244 ogledov

Arsenal v velikih težavah, nato tudi srečno končal na vrhu lestvice

Gabriel Martinelli Profimedia
Topničarji so po preobratu prišli do zmage v Birminghamu, Manchester Cityju je spodrsnilo v Nottinghamu.

Arsenal, ki je med tednom po porazu proti Cityju (1:3) zaradi slabše gol razlike na lestvici po dolgem času padel na drugo mesto, prehitel ga je prav omenjeni klub iz Manchestra, znova vodi v angleškem prvenstvu. Topničarji so po hudem boju v gosteh s 4:2 premagali Aston Villo, City pa je proti Nottingham Forestu dolgo vodil, na koncu pa iztržil le remi z 1:1. Arsenal ima tako zdaj dve točki več od tekmeca, odigral pa je tudi tekmo manj.

A sam začetek dvoboja proti Villi, ki jo vodi nekdanji trener severnolondonskega kluba Unai Emery, ta je bil tokrat proti svojemu nasledniku Mikelu Arteti verjetno še posebej motiviran, se ni odvijal po željah navijačev Arsenala. Villa je povedla že v peti minuti z zadetkom Ollieja Watkinsa, ki je natančno nameril v dolgi kot tekmečevih vrat. Zaostanek pa ni dolgo trajal, le dobrih deset minut kasneje je z bombo pod prečko lepo izenačil Bukayo Saka.  Mladenič, ki so ga nasprotniki vseskozi zaustavljali z grobimi prekrški, je skozi celotno tekmo sicer povzročal veliko težav domači obrambi.

Gostitelji so po pol ure igre znova povedli. Izvedli so izjemno akcijo, po podaji z leve strani je Emiliano Buendía preskočil žogo in zmedel branilce, Philippe Coutinho pa se je znašel povsem sam v kazenskem prostoru gostov. Zadel je za 2:1. S tem izidom se je tudi odšlo na glavni odmor.

Drugi polčas je povsem pripadel Arsenalu. Ta je vseskozi pritiskal, razmerje strelov v drugem delu je bilo 10:0, nato pa je povedel po akciji iz kota. Po kratki podaji je okroglo usnje od kotne zastavice popeljal kapetan Martin Ødegaard, nato na ribu šestnajsterca našel Oleksandra Zinčenka, Ukrajinec pa je z natančnim strelom v spodnji bližnji kot prišel do svojega prvega zadetka v dresu Londončanov.

Emiliano Martinez | Avtor: Profimedia Profimedia

Arsenal je še naprej imel več priložnosti, izjemno na primer Ødegaard, ki je z desetih metrov zgrešil skoraj prazen gol, a bi ob koncu tekme lahko znova zaostajal. Po protinapadu je na levi strani do strela prišel Leon Bailey, vratar Aaron Ramsdale pa se je žoge dotaknil toliko, da je ta končala v prečki in ostalo je pri izenačenem rezultatu.

Z 2:2 se je krenilo tudi v šestminutni sodnikov dodatek, nato pa so topničarji tudi precej srečno povedli. Z dvajsetih metrov je močno sprožil prišlek iz Chelseaja Jorginho, zadel prečko, vendar je odbitek v glavo zadel Villinega čuvaja mreže Emiliana Martineza. Od najboljšega vratarja svetovnega prvenstva se je nato okroglo usnje odbilo v mrežo.

Nekdanji član Arsenala, ki se s klubom ni razšel na najboljši način, menil je, da mu klub ni namenil dovolj priložnosti, je bil precejšen krivec tudi za končni izid. Argentinec je namreč ob kotu odšel v kazenski prostor gostov, ti so prišli do žoge in sledil je protinapad, ki ga je z zadetkom v prazna vrata dokončal Brazilec Gabriel Martinelli. Ta je 'prešprintal' obrambo domačih in se zadetka veselil še preden je žogo poslal čez golovo črto.

Zadnje minute so bile za Arsenal srečne tudi na tekmi njihovih tekmecev. City je namreč v Nottinghamu z golom Bernarda Silve vodil od 41. do 84. minute, ko je v polno zadel rezervist Foresta Chris Wood. Pred tem so imeli 'meščani' številne priložnosti, da si zagotovijo večjo prednost, za neučinkovitost pa bili kaznovani.

Chris Wood | Avtor: Profimedia Profimedia

Nov neuspeh so zabeležili igralci Chelseaja, ki so doma po golu Jamesa Ward-Prowsa z 0:1 izgubili proti zadnjeuvrščenemu Southamptonu. A slednji si bistveno ni popravil svojega položaja na lestvici, saj sta zmagali tudi ekipi, za katerima je najmanj zaostajal. Bournemouth je z 1:0 ugnal Wolverhampton, Everton pa z enakim izidom Leeds, ki je po novem na predzadnjem mestu.

Na obračunu za šesto mesto je bil Fulham v gosteh z 1:0 boljši od Brightona, slednjega bi na lestvici prehitel tudi Brentford, a je pred svojimi navijači zgolj remiziral s Crystal Palacom. Je pa z remijem lahko zadovoljen, saj je izenačil v šesti minuti sodnikovega dodatka.

1. Arsenal             23  17  3   3   51:23  54
 2. Manchester City     24  16  4   4   60:23  52
 3. Manchester United   23  14  4   5   38:28  46
 4. Newcastle           22  10  11  1   35:13  41
 5. Tottenham           23  12  3   8   42:35  39
 6. Fulham              24  11  5   8   35:30  38
 7. Brighton            22  10  5   7   39:29  35
 8. Brentford           23   8  11  4   37:30  35