Zmaji slavili za 24, Pipan pa nezadovoljen

Krka Novo mesto Union Olimpija liga ABA derbi Klobučar Vladović
1/7
Saša Despot
Obe slovenski ekipi sta z odliko opravili nalogo. Krka je slavila na gostovanju pri ekipi Szolnoki Olaj (63:55), Union Olimpija pa je doma visoko premagala Zadar (90:66).

Ljubljančani so po dokaj izenačeni prvi četrtini, ki so jo varovanci Aleša Pipana dobili za tri točke, pritisnili na plin v drugih desetih minutah in v 15. minuti že vodili z dvomestno prednostjo. Proti koncu polčasa se je pri domačih razigral Alen Omić in v zadnji minuti dosegel pet točk. Goste je s trojko v igro delno vrnil Toni Dijan, a na glavni odmor je Union Olimpija vseeno odšla z zajetno prednostjo (44:28).

Domači so v prvem polčasu prevladovali predvsem v skoku, saj so devetnajstkrat uspešno skočili za žogo, Zadar pa le devetkrat. Tudi iz igre so Ljubljančani metali odlično, saj so bili kar 54-odstotno natančni, Dalmatinci pa so zadeli le 39 odstotkov metov.

Igra za sladokusce

Zmaji so srečanje v svojo korist dokončno prelomili na začetku drugega polčasa, v 24. minuti se je prednost povzpela že na 23 točk (57:34). Olimpija je še naprej dobro skakala predvsem v napadu, po trojki Dražena Bubnića so domači imeli že +24, po še tretjem natančnem metu Sasuja Salina izza črte in odlični akciji Alexa Stephesona pa že +30 (68:38). Domači trener Aleš Pipan je tako lahko že v tretji četrtini na parket poslal Luko Rupnika, ki se v tej sezoni ni naigral. Še naprej je bil zelo razpoložen Stepheson, ki je dvakrat silovito zabil, Olimpija pa je na zadnji odmor odšla z naskokom 26 točk (70:44).

Gostje so dobro odprli zadnji del igre in dosegli šest zaporednih točk. Koš je dosegel tudi eden glavnih igralcev Zadra Josip Sobin, ki so ga Ljubljančani dobro ustavljali vse do zaključka tekme. Serijo Dalmatincev je prekinil Deividas Gailius s svojo 19 točko. Po zmanjšanju prednosti (72:57) je Jakov Vladović z dvema trojkama svoji bivši ekipi natresel sol na rano, en protinapad je dobro zaključil še Salin in spet je bilo +25 (80:55). Povsem v zadnji sekundi je s trojko končni izid (90:66) postavil Omić in tako izboljšal letošnji napadalni rekord Olimpije v ligi Aba, ki je proti Mega Vizuri dosegla 88 točk. Pri domačih so štirje košarkarji presegli deset točk: Gailius (19), Stepheson (17), Omić (16) in Salin (13), pri gostih pa le Sobin (16), deset jih je dodal še Marko Ramljak.

Krka zmagala na Madžarskem

Košarkarji Krke so na Madžarskem podaljšali niz zmag. Po uspehu prejšnji teden proti Unionu Olimpiji in pomembnih dveh točkah v pokalu EuroChallenge so proti Szolnokiju zabeležili šesto zmago v ligi ABA in se tako utrdili na sredini razpredelnice.

Zmaga Novomeščanov je bila povsem zaslužena, saj so v sicer neatraktivni tekmi, polni napak in slabih potez, pokazali več zbranosti v ključnih trenutkih, predvsem pa so imeli v svojih vrstah bolj izkušene igralce; v prvi vrsti 32-letnega Sanija Bečirovića (13 točk, trojke 3:6, 4 podaje) ter dve leti starejšega Jasmina Hukića (vseh 11 točk v drugem polčasu).

Dolgo mučenje kljub nerazpoloženim domačim

Po s koši sušnih prvih dveh četrtinah – prva se je končala s 14:10, polčas pa s 24:26 – je Krka do prve resnejše prednosti prišla ob koncu tretjega dela (35:43). Čeprav je bil tekmec zrel za poraz, so se varovanci Aleksandra Džikića še dolgo mučili z njim.

Tudi prednost 48:41 sredi zadnje četrtine jim namreč ni zagotavljala zmage, saj so prišle mračne minute proti conski postavitvi, ki so jo razbili šele Jaka Klobučar s trojko, Jasmin Hukić s polrazdalje in dokončno Sani Bečirović s trojko za 59:51.

Liga Aba se bo kljub praznikom nadaljevala naslednji teden. Krka bo v soboto gostovala pri Budućnosti.