Šport > Zimski športi
2745 ogledov

Izjemni Kranjec sezono sklenil s stopničkami

žan kranjec Epa
Žan Kranjec se je od letošnje sezone svetovnega pokala poslovil s tretjim mestom na veleslalomu v Soldeuu.

Najboljši slovenski smučar Žan Kranjec se je na zadnji tekmi sezone v njegovi paradni disciplini zavihtel na najnižjo stopničko. Ljubljančan je v finalu napadel s četrtega mesta in si predvsem po zaslugi odlične predstave v srednjem delu proge prismučal tretje stopničke v karieri.

Zmagal je Francoz Alexis Pinturault, ki je v finalu ubranil visoko prednost iz prve vožnje. Na drugo mesto se je s tretjega prebil Švicar Marco Odermatt, medtem ko je drugi po prvi vožnji Šved Matts Olsson nazadoval šele na 13. mesto.

žan kranjec | Avtor: Epa Epa
Kranjec je osvojil še tretje stopničke v svetovnem pokalu in druge letos, potem ko se je ob koncu lanskega leta v Saalbachu veselil sploh prve zmage na najvišjem nivoju tekmovanja. Stopničke v Soldeuu so bile 273. slovenske, 97. moške in 18. na veleslalomih.

Dobitnik malega veleslalomskega globusa Avstrijec Marcel Hirscher je bil tokrat šele šesti. Kranjec je za tretje mesto prejel novih 60 točk in v končni veleslalomski razvrstitvi napredoval na četrto mesto. S tem je izenačil najboljšo slovensko končno uvrstitev v letošnji sezoni, četrto mesto je v smukaški razvrstitvi zasedla tudi poškodovana Ilka Štuhec.

Kranjec je v tej zimi v veleslalomskem seštevku zbral 344 točk, kar je največ v karieri. Tudi seštevek točk v skupni razvrstitvi kaže, da je za njim najboljša sezona, kot 22. najboljši smučar ima 399 točk. Na sporedu je v nedeljo le še slalom, na katerega pa se ni uvrstil.

S trojnimi uvrstitvami na veleslalomske stopničke v svetovnem pokalu v moški konkurenci je Kranjec drugi najboljši Slovenec za Bojanom Križajem, ki je v času svoje kariere zbral sedem veleslalomskih uvrstitev na zmagovalni oder.

Pinturault razred zase (1. vožnja)

Na startu tekme v Soldeuu je bilo 25 tekmovalcev. Odprl jo je Kranjec, ki je imel celo teoretične možnosti, da se ob zanj idealnem razpletu povzpne na tretje mesto veleslalomskega seštevka.

26-letnik je imel tri točke manj od Švicarja Loica Meillarda oziroma le pet manj od Francoza Thomasa Fanare. Od tretjeuvrščenega Pinturaulta, ki je tekmo dobil, ga je ločilo 85 točk, torej bi moral za skok med najboljšo trojko zmagati, Francoz pa ne bi smel osvojiti točke. To se na koncu ni zgodilo, tako da je Slovenec sezono sklenil na četrtem mestu.

Kranjec je prvo progo presmučal s časom 1:07.26. Za njim se je na progo podal najboljši smučar na svetu, ki si je še pred prihodom v Soldeuu zagotovil mala globusa v obeh tehničnih disciplinah in veliki globus za osmo skupno zmago. Avstrijec je v svetovnem pokalu nepremagan že od leta 2012.

Hirscher je bil v zgornjem delu desetinko hitrejši, nato pa v srednjem v primerjavi s slovenskim asom izgubil kar pol sekunde (+0,41). Tega do cilja ni uspel nadoknaditi (+0,37).

Fanara bi moral prevzeti vodstvo, ob zadnjem merjenju vmesnega časa je bil sedem desetink hitrejši od Kranjca, nato pa je na ciljni strmini tvegal preveč in odstopil.

Kranjca je na drugo mesto potisnil Olsson, oba pa je kasneje prepričljivo premagal Pinturault. Henrik Kristoffersen se podobno kot Hirscher ni najbolje znašel in si pridelal velik zaostanek za vodilnim Francozom (+1,49). V boj za stopničke se je s tretjim časom vmešal še Odermatt.

Po prvi vožnji je vodil Pinturault pred Olssonom (+0,63), Odermattom (+0,88) in Kranjcem (+0,98).

alexis pinturault | Avtor: epa epa

Kranjec pridobil eno mesto (2. vožnja)

Druga vožnja se je začela ob 12.15. Manuel Feller je v finalu napadel z osmega mesta in ostal na vrhu do natopa edinega slovenskega predstavnika. Za Avstrijcem, ki je tekmo končal tik pod stopničkami, sta zaostala tako Hirscher kot Ted Ligety.

Kranjec je branil 41 stotink prednosti iz prve vožnje. Do prvega vmesnega časa je izgubil samo stotinko (-0,40), do drugega je prednost skopnela na šest, do tretjega pa spet narasla na 33. V cilju je prevzel vodstvo, Fellerja je premagal za 27 stotink.

Slovenca je iz boja za zmago takoj izločil Odermatt, Olsson pa je močno nazadoval po lestvici, kar je Kranjcu prineslo stopničke. Pinturault je potrdil premoč iz prve vožnje in se veselil 23. zmage v karieri.