Svetovni pokal v slalomu na divjih vodah
1/19
Anže Petkovšek Svetovni pokal v slalomu na divjih vodah, Tacen 2019.
Peter Kauzer je prvo mesto zgrešil za pet stotink.

S finalom kajakašev se je v Tacnu končala tretja tekma svetovnega pokala v slalomu na divjih vodah. Peter Kauzer je bil drugi, Martin Srabotnik pa deseti. Že pred tem je v finalu kanuistk Alja Kozorog osvojila četrto, Eva Alina Hočevar pa sedmo mesto.

Peti iz polfinala Kauzer, ki je na savskih brzicah sicer slavil že štirikrat, je po dobrem srednjem in spodnjem delu nadoknadil nekaj zaostanka iz zgornjega dela, na koncu pa s čisto vožnjo brez dotika za zgolj pet stotnik zaostal za takrat vodilnim in končnim zmagovalcem, Italijanom Giovannijem de Gennarom. Tretji je bil Čeh Jiri Prskavec z 1,87 sekunde zaostanka.

"Ne glede na vse sem zadovoljen, da sem pred poletnim premorom naredil tri vožnje brez kazenskih sekund, ne da bi se spravljal v položaj, v katerem bi drugi lahko odločali o moji usodi. Tako grem lahko malce mirneje v pripravljalno obdobje za drugi del sezone," je po tekmi povedal Hrastničan.

Glede tega, da ga je od slavja ločila le majhna razlika, pa je dodal: "Giovanni je zelo v redu fant, skupaj opravimo veliko treningov tukaj ali v Avstraliji. Iskreno mu privoščim in čestitam. Tudi sam pa sem vesel teh stopničk."

Srabotniku, devetemu iz polfinala, se nastop v finalu ni posrečil, saj je izpustil dvoje vrat, skupno pa si nabral 106 kazenskih sekund in pristal na repu finalistov. Že v polfinalu je na 21. mestu obstal Niko Testen.

Martin Srabotnik | Avtor: Anže Petkovšek Svetovni pokal v slalomu na divjih vodah, Tacen 2019. Anže Petkovšek

V finalu kanuistk je pred tem Kozorogova dosegla četrto mesto, kar je ena najboljših slovenskih uvrstitev v tej disciplini doslej. Njen uspeh je s sedmim mestom dopolnila Eva Alina Hočevar.

"Poskušala sem se osredotočiti na izvedbene stvari, ne toliko na rezultat. Pred polfinalom sem bila precej živčna, saj sem si želela ta finale. Želela pa sem tudi sebi dokazati, da to zmorem, da sem dovolj dobra. S finalom sem to le potrdila in sem zelo zadovoljna," je dejala Kozorogova.

Dodala je, da ji je bilo nastopiti pred toliko navijači "kar malo strašno". "Ampak potem si vesel, ko vidiš, koliko ljudi te spodbuja in koliko ljudi gleda ta naš šport," je dodala.

Kljub štirim kazenskim sekundam je zmagala Avstralka Jessica Fox, ki je za 1,16 sekunde prehitela Avstrijko Viktorio Wolffhardt in za 7,63 sekunde Američanko Evy Leibfarth. Kozorogova, v polfinalu sedma, je ob dveh dotikih na četrtem mestu zaostala 9,49 sekunde, Hočevarjeva, v polfinalu šesta, pa prav tako ob dveh dotikih 22,07 sekunde.

Alja Kozorog | Avtor: Anže Petkovšek Svetovni pokal v slalomu na divjih vodah, Tacen 2019. Anže Petkovšek

Že v soboto sta domače navijače razveselila kanuist Anže Berčič in kajakašica Eva Terčelj, ki sta bila druga. Terčeljeva je brez dotika zaostala le za Italijanko Stefanie Horn, ki je slavila z 0,26 sekunde prednosti. Tretja je bila Ukrajinka Viktorija Us, ki je z enim dotikom zaostala 0,91 sekunde. V polfinalu pa sta obstali Eva Alina Hočevar, ki je bila brez dotika 25., in Ajda Novak, ki je bila z dvema dotikoma 13.

Berčič je med kanuisti v finalu osvojil drugo mesto. Zmagal je Italijan Roberto Colazingari, ki je s časom 87,48 sekunde Berčiča premagal dobre 1,3 sekunde, Slovaka Alexandra Slafkovskyja pa za dobri dve. V polfinalu je bil najhitrejši evropski prvak Benjamin Savšek, ki pa je imel tako kot Slafkovsky v finalu dotik vratc in z izidom 91,25 sekunde osvojil četrto mesto. Luka Božič je zgrešil ena od vratc in s pribitkom 50 sekund pristal na devetem mestu. Pred tem je bil najboljši slovenski kanuist v tej sezoni svetovnega pokala s tretjim in četrtim mestom.

Svetovni pokal v slalomu na divjih vodah | Avtor: Anže Petkovšek Svetovni pokal v slalomu na divjih vodah, Tacen 2019. Anže Petkovšek

Naslednja tekma svetovnega pokala bo med 30. avgustom in 1. septembrom v Markkleebergu, finale pa bo med 6. in 8. septembrom v Pragi. Zadnja tekma sezone bo svetovno prvenstvo v La Seu d'Urgellu med 24. in 29. septembrom.