Po 1.499 dnevih prekinili ljubljanski urok

Igor Jovović Union Olimpija Budućnost liga ABA
1/7
ABA Photo/SPS
Zmaji so s porazom proti Budućnosti (69:73) sklenili 21. kolo regionalne lige. Črnogorci so prvič slavili v Stožicah.

Zadnje zmagoslavje Budućnosti proti Unionu Olimpiji v Ljubljani se je zgodilo še v dvorani Tivoli, od tega prav danes mineva 1.499 dni. Podgoričani so še vedno v igri za zaključni turnir četverice, za Partizanom in Cibono zaostajajo za eno točko, ob tem pa Beograjčane še gostijo v svoji dvorani Moraća.

Za Ljubljančane, za katere nista igrala poškodovana Dražen Bubnić in Cedric Jackson., poraz ne pomeni nič drastičnega. Pred Zadrom in Širokim imajo najbrž dovolj veliko zalogo, a treba se bo sprijazniti, da v naslednji sezoni zmaji ne bodo nastopali niti v Evropskem pokalu, če jih tja ne bo povabila Fiba.

Slab met zmajev v prvem polčasu

Srečanje v precej praznih Stožicah se je začelo z izenačeno igro, po nekaj minutah so Ljubljančani vodili za točko (6:5). Budućnost je v naslednjih minutah dominirala pod košem, kjer sta kraljevala Jeleel Akindele in Čedomir Vitkovac, in naredila serijo 8:0 (6:13). Nalet gostov je s trojko prekinil Dino Murić, a varovanci Igorja Jovovića so na prvi odmor odšli z lepo prednostjo (10:16).

Drugi del igre so gostitelji začeli odločneje in hitro našli rezultatski priključek. Razigral se je Alen Omić in po nekaj zaporednih koših Olimpijo spet povedel v minimalno prednost (26:25). A do konca polčasa so zadevali le še Črnogorci, spet je prednjačil Vitkovac. Ljubljančanom nikakor ni stekel met izza črte 6,75 (2/15 v prvem polčasu) in na glavni odmor so gostje odšli s prednostjo šestih točk (26:32).

Ustavili Vitkovca, udarilo skrito orožje

Varovanci Aleša Pipana so tretjo četrtino začeli katastrofalno. Budućnost je dosegla prvih šest točk in si priborila dvomestno prednost, nalet je s polaganjem v protinapadu zaključil Nikola Ivanović (26:38). Gostje so brez večjih težav držali prednost več kot +10, vlogo Vitkovca, ki je bil v prvem polčasu s 13 točkami prvi strelec tekme, so prevzeli drugi, predvsem Ivanović, ki je imel do te tekme povprečje sicer le dobrih pet točk na tekmo. V 27. minuti je bilo že +14 za Črnogorce (35:49), z učinkovitima akcijama sta zaostanek ublažila Paolo Marinelli in Alex Stepheson (39:49). Po košu Deividasa Gailiusa je bila razlika ob koncu 30. minute spet enomestna (43:51).

V drugem polčasu je pri gostih prednjačil Ivanović, na začetku zadnje četrtine je sam držal varno razdaljo z raznovrstno igro v napadu. Črnogorci so sicer pokazali nekaj živčnosti, najbrž tudi zaradi neverjetnega poraza z Olimpijo doma, toda domačini nikakor niso mogli izkoristiti napak gostov. Olimpija je namreč tudi sama veliko grešila v napadu, še najkatastrofalnejši so bili prosti meti, ki so jih v 36. minuti zadeli le 10 od 21.

Ivanovićeva tekma življenja

Črnogorci niso blesteli, a po trojki Bojana Subotića so ponovno ušli na +12 (54:66). Sledil je nov preblisk Ljubljančanov, ki je tokrat obrodil sadove. S serijo 8:0 so se zmaji vrnili v igro, ključno vlogo je odigral Murić (62:66). Slednjega v naslednjem napadu v ključnem trenutku ustavil Akindele, na drugi strani pa je Vitkovac zadel in pomiril živce trenerja Jovovića (62:68).

Po zadetem prostem metu Luke Rupnika se je priložnost za še večji pritisk spet ponudila Murića, a je zgrešil trojko, Ivanović pa je mirno zadel oba "penala" (63:70). Slednji je tekmo končal pri zanj neverjetnih 28 točkah bil z naskokom prvi strelec tekme, ki jo je Budućnost dobila za štiri točke (69:73) in ostala v igri za Final4.