42 ogledov

Kosovo padlo v drugem polčasu

Kosovo Slovenija kvalifikacije za Eurobasket KZS/Twitter
Slovenska košarkarska reprezentanca je v 4. kolu kvalifikacij za EP zmagala v Kosovski Mitrovici (81:91).

Košarkarji Slovenije so tudi brez bratov Dragić podaljšali zmagoviti niz v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2017. Na gostovanju v Mitrovici so premagali Kosovo (81:91).

Prvi zvezdnik ekipe Goran Dragić ni nastopil, ker mu je selektor Igor Kokoškov namenil tekmo počitka pred pomembnejšimi obračunoma naslednji teden, Zoran Dragić pa je reprezentanco zapustil po zadnjem srečanju z Ukrajino zaradi klubskih obveznosti pri novem delodajalcu v Milanu.

Dva kroga pred koncem kvalifikacij ima Slovenija izkupiček 4-0, druga je s 3-1 Ukrajina, ki je danes v gosteh ugnala Bolgarijo s 72:67, na repu pa ostaja Kosovo še brez zmage. Varovanci selektorja Igorja Kokoškova bodo v sredo ob 20. uri v Stožicah igrali z Bolgarijo, čez teden dni pa jih v Kijevu čaka obračun za prvo mesto v skupini E.

Na evropsko prvenstvo 2017, ki ga bodo tako kot zadnjega gostile štiri države - Romunija, Finska, Izrael, Turčija, se bodo uvrstile zmagovalke sedmih kvalifikacijskih skupin ter štiri najboljše drugouvrščene.

Odpor strt v zadnji četrtini

Brez dveh najpomembnejših členov - brata Dragić sta bila prva strelca na uvodnih treh tekmah - so slovenski igralci hitro spoznali, da bodo morali dati vse od sebe za načrtovani dve točki. Po uvodnem vodstvu s 7:0 je pobudo prevzelo Kosovo in z nizom trojk prešlo v vodstvo. Po šestih minutah igre praktično brez slovenske obrambe so gostitelji na krilih glasne publike vodili s 16:12.

Če Slovenija ne bi imela razpoloženega Klemna Prepeliča, bi bil lahko zaostanek še precej višji. Pri 25:17 v drugi četrtini je Prepelič začel svojo predstavo. Slovenijo je vrnil v vodstvo (33:34) in bil po sedemnajstih minutah igre pri 17 točkah ob metu 5:6 izza polkroga. Vseeno je Kosovo, ki je v prvem polčasu zadelo devet trojk in imelo petdesetodstotni izkupiček meta iz igre, odšlo na odmor z 41:38.

Drugi polčas je ponudil precej boljšo igro Slovenije. Kot vedno je navdih jemala v obrambi, na drugi strani pa uspešno zadevala. Z delnim izidom se je najprej prebila v vodstvo 57:51, Klemnu Prepeliču, ki je na koncu pristal pri 27 točkah in devetih skokih (met iz igre 9:14, indeks 33), pa so se na strelskem pohodu pridružili še Gašper Vidmar (20 točk, 9 skokov), Jaka Klobučar (13, met iz igre 4:6) in Jaka Blažič (13).

V 34. minuti je prednost prvič resneje poskočila na dvomestno število (79:65), ko je Vidmar šest minut pred koncem zadel dva prosta meta, nato pa žogo še zabil skozi obroč, je bilo jasno, da bo Slovenija Mitrovico zapustila z dvema točkama. Hkrati je bil to znak za veselje slovenskih navijačev na tribunah; na tekmo je namreč prišla skupina ljubiteljev košarke iz Šenčurja ter kontingent slovenskih vojakov na mednarodni misiji na Kosovu.