenci, z Evroligo šestega v nizu, tako da zmage ne poznajo že točno tri tedne. Tokrat so bili od nje oddaljeni svetlobna leta, saj jih je Široki Brijeg nadigral v vseh pogledih. Razlika 17 točk ob odmoru ni napovedala nič dobrega, toda tako apatične igre v nadaljevanju verjetno niso pričakovali niti najhujši pesimisti. Končni izid bo s črnimi črkami zapisan v klubsko zgodovino.

V prihodnjem tednu Union Olimpijo čakata dve gostovanji; v sredo na poljskem pri Asseco Prokomu, naslednjo nedeljo pa v Beogradu pri Partizanu.

Krkaši neuspešni v Zagrebu

Košarkarji Krke so doživeli četrti poraz v zadnjih petih tekmah v ligi ABA, tako da z izkupičkom 2-8 še naprej ostajajo na dnu razpredelnice. Pod vodstvom novega trenerja, dosedanjega prvega pomočnika Aleksandra Sekulića, so se dobro upirali favoriziranemu evroligašu iz Zagreba, vendar pa dobre igre iz prvih petindvajsetih minut niso uspeli prenesti tudi v zadnji del igre.

Novomeščani so v 27. minuti vodili s 64:55, nato pa so v naslednjih sedmih minutah, se pravi do 34. minute, dosegli vsega štiri točke in zaostali za tekmecem. Delnega izida 19:4 niso mogli več obrniti, pa čeprav pri domačih v ekipi ni bilo več zvezdnika iz lige NBA T.J. Forda, med strelce pa se je vpisalo zgolj šest igralcev Zagreba.

Krka je bila kljub temu v igri za presenečenje do zadnjih minut. V 33. minuti je imel Zagreb le točko prednosti (69:68), dobro minuto pred koncem je bilo 79:75, vendar pa Krunoslav Simon (25 točk) in Sean Gregory May (23) nista dovolila preobrata.

Sagadinovi vojščaki klonili po podaljšku

Košarkarji Heliosa so v dramatični končnici zapravili lepo priložnost za drugo zaporedno zmago v ligi ABA. V zadnjih 140 sekundah niso uspeli zadržati pet točk naskoka, tako da so gostje iz Kragujevca po petminutnem podaljšku odnesli točki iz Domžal.

Helios je po izenačeni tekmi prvič resneje zaostal na semaforju v 35. minuti, ko je Radnički pobegnil na 76:71. Toda odgovor varovancev trenerja Zmaga Sagadina je bil učinkovit, saj jih je delni rezultat 13:3 popeljal na 84:79. Domžalčani so nato zapravili še dva napada za povišanje vodstva, na drugi strani pa je Radnički s trojko in tremi prostimi meti prišel do priložnosti za zmago. Boris Bakić je 15 sekund pred koncem zadel le dva prosta meta, poskus za zmago domačega organizatorja igre Earla Gayja (27 točk, 9 podaj) v zadnji sekundi pa ni bil dovolj natančen.

V podaljšku so gostje hitro prišli do prednosti šestih točk, ki jih mlada zasedba iz Domžal ni uspela več izničiti. Tako je Helios, pri katerem sta dobro igrala tudi mladi slovenski reprezentant Klemen Prepelič (26 točk) ter Hrvat Drago Pašalić (20 točk, 11 skokov), ostal pri dveh zmagah v ligi ABA, v naslednjem kolu prihodnji petek pa ga čaka slovenski derbi s Krko v Novem mestu.

Hemofarm v Laškem naletel na mino

Ponovno ni bilo v ekipi iz Laškega njihovega prvega igralca in strelca Vladimirja Panića, ki je zaradi poškodbe gležnja manjkal že v slovenskem obračunu dna regionalne lige v gosteh pri Heliosu, kjer je Zlatorog klonil s 66:83. Gostje iz Vršca so bili v vlogi favorita, toda borbenim domačinom je uspelo, da so bili v prvi četrtini povsem izenačeni.

Tudi v drugi četrtini so boli domači enakovredni, Grega Mali pa je v tem delu zadel deset točk, tudi dve trojki, le dve točki manj pa je zbral Mitja Nikolič Smrdelj. Ko je minuto in pol pred koncem prvega polčasa Luka Lapornik zadel najprej trojko, nato v naslednjem napadu gostom ukradel žogo in protinapad zaključil s polaganjem, je Smrdelj tretji zaporedni napad domačih kronal za največjo prednost dotlej (42:35). Ta je na dvomestno razliko (+12) po hitrih protinapadih in delnem izidu 6:0 narasla na začetku tretjega dela.

Srbski predstavniki so v nadaljevanju prednost sicer nekoliko znižali, vendar so pred zadnjo četrtino domači še vedno vodili s štirimi točkami naskoka. Košarkarji Zlatoroga pa so dobre tri minute pred koncem po trojki Daniela Vujasinovića povedli s 70:59. Darko Čohadarević je minuto in pol pred koncem odločno prodrl pod koš za 72:63. Razlika pa se je po grobih napakah domačih povem stopila in pol minute pred koncem je bilo le štiri točke razlike (72:68). Vujasinovič je nato 17 sekund pred koncem zadel oba prosta meta za miren zaključek in pomembno zmago domačih.