604 ogledov

Strelski dvoboj Embiida in Dončića

Luka Dončić Profimedia
Dallas nemočen proti Philadelphiji in Embiidu. 76-ers so v gosteh slavili s 113:95, Dončić je dosegel več kot tretjino točk domačih.

Mavericks so se dan po grenkem porazu proti San Antoniu, ko so odločilni koš prejeli pol sekunde pred iztekmo tekme, pomerili z najboljšo ekipo vzhodne konference. Philadelphia 76-ers so v Teksas prispeli s 36 zmagami in 17 porazi. Dallas je v tekmo vstopil kot sedmi na Zahodu z razmerjem 29-23.

Domači so se v dvoboj podali brez v zadnjem času razpoloženega Kristapsa Porzingisa, ki je preventivno počival zaradi težav s kolenom. V ekipo se je vrnil Maxi Kleber, ki je v prvih minutah pokrival Joela Embiida, enega izmed najresnejših kandidatov za najkoristnejšega igralca lige. Nemec si je že v prvih dveh minutah priigral dve osebni napaki in moral sesti na klop. Kamerunec je že v prvih štirih minutah in pol sicer izvajal šest prostih metov, prav vse je zadel. A na drugi strani je bil še uspešnejši Luka Dončić. Po trojki slovenskega zvezdnka, ki je bil že pri devetih točkah, je Dallas na polovici četrtine povedel s 17:16. ob tem izidu je prvi mož domače zasedbe sedel na klop.

Ob njegovi odsotnosti so gostje predvsem po zaslugi Embiida (12 točk v prvi četrtini, 8/8 prosti meti) prevzeli vodstvo, a si višje razlike niso priigrali. Pri gostiteljih je sice debitiral J.J. Redick. Luka je v prvi akciji po vrnitvi na parket svojo ekipo popeljal do točke prednosti, a so 76-ers nato četrtino zaključili s petimi zaporednimi točkami za 30:26.

Slovenec je bil v napadu še naprej uspešen, a so se gostje vseeno uspeli oddaljiti. Dončić je drugi počitek na tekmi dobil ob zaostanku 40:47, do takrat je zbral 17 točk.

Embiid je še vedno prodiral pod koš in izsiljeval osebne napake. V težave z osebnimi napakami je po Kleberju in Nicoli Melliju spravil še Bobana Marjanovića, kasneje zelo na hitro tudi Willieja Cauley-Steina. S svojim 12. in 13. prostim metom je poskrbel za 58:44, v prvem polčasu je zbral kar 23 točk. Le tri točke manj je na drugi strani do glavnega odmora v svojo statistiko vpisal Dončić, eno več kot na zadnjem medsebojnem srečanju Dallasa in Philadelphie. Prav Slovenec je postavil končni izid prvega polčasa, štiri sekunde in pol pred piskom sirene je zadel za 48:60.

Po trojkah Embiida in Setha Curryja so 76-ers po treh minutah in pol tretje četrtine že vodili za 17 točk. Rick Carlisle je vzel minuto odmora.

Luka je s petimi zaporednmi točkami svojo ekipo popeljal do desetih točk zaostanka. Skupno je bil že pri 27 točkah.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Vendar je bil pri tekmecih še vedno nezaustavljiv Embiid. Ta je pred odhodom s parketa v zaključku tretje četrtine dosegel 36 točk, vsi njegovi soigralci le šest več. Ko je Kamerunec naposled sedel na klop, so njegovi soigralci še stopili na plin, po dveh zaporednih trojkah nekdanjega člana Olimpije Dannyja Greena pa so povedli za +20.

V zadnjo četrtino so gostje vstopili s prednostjo 88:69. Dallas se je nekoliko približal šele v drugi polovici četrtine, ko so domači štiri minute pred koncem po šestih zaporednih točkah prišli na -15. Carlisle je kljub manjšemu naletu svoje ekipe na parket poslal rezerviste. Dvoboj je bil že davno odločen.

Embiid je tako na primer presedel celotno zadnjo četrtino. Kljub temu je zabeležil izjemne številke. V zgolj 25 minutah je dosegel 36 točk (met iz igre 10/17, prosti meti 14/15), 20 točk je k zanesljivi zmagi dodal Furkan Korkmaz. Dončić je zbral 32 točk (iz igre 10/20, prosti meti 11/12) ter po štiri skoke in asistence. Edina, ki sta pri Dallasu še presegla mejo desetih točk, sta bila Jalen Brunson (15) in Dorian Finney-Smith (12).

Curry ustavil Denver

Denver Nuggets so brez Vlatka Čančarja s 106:117 izgubili proti Golden State Warriors, pri katerih je blestel Stephen Curry. Ustavil se je pri 53 točkah.

Denver (34-20) po porazu proti Golden Statu (26-28) ostaja četrti. Nuggets so v gosteh naleteli na razpoloženega Curryja, ki je dosegel kar 53 točk. Zadel je deset trojk in še 18. v karieri presegel to mejo v rednem delu sezone v NBA. Drugi na večni lestvici je njegov soigralec Klay Thompson s petimi tovrstnimi tekmami.

Čančar ni dobil priložnosti za Nuggets, s 27 točkami pa je bil ob drugem zaporednem porazu njihov najboljši posameznik Srb Nikola Jokić. Dodal je še 12 skokov in osem podaj. Jamal Murray je dosegel 17 točk, a si 50 sekund pred koncem tekme poškodoval koleno. Za zdaj še ni jasno, za kakšno poškodbo gre in kako dolgo bo odlični Kanadčan manjkal.

Denver se bo v naslednjem obračunu v noči s srede na četrtek pomeril z Miami Heat Gorana Dragića, medtem ko bo Dallas prav tako v četrtek zgodaj po slovenskem času gostoval pri Memphis Grizzlies (27-25). Slednji so danes ugnali Chicago Bulls (22-31) s 101:90 in se na zahodu približali teličkom.

Na vrhu zahodne konference pa so se Phoenix Suns (38-15) približali Utah Jazz (40-14). Phoenix je na domačem parketu s 126:120 ugnal Houston Rockets, košarkarji Jazz pa so s 121:125 izgubili proti Washington Wizards (20-33). Ob zmagi čarovnikov je peti zaporedni trojni dvojček dosegel Russell Westbrook. Ustavil se je pri 25 točkah ter 14 skokih in prav toliko podajah. Bradley Beal je dosegel 32 točk, premalo pa je bilo 42 točk Donovana Mitchella za Utah.

Na preostalih tekmah so 21. poraz v sezoni vknjižili prvaki Los Angeles Lakers (33-21), pri katerih še vedno manjkata zvezdnika LeBron James in Anthony Davis. Tokrat so bili boljši New York Knicks (28-27) s 111:96. Do zmag sta na zahodu prišli še moštvi San Antonio Spurs (26-26) in New Orleans Pelicans (25-29). Prvi so bili boljši od Orlando Magic (17-37) s 120:97, medtem ko so pelikani slavili proti Sacramento Kings (22-32). Kraljem ni pomagalo niti 43 točk De'Aarona Foxa.

V noči na sredo bodo od ekip s slovenskimi predstavniki dejavni le košarkarji Miamija (28-25), ki jih čaka zahtevno gostovanje pri Phoenixu.