14 ogledov

Slovenci le ugnali žilave Angolce

Jure Zdovc
1/10
Slovenski košarkarji so proti Angoli prišli do četrte zmago na svetovnem prvenstvu. A precej težje od pričakovanj (93:87).

Slovenija je v skupini D še edina neporažena ekipa, po zmagah proti Avstraliji, Mehiki in Južni Koreji pa se je četa Jureta Zdovca tokrat pomerila z Angolo. To je bila prva uradna tekma med obema tekmecema, v pripravljalnem obdobju pa je Slovenija na turnirju na Kitajskem zanesljivo ugnala precej spremenjeno angolsko reprezentanco.

Angolski košarkarji so odprli tekmo z dvema uspešnima skokoma v napadu in vodstvom s 4:0. Kasneje je met za tri točke zadel Jure Balažić, Goran Dragić pa je moral hitro sesti na klop, saj je zaradi nestrinjanja s sodniško odločitvijo prejel tehnično napako. Nervozo Slovencev so znali fizično zelo močni Afričani izkoristiti z vodstvom 9:5. A Slovenci so nekajkrat dobro odigrali v obrambi, v napadu pa je pet točk zapored dosegel Balažić za vodstvo 12:11. Po prvi četrtini je bil rezultat 17:17.

V prvih 40 sekundah druge četrtine so ob nekoliko čudnem sodniškem kriteriju Angolci dosegli kar osem točk (17:25). Goran Dragić je nato odgovoril s petimi zaporednimi točkami, Domen Lobek pa je z uspešnim metom za tri točke rezultat znova izenačil. Isti igralec je poskrbel za največjo prednost slovenskih igralcev v prvem polčasu, slabe tri minute do konca druge četrtine je z dvema trojkama Slovenijo popeljal do 41:36. A tekmec se je do glavnega odmora približal le na točko zaostanka. Starejši od bratov Dragić je v prvem polčasu dosegel 14 točk, Lorbek pa le eno manj. Skok je pripadel Angolcem (18:13), Afričani so kar devetkrat ujeli žogo pod slovenskim obročem.

Težek boj do konca tekme

Na začetku drugega polčasa so Slovenci večkrat odigrali pod koš Angole in prednost je znova narastla na pet točk. Vendar sta sledili novi tehnični napaki, dobila sta jo selektor Zdovc in Balažić. Afričani so povedli z 61:53. A ob bolj agresivni obrambi so slovenski košarkarji na začetku 30. minute izenačili na 63:63. Zdvema skokoma v napadu in štirimi točkami se je v teh trenutkih izkazal Alen Omić. Po ukradeni žogi in košu Jake Klobučarja so Slovenci povedli, vendar je Angola tretjo četrtino zaključila s trojko.

V zadnjih deset minut so tako Zdovčevi izbranci vstopili s točko zaostanka. Klobučar je nanizal pet točk, po ukradeni žogi Eda Murića in njegovi lepi podaji pa je Jaka Blažič v protinapadu zadel za 74:72. Po drugi nešportni osebni napaki Angolcev v zadnji četrtini in trojki Murića je Slovenija spet izenačila svojo največjo prednost (79:74) na tekmi. Ta je s trojko Klemna Prepeliča tri minute in pol do konca dvoboja naposled narastla na deset točk (84:74). Košarkarji iz Angole so se nato še enkrat približali na minus štiri (82:86), 27 sekund do konca tekme pa le še na minus tri (84:87). Lorbek je zadel dva prosta meta, Angolci pa so po nori trojki od table zaostajali le še 87:89. Lorbek je bil še dvakrat natančen izza črte za proste mete, nato pa tudi Klobučar.

Zanimivo, da je kljub vseskozi napetemu izidu Zdovc namenil počitek Goranu Dragiću, ki je odigral nekoliko manj kot 17 minut. V drugem polčasu je večinoma igrala druga peterka slovenske izbrane vrste.

Slovenija : Angola 93:87 (17:17, 44:43, 65:66)

Slovenija: Balažić 11, Slokar 6 (2:4), Prepelič 5 (2:2), Murić 7, Blažič 7 (0:1), G. Dragić 14, Z. Dragić 6 (2:2), Lorbek 17 (6:6), Klobučar 12 (5:6), Omić 8.
Angola: Costa 2 (2:2), Fortes 21 (5:6), Ndoniema 14 (2:2), Joaquim 6 (2:2), Moore 17 (2:3), Moreira 20 (6:7), Mingas 7 (1:2).
Prosti meti: Slovenija 17:21, Angola 20:24.
Met za dve točki: Slovenija 17:28, Angola 23:48.
Met za tri točke: Slovenija 14:33 (G. Dragić 4, Lorbek 3, Balažić 3, Prepelič, Murić, Blažić, Klobučar), Angola 7:16 (Moore 3, Ndoniema 2, Fortes 2).
Skoki: Slovenija 30 (19 + 11), Angola 35 (20 + 15).
Osebne napake: Slovenija 24, Angola 20.
Pet osebnih: Costa (40.).