12 ogledov

Marquezu ne morejo nič

Marc Marquez EPA
Marc Marquez v tej sezoni še ni doživel poraza. Zanesljivo je zmagal tudi na VN Indianapolisa.

Španec Marc Marquez se s prepričljivim slogom približuje svojemu drugemu naslovu svetovnega prvaka v motociklizmu v razredu motoGP. Na dirki v Indianapolisu je namreč na 10. dirki sezone dosegel še 10. letošnjo zmago. Obenem je bila to jubilejna 500. zmaga kakšnega španskega dirkača na dirkah serije za veliko nagrado.

Drugo in tretje mesto na dirki sta osvojila Marquezov rojak Jorge Lorenzo, ki je dobil interni dvoboj dirkačem moštva Yamaha z Italijanom Valentinom Rossijem. Z današnjimi točkami pa je Rossi kot tretji voznik v zgodovini prebil mejo 4000 osvojenih točk v karieri.

Marc Marquez | Avtor: EPA EPA
O Marquezovi sezoni zgovorno priča podatek, da je bil zadnji, ki je zmagal na 10 dirkah zapored, leta 1997 Avstralec Mick Doohan. Marquez je tako zmagal že 16-krat na 28 dirkah v tem razredu, pred njim pa je deset zaporednih zmag na začetku sezone vknjižil zgolj legendarni Italijan Giacomo Agostini, in sicer leta 1970.

Dirko je sicer najbolje začel Rossi, 16 krogov pred koncem pa je Marquez prišel v vodstvo. Lorenzo je Rossija na drugem mestu prehitel 12 krogov pred ciljem. "Na začetku sem imel nekaj težav z vročino, saj je bilo bolj vroče kot v kvalifikacijah. Kar nekaj časa sem potreboval, da sem se privadil," je po dirki povedal Marquez. V skupni razvrstitvi ima 250 točk, sledijo pa mu Španec Dani Pedrosa s 161, Rossi s 157 in Lorenzo s 117.

V razredu moto 2 je slavil Finec Mika Kallio (Kalex). Ta je prepričljivo ugnal Španca Mavericka Vinalesa (Kalex) in Švicarja Dominiqua Aegerterja (Suter). Dirka je bila zaradi nesreče pol ure prekinjena. V skupnem seštevku za svetovno prvenstvo po desetih dirkah še vedno vodi Španec Esteve Rabat, ki je osvojil četrto mesto, njegova prednost pred Kalliom, ta je zabeležil tretjo zmago v sezoni, pa je sedem točk.

V najšibkejšem razredu moto 3 je slavil še en Španec Efren Vazquez. Sedemindvajsetletni voznik Honde je v končnici dirke ugnal Italijana Ramana Fenatija, tretji pa je bil še en dirkač na KTM Avstralec Jack Miller, ki je na ta način ubranil tudi vodstvo v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo.

Naslednja dirka bo že konec tedna v Brnu.