19523 ogledov

Luka je poskušal, a nato odšepal v garderobo, preti mu tudi suspenz

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so ob načetem Luki Dončiću izgubili na gostovanju v New Orleansu. Pelicans so slavili s 113:106.

Dallas je odigral drugo tekmo v dveh dneh. Po tesni domači zmagi nad Utahom ga je tokrat čakalo gostovanje v New Orleansu. Pelicans imajo v tej sezoni znova precej težav s poškodbami, proti zasedbi iz Teksasa je še enkrat več manjkal Zion Williamson, po dobrem začetku sezone pa so padli na deseto mesto na Zahodu (31-34). Mavericks so z izkupičkom 34-32 po zmagi nad Jazz skočili na peto pozicijo, enako razmerje zmag in porazov imajo tudi Golden State Warriors.

Luka Dončić je v tej sezoni sicer po pravilu izpuščal drugo tekmo, če je Dallas zaigral v razmiku 24 ur, a ob boju za mesta v končnici se je to naposled spremenilo. In to kljub temu da ima nekaj težav z levo stegensko mišico.

Slovenski as je tudi dosegel prvi točki gostov na tekmi, dvakrat je bil uspešen s črte prostih metov. V naslednjih napadih je dosegel še en koš in zbral tri asistence ob trojki v zadnjem času zelo natančnega Tima Hardawayja Jr. in dveh koših Dwighta Powella.

Ko je Kanadčan še drugič izkoristil njegovo podajo, se je na semaforju izpisal izid 14:6 v korist Dallasa. Pri New Orleansu so bili po štirih minutah in pol prisiljeni vzeti minuto odmora.

Dončić je ob svojem drugem zadetem metu iz igre pogledal proti sodnici, ki bi morala po njegovem mnenju dosoditi še prekršek, in izjemno hitro dobil tehnično napako. To je bila njegova 15. v sezoni, po še eni sledi tekma suspenza. Ob prenosu so sicer omenjali že 16. tehnično napako Slovenca, a pri tem pozabili, da je bila ena izmed njih izbrisana.

Že v naslednjem napadu je piščalka ob novem kontaktu nad njim spet ostala nema, Luka pa je nato znova gledal proti delilcem pravice in se pri tem 'pozabil' vrniti v obrambo. Njegovi soigralci so se pomerili s petimi tekmeci in prejeli trojko. Sledilo je izenačenje

Minuto in pol pred koncem četrtine je Dončić zadel trojko. To je bil sicer zadnji uspešen poizkus Dallasa v prvih 12 minutah, ki so se nato končale z itidom 24:24. Luka je zbral 10 točk, dva skoka, štiri asistence in ukradeno žogo. S koši in podajami je sodeloval pri 19. od 24. Dallasovih točkah

Na začetku druge četrtine je odšel v garderobo, kjer so najverjetneje znova oskrbeli njegovo poškodbo. Njegovi soigralci več kot dve minuti in pol niso uspeli spraviti žoge skozi mrežico, Pelicans so povedli z 32:24, po desetih minutah pa so prvič vodili z desetimi točkami naskoka. Kyrie Irving z metom 0:3 še ni dosegel točke.

Luka se je na parket vrnil za drugo polovico druge četrtine pri zaostanku 32:41. Dallas je sicer prihajal do dokaj odprtih metov, a so bili ti večinoma nenatančni. V prvem polčasu je bil met izza črte tako le 16,7-odstoten (3/18).

Po delnem izidu 10:0, osem točk je v tem nizu dosegel CJ McCollum, se je New Orleans še dodatno odlepil, na glavni odmor pa je odšel s +16 pri 59:43. Dončić je svoji edini točki v drugi četrtini dosegel s prostih metov, z Irvingom sta iz igre skupaj metala le 5/19. Luka 3/12, Kyrie 2/7.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Dončić je po treh minutah in pol drugega polčasa zadel svoj prvi koš, a je ob 'pivotiranju' pod košem še nekoliko bolj načel svojo stegensko mišico. Vidno je šepal po parketu, a ga je Jason Kidd pustil na parketu. Po novi lepi asistenci do Powella se je Dallas sicer približal na 12 točk zaostanka, na začetku četrtine je sicer zaostajal že za 19 točk.

