12 ogledov

Igranje z naletom Prevca stalo zmage

Peter Prevc Lahti EPA
Peter Prevc ni nadaljeval serije zmag v svetovnem pokalu, osvojil je peto mesto. Zmagal je Avstrijec Michael Hayböck pred Norvežanom Danielom Andrejem Tandejem in Nemcem Severinom Freundom. Od preostalih šestih Slovencev so se štirje uvrstili med dobitnike točk.

Slovenski šampion Peter Prevc pred praznimi tribunami v Lahtiju ni nadaljeval serije zmag. Po prvi seriji si je priboril sedem točk prednosti pred najbližjimi zasledovalci, v finalu pa po znižanju naleta s strani Gorana Janusa padel na peto mesto.

Prevc je ostal pri enajstih zmagah v letošnji sezoni in je tako še naprej za dve oddaljen od rekorda Gregorja Schlierenzauerja.

Prevc ima v skupnem seštevku že 1619 točk in je le še 464 točk oddaljen od drugega Schlierenzauerjevega rekorda: Avstrijec je v sezoni 2008/09 osvojil 2083 točk.

Robert Kranjec je končal na 19. mestu, Anže Lanišek na 25., Jaka Hvala je bil 28., Domen Prevc pa 29. Andraž Pograjc (43. mesto) in Jurij Tepeš (44. mesto) se nista prebila v finale.

Velika prednost po prvi seriji

Vsi slovenski skakalci, ki so se morali uro pred tekmo prebiti skozi kvalifikacijsko sito, so bili uspešni. Predhodno kvalificirani Peter Prevc, sicer najdaljši v kvalifikacijah, je tako dobil družbo šestih slovenskih orlov.

Kot prvi od Slovencev je nastopil Andraž Pograjc. Zasavec je pristal pri 110,5 metra (96,3 točke) in se poslovil od finalne serije (43. mesto). Boljši je bil Hvala, dosegel je 116 metrov (107,8 točke) in prevzel vodstvo po nastopih sedmih skakalcev, po prvi serij je bil 26. Slabše je nastopil Jurij Tepeš. Za 111,5 metra dolg skok je dobil 95 točk in končal s tekmovanjem (44. mesto).

Zato pa se je v drugo serijo (22. mesto) brez težav prebil Lanišek: dosegel je 118 metrov (110,3 točke).Soliden je bil tudi Kranjec (117,5m; 110,5) z 21. mestom. Najmlajši Slovenec Domen Prevc je dosegel podobno daljavo kot Kranjec in Lanišek (117m; 105,9 točke) in se za las prebil v finale (30. mesto).

Odlično je nastopil Daniel Andre Tande, s skokom dolgim 126,5 metra (129,1) je Norvežan prevzel vodstvo. Tik za njim se uvrstil Avstrijec Michael Hayböck (128m; 127,4). Norvežan Kenneth Gangnes je nastopil odlično (127,5m; 128,3 točke) in prišel na drugo mesto, med Tandeja in Hayböcka. Severin Freund je malce zaostal (125m; 122,7) in po prvi seriji zasedal sedmo mesto.

Pred nastopom Petra Prevca je Goran Janus znižal nalet, a to Prevca ni niti malo zmotilo. Dosegel je 128 metrov dobil 136,1 točke in suvereno vodil po prvi seriji.

Zapravljena priložnost

Domen Prevc v finalni seriji ni nastopil po svojih zmožnostih (112,5m; 210,0 točke). Le malce bolje se je odrezal Hvala (115,5m; 216,2). Oba z mlajšim Prevcem sta ostala pri repu finalistov.

Lanišek je pristal pri 116 metrih (220,8) in izgubil nekaj mest. Svoj skok iz prve serije pa je nadgradil Kranjec (119,5m; 227,4) in prevzel vodstvo po nastopu desetih tekmovalcev. Pred nastopom zadnje deseterice je bil na vrhu Japonec Daiki Ito (244,2 točke).

Nemec Freund, sedmi po prvi seriji, je pristal pri 128 metrih (259,5 točke) in prevzel vodstvo pred zadnjo šesterico. Čeh Roman Koudelka je pokvaril svojo uvrstitev in padel na rep deseterice. Tudi Norvežan Anders Fannemel Freunda ni izrinil z vrha. Zato pa je to uspelo Hayböcku (129m; 265,4 točke).

Norvežan Gangnes ni prehitel Avstrijca (127m; 259,2 točke), zaostal je tudi za Freundom. Gangnesov rojak Tande je skočil podobno (127m; 263 točke) in prav tako ostal za Hayböckom.

Janus je pred nastopom Petra Prevca spet znižal nalet. In to je 23-letnika stalo zmage. Pristal je pri 123 metrih in padel na peto mesto (258,7 točke). Če bi skočil vsaj pol metra dlje, bi dobil dodatnih 4,8 točke za daljavo in bi tako prišel na končno drugo mesto.