366 ogledov

Na velikem derbiju slavili gostitelji

David Raya Profimedia
Arsenal z zmago prekinil v zadnjih letih neugodno tradicijo proti Manchester Cityju.

Dvoboj med Arsenalom in Manchester Cityjem v Londonu je tokrat ponudil predvsem taktični boj trenerjev, v njem pa je na koncu slavil učenec. Trener topničarjev Mikel Arteta je svoje moštvo proti Pepu Guardioli popeljal do zmage z 1:0. Arsenal tako v tej sezoni Premier League ostaja še neporažen, City pa je doživel drugi zaporedni poraz.

V boju, ki je večinoma potekal na sredini zelenice pravih priložnosti ni bilo, precej več je sicer poizkušal Arsenal (na koncu razmerje strelov 12:4), a so bili tudi gostitelji po pravilu daleč od uspeha. Še najbližje zadetku so v prvem polčasu sicer bili gostje, ko se je vratar David Raya nekoliko 'zaštrikal' pred svojimi vrati, na koncu pa žogo izbijal, a pri tem zadel Juliána Álvareza, od Argentinčeve noge pa se je žoga za las odbila mimo vrat.

Če je imel City ob omenjeni akciji nekaj smole, pa je imel srečo, da je prvi polčas končal z desetimi možmi v polju. Mateo Kovačić je namreč najprej grdo zrušil Arsenalovega kapetana Martina Ødegaard, ki ga je s podplatom od zadaj zadel v gleženj, sodnik Michael Oliver pa mu je pokazal rumeni karton. Start Hrvata nad Norvežanom so sicer pod drobnogled vzeli v VAR sobi, vendar nato ni prišlo do rdečega kartona. A Kovačić ni odnehal, že nekaj minut kasneje je s podplatom zadel tudi Declana Rica, Oliver pa se na začudenje večine gledalcev na stadionu Emirates ni odločil še za drugi rumeni karton.

Arsenal je tudi večji del drugega polčasa dobival bitko na sredini, pra vih priložnosti pa še naprej ni bilo. So pa zato domači v 86. minuti izpeljali lepo akcijo, ki je prinesla šele njihov drugi strel na vrata (City je sprožil le enega) in tudi odločilni zadetek.

Po dolgi podaji Thomasa Parteyja na rob kazenskega prostora je Takehiro Tomiyasu z glavo spustil žogo do Kaija Havertza, ta je bil s hrbtom obrnjen proti golu in se je odločil, da bo s kratko podajo nazaj poiskal Gabriela Martinellija. Brazilec je ustrelil, okroglo usnje pa je v obraz zadelo nesrečnega Nathana Akéja, spremenilo smer in presenetilo vratarja Edersona, ki je že krenil v levo. Omenjena četverica topničarjev je sicer tekmo začela na klopi, v igro pa vstopila v drugem polčasu.

Gabriel Martinelli | Avtor: Profimedia Profimedia

City je krenil v napad, a nevarnejše akcije do konca tekme ni izpeljal.

Arsenal je tako prvič po 21. decembru 2015 v prvenstvu premagal sinjemodre, ti pa so po skoraj petih letih izgubili dve tekmi zapovrstjo med angleško elito. To se je zgodilo 22. in 26. decembra 2018. Topničarji so pred sezono sicer dobili tudi superpokal, takrat so proti Cityju slavili po streljanju enajstmetrovk.

Tudi Tottenham s šestimi zmagami in dvema remijema

Na lestvici je še naprej na vrhu Tottenham, ki ima po sobotni zmagi proti Lutonu (2:1) tako kot Arsenal 20 točk, a je v dosedanjem poteku sezone dosegel dva gola več ob enaki razliki med danimi in prejetimi goli. Manchester City je tretji z 18 točkami. Četrti je Liverpool, ki je zbral 17 točk, sledita Aston Villa, ki je remizirala proti Wolverhamptonu (1:1), in Brighton s po 16 točkami.

Liverpool je imel popoldne priložnost, da se na vsega točko približa vrhu, a je Brighton po neodločnosti v obrambi rdečih ob prostem strelu na 2:2 izenačil v 78. minuti prek branilca Lewisa Dunka. Brighton je sicer povedel v 20. minuti po golu Simona Adingre, nato pa je še pred polčasom dvakrat v polno zadel Mohamed Salah. Najprej je bil natančen v 40. minuti, pet minut kasneje pa je izkoristil še najstrožjo kazen.

West Ham in Newcastle sta prav tako igrala 2:2 ter s 14 oziroma 13 točkami sledita najboljši šesterici.

Že v soboto je Manchester United po preobratu premagal Brentford z 2:1, oba zadetka za domače je v sodnikovem dodatku drugega polčasa prispeval Scott McTominay, Chelsea pa je s 4:1 v gosteh premagal Burnley.

Angleško prvenstvo se bo po reprezentančnem ciklu nadaljevalo 21. oktobra.

1. Tottenham                8  6  2  0  18:8   20
 2. Arsenal                  8  6  2  0  16:6   20
 3. Manchester City          8  6  0  2  17:6   18
 4. Liverpool                8  5  2  1  18:9   17
 5. Aston Villa              8  5  1  2  19:12  16
 6. Brighton                 8  5  1  2  21:16  16
 7. West Ham                 8  4  2  2  15:12  14
 8. Newcastle                8  4  1  3  20:9   13