Španci čez Francijo v polfinale

Andrej Kirilenko
1/15
Reuters
Na olimpijskem turnirju v košarki so se med četverico najboljših že prebili ruski in španski košarkarji. Tekma je bila ob koncu precej živčna. Danes še dvoboja med Argentino in Brazilijo ter ZDA in Avstralijo.

V ponovitvi finala evropskega prvenstva izpred enega leta sta se v Londonu pomerila Francija in Španija. Slednja se je v prvih dveh četrtinah znašla v podrejenem položaju, edino vodstvo pa je v prvem polčasu imela le na začetku tekme, ko je povedla s 3:0. Francozi so si nato dvakrat že priigrali osem točk naskoka, ob glavnem odmoru pa so galski petelini vodili za tri točke.

Tudi v nadaljevanju tekme je bil dvoboj dolgo izenačen, francoski igralci pa so povsem popustili v zadnji četrtini. Slabih sedem minut pred koncem tekme so povedli s 57:54, nato pa dosegli le še dve točki. Pet sekund pred zadnjim piskom sirene je končni rezultat 59:66 postavil Mickael Gelabale. Ob zaključku tekme so Francozi poskusili tudi z grobimi prekrški, sodniki pa so tako v zadnji minuti morali preprečili tudi pretep. Španci se bodo v polfinalu pomerili z Rusi.

Nezaustavljivi Kirilenko

Andrej Kirilenko je že po dobrih dveh minutah tretje četrtine prišel do dvojnega dvojčka. Pri rezultatu 38:30, kar je bila do tedaj druga najvišja prednost Rusov na tekmi, je že zbral 12 točk in 11 skokov. Ob koncu tekme je v svojo statistiko vpisal 19 točk, 13 skokov, ter po tri podaje, blokade in ukradene žoge. Timofej Mozgov je dosegel 17 točk.

Litovci so se Rusom enakovredno upirali do zaključka prve četrtine, nato pa so se hitro znašli v zaostanku. Litovski košarkarji so tako že v 13. minuti zaostajali za devet točk (12:21), do polčasa pa so zaostanek predvsem po zaslugi Dariusa Songaile le uspeli znižati na sprejemljivih pet točk. Podobno sta se odvijali tudi zadnji četrtini. Že ob polovici tretjega dela igre je prednost ruske reprezentance namreč znašala 12 točk, a so nato Litovci z delnim rezultatom 11:0 prišli do izida 53:54. Vendar jim je za kaj več znova zmanjkalo moči.

Policija kriva za poraz?

Pri Litovcih je razočaral predvsem kapetan Linas Kleiza, ki je v 23 minutah zbral le štiri točke. Kleiza je pred tekmo sicer iz domovine prejel slabo novico. Sedemindvajsetletni košarkar, član NBA ekipe Toronto Raptors, bo moral namreč plačati kazen v višini 289 evrov, za en mesec pa je izgubil tudi vozniško dovoljenje. Kleizo so ujeli, ko je s svojim prestižnim bentleyjem v Litvi vozil skozi naselje s hitrostjo 110 kilometrov na uro, čeprav je bila omejitev 50 kilometrov na uro.

Polfinale Argentina - ZDA

Kot tretji so si polfinale zagotovili Argentinci. Ti so si zmago proti Brazilcem zagotovili v drugi in tretji četrtini. V obeh so sosedom dovolili po 14 točk, sami pa so jih dosegli 23 in 18. Brazilski košarkarji so se v zadnji četrtini približali le na dve točki zaostanka (68:70), a to ni bilo dovolj.

Argentina se bo v polfinalu pomerila z ZDA. Američani so po pričakovanjih brez večjih težav strli Avstralce. Že ob polčasu so vodili za 14 točk, enaka razlika je bila tudi po tretji četrtini, nato pa so igralci iz lige NBA stopili na plin in zanesljivo zmagali.