Irving je kasneje zadel met za tri točke, nato še Hardaway Jr. Ob tem je Luka vpisal že osmo podajo. Na semaforju se je izpisal izid 61:68.

Slovenski zvezdnik se ob težavah ni odločal za značilne prodore pod koš, to vlogo je prevzel Irving, Dončić pa je večino akcij v napadu prebil v kotu igrišča. Ob takšni igri je prednost domačih znova hitro narastla na 15 točk. Dve minuti in pol pred koncem četrtine so tudi na klopi Dallasa ugotovili, da nima smisla držati slovenskega asa v igri. Ta je dokončno odšepal v slačilnico. Zbral je 15 točk, tri skoke, 8 asistenc in ukradeno žogo.

V zadnjo četrtino se je vstopilo z rezultatom 83:65.

Po štirih minutah zadnjega dela igre je met za tri točke zadel nekdanji čaln Olimpije Davis Bertans in Dallas približal na ducat točk zaostanka. Pri New Orleansu so takoj reagirali s 'timeoutom'.

Ta ni pretirano pomagal, na polovici četrtine je namreč Irving dosegel trojko, ob tem je bil nad njim storjen še prekršek. Najboljši strelec v četrtih četrtinah v ligi je zadel še dodaten prosti met. Pelikani so nato zapravili napad, Christian Wood pa je s tremi točkami Mavericks približal celo na 92:97.

Po novi minuti odmora domačih je Dallas po košu Irvinga zaostajal le še tri točke, a je na drugi strani pet točk nanizal McCollum in dobre tri minute pred koncem poskrbel za 102:94.

Mavericks so kasneje dosegli tri trojke, dvakrat Hardaway, enkrat novinec Jaden Hardy, vendar je New Orleans odgovarjal preko McColluma, ta je dosegel še osem točk in tako pri rezultatu 110:103 dosegel zadnjih 13 točk domačih.

Irving je 39 sekund pred koncem zadel trojko za -4. Dva prosta meta za gostitelje je imel nato na voljo Naji Marshall, oba je zadel. Ostalo je še 21 sekund. Kyrie je zgrešil in dvoboj je bil dokončno odločen. Za končni izid je ob polovični uspešnosti s prostih metov poskrbel Dyson Daniels.

Pri Dallasu je Irving na koncu zbral 27 točk, Hardaway 17, Wood in Dončić pa 15. McCollum je vknjižil 32 točk.

Medtem ko so Pelicans ubranili deseto mesto in vstop v play-in za končnico, se Mavericks ni uspelo vrniti na šesto mesto. V končnico se neposredno uvrsti le šest najboljših ekip zahodne konference.

Naslednja tekma Dallas čaka v nedeljo, ko bo gostoval pri Memphis Grizzlies, za katere ne bo igral Ja Morant. Ta je sicer prejel dobro novico po objavi posnetka iz nočnega kluba, v katerem je kazal pištolo. Policija je namreč sporočila, da 23-letnika ne bo kazensko preganjala, v klubu pa so Morantu odredili štiri tekme suspenza, tako da bo tekmo proti Dallasu izpustil.

Čačnčar še vedno počiva, nova poškodba Duranta

Denver Nuggets, katerih član je tudi Vlatko Čančar, nimajo podobnih skrbi kot Pelicans in Mavericks. Čeprav je vodilna ekipa zahoda tokrat izgubila s 96:117 proti Chicago Bulls, ima še vedno veliko prednost na vrhu zahodne konference. Čančar se sicer po poškodbi še ni vrnil v igro.

Phoenix Suns so s 132:101 premagali Oklahoma City Thunder in slavili četrto zmago v nizu, vendar so morali preložiti domači prvenec novega soigralca Kevina Duranta.

Superzvezdniku lige NBA je med ogrevanjem spodrsnilo in nato zaradi poškodbe gležnja ni igral. Vse svoje prejšnje tri nastope za novo ekipo je odigral v gosteh. Devin Booker je za ekipo iz Arizone dosegel 44 točk.

Toronto Raptors so izgubili še tretjič zaporedoma, tokrat na gostovanju v Kaliforniji pri Los Angeles Clippers, ki so zmagali s 108:100. Kawhi Leonard, ki je Kanadčane leta 2019 popeljal do naslova prvaka lige NBA, je v dresu Clippers dosegel 24 točlk in 12 skokov, Paul George je k zmagi dodal 23 točk.