559 ogledov

Hrvatje klonili pred domačimi gledalci

Luka Modrić Profimedia
Prvi reprezentančni dvoboj na novem stadionu v Osijeku se ni končal po željah Hrvatov.

Hrvaška nogometna izbrana vrsta je pred domačimi navijači utrpela neprijeten udarec, na povsem novem stadionu v Osijeku jo je premagala Turčija z 1:0. Obe reprezentanci sta sicer zaradi poškodb nstopili precej oslabljeni, Hrvatje pa so imeli težave s sestavo ekipe predvsem v ofenzivnem delu zasedbe.

Turčija, ki jo je prvič vodil italijanski strateg Vincenzo Montella, je od prve minute zaigrala zelo hrabro in si v prvem polčasu pripravila kopico priložnosti, anemične domače nogometaše pa je reševal vratar Dominik Livaković. A prav hrvaški čuvaj mreže je bil glavni krivel pri edinem zadetku na tekmi. V 30. minuti je po dolgi podaji tekmečevi obrambi nekoliko pobegnil Barış Alper Yılmaz, Livaković pa je nepotrebno stekel iz svojega gola, precej zamudil in nato le nemočno spremljal let žoge, ki jo je Turek poslal mimo njega.

Baris Alper Yilmaz | Avtor: Profimedia Profimedia

O nemoči Hrvatov v prvem polčasu veliko pove tudi podatek, da so prvi strel na vrata, še ta je bil povsem nenevaren, sprožili v sodnikovem dodatku prvih 45 minut.

V drugem se je začel lov na izenačenje, a so bili iz protinapadov nevarni tudi gostje. Ti so 'ponoreli' tik pred koncem rednega dela igre, ko je sodnik Anthony Taylor zapiskal enajstmetrovko zaradi igranja z roko. A vmešal se je VAR, angleški delilec pravice si je ogledal posnetek in pravilno razveljavil svojo odločitev.

V skupini D je zdaj na vrhu Turčija, ki je osvojila 13 točk, Hrvaška je druga z desetimi. Tretja je še vedno Armenija s sedmimi točkami, čeprav je tokrat izgubila v Latviji z 2:0. Domači so skoraj cel drugi polčas sicer igrali z igralcem manj.

Presenetljivim Škotom ni uspelo

Tekma, ki je bila v ospredju otoških ljubiteljev nogometa, je bila odigrana v Sevilli, kjer so Španci v skupini A gostili vodilne Škote. Ti bi si ob zmagi že zagotovili pot na evropsko prvenstvo, a se jim kljub dobremu odporu ni izšlo.

V prvem polčasu so prevladovali Španci, ki so zadeli tudi vratnico, v drugem pa so Škoti dosegli gol, a so lep poskus Scotta McTominaya, ko je zadel iz skrajšanega kota z leve strani, sodniki razveljavili zaradi nedovoljenega položaja in oviranja vratarja. V 74. minuti pa so Španci povedli, z glavo je zadel Alvaro Morata, v 86. pa je končni izid postavil Oihan Sancet.

Oihan Sancet | Avtor: Profimedia Profimedia

Na drugi tekmi skupine A so Norvežani pričakovano opravili svoje delo na Cipru in zmagali s 4:0, pri čemer je Erling Haaland dvakrat zatresel mrežo.

Škoti po prvem porazu še vedno vodijo s 15 točkami, Španci ob tekmi manj jih imajo 12, Norvežani pa 10.

Albanija premagala še Češko

V skupini E še naprej navdušuje Albanija, ki je tokrat s 3:0 premagala Češko, Taulant Seferi je dosegel dva gola. Albanci imajo 13 točk, Poljaki so se z zmago z 2:0 na Ferskih otokih prebili na drugo mesto, kjer imajo devet točk. Ob tekmi manj jim s po osmimi sledita Češka in Moldavija.

V skupini I so namesto treh odigrali le dve tekmi, obračun Izraela in Švice je bil razumljivo preložen zaradi vojnih razmer v Izraelu. Tako sta se Belorusija in Romunija razšli z 0:0, Kosovo pa je ob dveh golih Milota Rashice zmagalo v Andori s 3:0. Švicarji imajo 14 točk, Romuni ob tekmi več 13, Izrael je tretji z 11.

V petek si lahko štiri reprezentance zagotovijo nastop na EP v Nemčiji. To lahko uspe Franciji v skupini B ob zmagi proti Nizozemski, zmagovalec obračuna skupine F med Belgijo in Avstrijo bo prav tako prejel vstopnico za EP, Portugalski pa bi to uspelo ob morebitnem slavju proti Slovaški v skupini J.

Slovenija v soboto v Stožicah

Slovenija v skupini H trenutno s 13 točkami po šestih odigranih tekmah zaseda prvo mesto, a je v ogorčenem četveroboju za dve mesti, ki neposredno peljeta na EP z Dansko (13 točk), Finsko in Kazahstanom (obe po 12 točk). V skupini sta še Severna Irska (3 točke) in San Marino, ki je na dnu razpredelnice brez točk.

Slovenija - Severna Irska | Avtor: Profimedia Profimedia

Slovenijo v soboto čaka domača tekma proti Finski, tri dni kasneje pa bodo varovanci selektorja Matjaža Keka gostovali pri Severni Irski.