Slovenija srčna, Grčija noro natančna

slovenija grčija reprezentanca slokar murić jagodnik
1/9
Reuters
Slovenski košarkarji so v končnici izgubili tekmo drugega dela evropskega prvenstva z Grčijo, čeprav rezultat 69:60 ne kaže tega. Slovenija se je vrnila po 15 točkah zaostanka. Makedonija nadaljuje presenetljive predstave. Predvsem po zaslugi fantastičnega Boja McCalebba je v zadnjem napadu na kolena spravila še Gruzijo.

Z izjemo prvih minut so slovenski košarkarji v prvem polčasu večinoma plesali po grškem taktu. V obrambi je prepogosto zazijala praznina pod obročem, kar je vešče izrabljal Ioanis Bourousis, napad pa je bil nekajkrat videti paraliziran. Sodniki so dopuščali trdo igro, Slovenija pa se nanjo ni prilagodila po željah. Slovenci so proste mete metali le 50-odstotno (6/12), trojke le 8,3-odstotno (1/12), medtem ko so Grki, izvrstno razpoloženi, zadeli tri od šestih. Erazem Lorbek je bil tokrat malce rezerviran, poživitev pa je z vstopom v igro prinesel Mirza Begić. Razmerje v skokih je bilo 17:16 za Grke, ki so največ vodili za 15 točk po trojki Michaela Bramosa. Zadnje minute pred odmorom so bile boljše, a jih Slovenci zaradi zgrešenih prostih metov niso maksimalno izrabili.

Tretja četrtina je s sabo prinesla morda najboljšo igro na prvenstvu. Sprva je šest zaporednih točk dosegel Jaka Lakovič, sledila je serija Zorana Dragića, ki je med drugim izsilil tudi nešportno osebno napako. Vlogi sta bili tokrat zamenjani, tresoče roke so zdaj imeli Grki, ki v zadnjih šestih minutah tretje četrtine niso zadeli in Slovenija je v 29. minuti po trojki Matjaža Smodiša povedla s 46:44. Zadnja četrtina je pomenila menjavanje v vodstvu obeh ekip, Slovenija je povedla še v 38. minuti s 57:56, sledilo je nekaj slovenskih težav pri prostih metih. V končnici pa je Grčija zadevala trojke, kot da bi njeni košarkarji bili z drugega planeta. Slovenija ni prekinjala njenih napadov. Prek Nikosa Zizisa in Antonisa Fotsisa si je Grčija zagotovila prednost: višjo, kot jo je realno zaslužila. Naslednjo tekmo bo Slovenija igrala v soboto proti Makedoniji ob 17. uri.

Makedonci posvojili neustavljivega

Izvrstni organizator igre Siene Bo McCalebb je, potem ko so trdoživi Gruzijci v končnici Makedoniji ob izenačenju grozili s podaljškom, vzel žogo v svoje roke, počakal do zadnjih izdihljajev tekme, nato pa se pognal v bliskovit prodor ter z levico položil za zmago 65:63. Šestindvajsetletni košarkar iz New Orleansa je bil s 27 točkami tudi najboljši strelec tekme. Gruzija je nastopila brez poškodovanega Zaze Pačulie, igralca z dolgoletnim stažem v ligi NBA, v njegovi odsotnosti pa se je najbolj izkazal Nikoloz Ckitišvili, nekdanji košarkar Slovana, z 20 točkami in desetimi skoki.

"Odlično. Vselej rad igram košarko. To je moj posel, hkrati pa se tudi neizmerno zabavam. Zelo sem vesel, da sem tu. V Makedoniji in Skopju se vedno dobro počutim. Košarkarski navijači so odlični in počutim se del te ekipe," je McCalebb dejal našemu litovskemu poročevalcu.

Šesta ruska zmaga

Ruska košarkarska reprezentanca je v prvem kolu drugega dela premagala Finsko z 79:60 (18:14, 33:20, 59:38). Rusija je na evropskem prvenstvu v Litvi dosegla šesto zaporedno zmago; po petih zmagah v prvem delu v Klaipedi je v svojem uvodnem obračunu v drugem delu v Vilni ugnala še Finsko. Najbolj učinkovit mož ruske zasedbe je bil Andrej Kirilenko, finske pa Shawn Huff. Oba sta dosegla po 14 točk.

Vilna: EP, moški, 2. del, 1. kolo, skupina F:

Slovenija : Grčija 60:69 (46:44, 25:37, 13:18)