1176 ogledov

Anže Lanišek z izjemnimi skoki na stopničkah v Oslu!

Anže Lanišek Profimedia
Tande zmagovalec Osla, Lanišek drugi.

Norveški smučarski skakalec Daniel Andre Tande (271,2 točke) je zmagovalec današnje tekme svetovnega pokala v Oslu, tretje in obenem zadnje iz serije turneje raw air.

Zelo dobro je spet nastopil najboljši Slovenec to zimo v pokalu Anže Lanišek (267,1), ki je s sedmega mesta po prvi seriji napredoval na končno drugo.

Zmagovalec turneje surovi zrak pa je po današnjem tretjem mestu (266,9 točk) postal Avstrijec Stefan Kraft. Vodilni na polovici Poljak Kamil Stoch (248,9) je zdrsnil na končno 15. mesto.

Na vrhu pa je Tande, ki je bil marca lani po hudem padcu na finalu v Planici nekaj časa celo v umetni komi, nato pa se to zimo vrnil v svetovni pokal, pred domačimi navijači skoraj leto dni po nesreči slavil izjemno čustveno zmago.

Daniel Andre Tande | Avtor: Profimedia Profimedia

"To je zagotovo zelo poseben trenutek," je po nastopu dejal Tande. "Nikoli nisem pričakoval, da bom to sezono skočil na stopničke in že drugo mesto v Klingenthalu je bilo presenečenje. To danes pa je povsem 'nadrealno'."

Norveški selektor Alexander Stöckl pa je dejal: "Videl sem ljudi s solzami v očeh, ko je Tande govoril o zelo čustvenem trenutku. Vsi smo veseli zanj."

Lanišek je osvojil peto uvrstitev na zmagovalni oder to zimo, enajste stopničke v pokalu v karieri, od tega ima eno zmago iz Ruke 2021 ter zdaj sedem drugih mest ter tri tretja.

Novo uvrstitev med najboljšo deseterico je spet vknjižil Cene Prevc (262), ki je bil po polovici tekmovanja na Holmenkollnu na 15. mestu, na koncu pa se je povzpel na šesto. V skupnem seštevku turneje pa je končal kot četrti.

Cene Prevc | Avtor: Profimedia Profimedia

Timi Zajc (254,2) je z 20. v finalu napredoval na rob deseterice, 11. mesto, Domen Prevc (236,9) na 24., Žiga Jelar pa na 28. Brez finala je od Slovencev danes ostal Lovro Kos na 37. mestu, brez nastopa na današnji tekmi pa Anže Semenič, ki se ni prebil med 50 skakalcev.

V skupnem seštevku svetovnega pokala je na vrhu ostal danes sedmi Japonec Ryoyu Kobayashi, ki ima 58 točk prednosti pred Nemcem Karlom Geigerjem na drugem mestu. Lanišek je zadržal sedmo mesto, Cene Prevc je deveti.

S turnejo surovi zrak se je za karavano svetovnega pokala končala sezona na skakalnicah, zdaj se skakalci selijo na letalnice, kjer se bo slovenski ekipi spet pridružil najboljši z zimskih iger v Pekingu, Peter Prevc. Ta je moral norveško turnejo izpustiti zaradi koronske okužbe.

Že prihodnji konec tedna skakalce v Vikersundu čaka svetovno prvenstvo v smučarskih poletih, nato se selijo na letalnico v Oberstdorf, za konec pa sledi še tradicionalni finale sezone na letalnici bratov Gorišek v Planici.