Šport > Zimski športi
2027 ogledov

Kranjec že na prvi preizkušnji sezone na stopničkah!

Žan Kranjec Epa
Na ledeniku Rettenbach se je odvila prva izmed bitk za izpraznjeni prestol. Žan Kranjec se je izkazal s tretjim mestom in stopničkami že na prvi preizkušnji sezone.

Sölden je gostil še moško veleslalomsko uverturo 54. po vrsti svetovnega pokala v alpskem smučanju. V Söldnu sta zadnji dve moški tekmi odpadli. Zadnji zmagovalec te zahtevne preizkušnje Francoz Alexis Pinturault nosi letnico zmage 2016, ko je Žan Kranjec navdušil s četrtim mestom.

Takrat sta se pred Slovenca uvrstila od letos upokojena Marcel Hirscher in Nemec Felix Neureuther. Z njunim slovesom sta se izpraznili dve mesti, kar je v skupnem seštevku priložnost tudi za najboljšega slovenskega veleslalomista, ki je 19. decembra lani osvojil svojo prvo zmago v svetovnem pokalu. Šestindvajsetletnik je minulo sezono sklenil s tretjim mestom v Andori, svojimi tretjimi stopničkami v svetovnem pokalu.

Slovenski adut za veleslalomski globus se je na prvo progo podal kot drugi, za izjemnim Norvežanom Henrikom Kristoffersenom. Kranjec je vozil odlično ter Norvežana prehitel kar za 46 stotink, kljub temu da mu sam zaključek proge ni najbolje uspel.

Henrik Kristoffersen | Avtor: Epa Epa

Kranjec pa ni dolgo zdržal v vodstvu, saj ga je ravno zaradi slabega spodnjega dela za stotinko prehitel Švicar Marco Odermatt, ki je na prejšnjih vmesnih časih še prepričljivo zaostajal za slovenskim šampionom.

Kranjca pa je po razpredelnici za mesto navzdol potisnil še Alexis Pinturault, ki je prevzel vodstvo s 33 stotinkami prednosti pred Švicarjem, na drugo mesto pa se je zavihtel še en Francoz, Mathieu Faivre, ki je za rojakom zaostal za vsega dve stotinki.

Alexis Pinturault | Avtor: Epa Epa

Kranjec je tako prvo vožnjo končal na četrtem mestu z zaostankom 34 stotink, medtem ko se v drugo vožnjo na žalost ni uspelo uvrstiti drugemu Slovencu, Štefanu Hadalinu, ki je z zelo slabo startno številko 62 za Pinturaultom zaostal 3 sekunde in 11 stotink ter končal na 48. mestu.

Tina Robnik "Smo zraven" Šport Novi trener Slovenk zadovoljen z izkupičkom

Kranjec se je pogumno podal tudi na drugo progo, ves čas držal svojo prednost, nekoliko izgubil le na zadnjem merjenju vmesnega časa, ko je imel le še 15 stotink prednosti pred vodilnim Tommyjem Fordom, a mu je vseeno uspelo prevzeti vodstvo s 7 stotinkami prednosti.

Po številnih napakah Odermatta pa je postalo jasno, da bo Kranjec končal na stopničkah. Naslednji je bil na vrsti Faivre, ki je tekom proge ves čas izgubljal, imel na zadnjih dveh merjenjih časa že zaostanek, a je na koncu za 9 stotink prevzel vodstvo.

Pinturault pa je v maniri pravega Hirscherjevega naslednika odlično opravil z drugo vožnjo ter s 54 stotinkami slavil pred rojakom Faivrejom. Žan Kranjec je tako prvo preizkušnje sezone končal na stopničkah s tretjim mestom ter 63 stotinkami zaostanka za zmagovalcem.

Rezultate si lahko ogledate TUKAJ.

17-letnica Šport Alice v čudežni deželi: Še vedno sem v šoku alice robinson Veleslalom Šport Senzacija: 17-letnica šokirala kraljico belih strmin