170 ogledov

Dober zaključek Mure in zadetek Maroše premalo za presenečenje

NŠ Mura Epa
Mura je s porazom proti Vitesseju končala konferenčno ligo.

Nogometaši Mure so v 6. krogu konferenčne lige v Arnhemu proti Vitesseju izgubili z 1:3 (0:3). Izbranci Anteja Šimundže, pri katerih je danes gol znova dosegel Amadej Maroša, so tako končali evropsko udejstvovanje za to sezono.

Sobočani so svoje prvo sodelovanje v skupinskem delu katerega izmed evropskih tekmovanj končali z zmago, zelo sladko proti Tottenhamu, in petimi porazi. Zadnjega so danes doživeli na Nizozemskem, še drugič v sezoni jih je ukanil nekdanji klub Tima Matavža in Daliborja Stevanovića Vitesse. Mura je ob petih doseženih in 14 prejetih golih pristala na repu skupine, a v blagajno z evropskimi nastopi vseeno spravila več kot tri milijone evrov.

NŠ Mura | Avtor: Epa Epa

Vitesse pa je z desetimi točkami na drugem mestu, a ga od poti v nadaljevanje tekmovanja loči še razplet dvoboja Tottenhama in zmagovalca skupine Rennesa, ki so ga preložili zaradi številnih okužb s covidom-19 v taboru angleške zasedbe.

Sobočani, ki so zaradi zdravstvenih težav pogrešali Matka Obradovića in Jana Gorenca, so se že v tretji minuti znašli v zaostanku, ko je Marko Zalokar sprva obranil strel Liosa Opende, odbito žogo pa je nato v mrežo pospravil Thomas Buitink. Nizozemci so bili še naprej podjetnejši, a so tudi črno-beli opozorili nase po strelih Tomija Horvata in predvsem Nardina Mulahusejnovića v 21. minuti, ko je iz ugodnega položaja malce z desne strani žogo poslal mimo nasprotne vratnice.

V 35. minuti pa so domači podvojili prednost, Openda je sam stekel proti vratom in na koncu matiral Zalokarja. Tako kot pri prvih dveh zadetkih so bili tudi pri tretjem, v 40. minuti, gosti preveč nepazljivi, v osrčju kazenskega prostora je do strela prišel Daan Huisman, tako kot prvi prvem golu je bil podajalec Openda.

V uvodu drugega polčasa je Mura ob visokem zaostanku zaigrala odločneje, toda v 57. minuti se je moral izkazati Zalokar, potem ko je v kazenskem prostoru streljal Maximilian Wittek. V 62. minuti so se Sobočani na kratko veselili prvega gola, toda Amadej Maroša je bil v prepovedanem položaju. Na drugi strani je bilo vroče pred Murinimi vrati, žoga je med drugim zadela vratnico.

Vitesse je v teh trenutkih spet prihajal do obetavnih akcij, v 73. minuti pa se je pri Muri po dolgi odsotnosti po poškodbi na igrišče vrnil Luka Bobičanec. A po tem so prvi imeli lepo priložnost spet Nizozemci, strel Wittka pa je spet ustavil Zalokar.

V 82. minuti pa so se gosti vendarle veselili zadetka, tega je dosegel Maroša, ki je s preigravanjem lepo prišel do strela na vrhu kazenskega prostora. Nik Lorbek je kmalu zatem iz bližine streljal po podaji Bobičanca, izkazal pa se je domači vratar.

"V prvem polčasu smo bili slabi. Bili smo preveč zadržani, nismo imeli idej. Prvi zadetek nas je res malo potolkel, ampak smo bili precej oddaljeni od svoje prave ravni. V drugem polčasu smo se dogovorili, da ne smemo igrati tako zadržano, da se ne smemo sramovati svoje kakovosti, pridobili pa smo tudi z menjavami. Po koncu bi bil najbolj zadovoljen, če bi napredovali iz skupine, ampak za prvič so bili nastopi v tem tekmovanju dokaj solidni," je za Kanal A dejal Šimundža.

* Stadion GerleDome, brez gledalcev, sodniki: Glova, Bednar in Polacek (vsi Slovaška).
* Strelci: 1:0 Buitink (3.), 2:0 Openda (35.), 3:0 Huisman (40.), 3:1 Maroša (82.).
* Vitesse: Houwen, Rasmussen, Bazoer (od 66. Oroz), Doekhi, Wittek, Bero, Tronstad, Huisman (od 60. Gboho), Dasa, Buitink (od 60. Frederiksen), Openda.
* Mura: Zalokar, Karamarko, Maruško, Karničnik, Šturm (od 46. Maroša), Kozar (od 63. Ouro), Lorbek, Kous, Pucko (od 83. Ščernjavič), Horvat (od 73. Bobičanec), Mulahusejnović (od 46. K. Cipot).
* Rumeni kartoni: Doekhi, Bero; Kous, Kozar, K. Cipot, Karničnik.
* Rdeči karton: /.

Kurtićev Paok do drugega mesta v skupini

Slovenski nogometni reprezentant Jasmin Kurtić pa se je s Paokom uvrstil v spomladanske izločilne boje konferenčne lige, potem ko je danes v zadnjem, 6. krogu skupinskega dela z 2:0 premagal gibraltarski Lincoln Red Imps.

V skupini F je Paok, pri katerem je Kurtić igral celo tekmo, na koncu zbral 11 točk, dve manj od zmagovalca skupine Koebenhavna, ki je z 2:0 odpravil Slovan Bratislavo. Danci so se neposredno uvrstili v osmino finala, Grke pa spomladi najprej čaka še tako imenovani "play off" za med 16.

Sicer pa so že prej nogometaši Anorthosisa iz Famaguste na gostovanju pri Partizanu igrali 1:1 in osvojili tretje mesto v skupini B. Tako je zanje konec evropskih tekmovanj za to sezono. V skupini A je odpisani HJK iz Helsinkov 0:3 izgubil v Linzu.

V skupini A sta bili že pred današnjimi tekmami oddani prvi mesti, najboljši je bil na koncu prav Linz, Maccabi Tel Aviv pa je bil drugi, danes je igral 1:1 pri Alaškertu. HJK, za katerega je Filip Valenčič danes igral od 77. minute, je za drugim mestom zaostal velikih pet točk.

V skupini B se je Anorthosis še boril za končno drugo mesto, toda na tekmi, na kateri je Denis Popović igral od 46. minute, je osvojil le točko, ki je bila premalo za pomik po lestvici navzgor. Drugo mesto je z dvema točkama več osvojil Partizan, prvi pa je bil Gent, ki je z 1:0 tokrat odpravil Floro.

Ob Linzu, Maccabiju, Gentu, Partizanu, Koebenhavnu in Paoku so si nadaljevanje tekmovanja priigrali še Roma, Bodö/Glimt, AZ Alkmaar, Randers, Feyenoord, Slavia Praga, Rennes, Basel in Karabah.

Drugouvščeni se bodo za osmino finala merili s tretjeuvrščenimi ekipami evropske lige, to pa so Sparta Praga, PSV Eindhoven, Leicester City, Fenerbahče Mihe Zajca, Marseille, Midtjylland, Celtic in Rapid Dunaj Dejana Petroviča.