Šport > Zimski športi
8083 ogledov

Nov dan, nova medalja: Slovenija je športna velesila!

anže lanišek Epa
Anže Lanišek je osvojil bronasto medaljo na tekmi na srednji napravi na nordijskem SP v Oberstdorfu. Naslov svetovnega prvaka je osvojil Poljak Piotr Žyla.

Smučarski skakaklci so na SP opravili s tekmo na srednji napravi. Naslov svetovnega prvaka je osvojil Piotr Žyla (268,8), ki je v finalu ubranil vodstvo po prvi seriji. Srebra se je razveselil domačin Karl Geiger (265,2), ki se je s četrtega povzpel na drugo.

žyla | Avtor: Epa Epa

Za nov slovenski uspeh je s tretjim mestom poskrbel Anže Lanišek (261,5), ki je s tem Sloveniji zagotovil še četrto odličje na letošnjem svetovnem prvenstvu. Njegov uspeh je z osmim mestom dopolnil Bor Pavlovčič (253,5). Cene Prevc je bil 15. (246,0), Žiga Jelar pa 28. (223,5). Lanišek in Jelar sta v finalni seriji izgubila vsak po eno mesto, Pavlovčič je pridobil tri, Prevc pa kar pet.

| Avtor: Epa Epa

"Ni bilo najbolj enostavno ohraniti zbranosti. Skoka sta bila sicer najslabša tukaj, a zdaj ni pomembno. Ostal sem zbran in sproščen, skušal sem se zabavati v finalni seriji in uspelo mi je. Noro je bilo, medalja, super! Prevečkrat sem bil že četrti, na mladinskem SP sploh nisem medalje osvojil, danes pa mi je le uspelo. Samo tako naprej," je za RTV Slo dejal Lanišek.

anže lanišek | Avtor: Epa Epa
Po polovici tekme je morda nekoliko presenetljivo vodil Žyla (138,7 točke). Natanko tri točke je na drugem mestu zaostajal Lanišek (135,7), še desetinko več pa Ryoyu Kobayashi (135,6), ki je s skromno predstavo v finalu nazadoval šele na 12. mesto.

Blizu medalji je bil tudi kasnejši podprvak Geiger, ki je imel desetinko točke zaostanka za Japoncem. To pomeni, da je drugega in četrtega skakalca ločila zgolj petina točke. Pavlovčič je bil po prvi seriji na 11. mestu, Cene Prevc 20., Jelar pa 27.

Prvi favorit tekmovanja, letos na trenutke nepremagljivi Halvor Egner Granerud, je bil šele na 16. mestu (128,3). Zmagovalec poskusne serije Dawid Kubacki je bil peti (135,0), Markus Eisenbichler le 14. (129,6), Kamil Stoch pa skromen 23. (121,2).

1. serija

Cene Prevc 102 m / 124,9
Žiga Jelar 96 m / 118,7
Bor Pavlovčič 101,5 m / 130,5
Anže Lanišek 102,5 m / 137,7

Slovenske nastope v prvi seriji je odprl Prevc. S 102 metri je preskočil vse tekmovalce pred njim in zanesljivo prevzel vodstvo, a je zaradi napake pri doskoku dobil nekoliko slabše ocene za slog. Jelar s 96 metri ni ogrozil najboljših, je pa zanesljivo potrdil nastop v finalu. Zelo dobro se je odrezal Pavlovčič (101,5 m), ki je zaostal samo za Avstrijcem Michaelom Hayböckom (101 m).

Lanišek je upravičil vlogo prvega slovenskega aduta. Pristal je 102,5 metra ter za desetinko točke ugnal Ryoyuja Kobayashija (104 m), zaostal pa tri za vodilnim Piotrom Žylo (105 m). Na drugem mestu je ostal tudi po nastopu vseh favoritov.

lanišek pavlovčič Pred finalom Šport Slovenski skakalci z izjemnimi skoki napovedali boj za odličja

2. serija

Žiga Jelar 90,5 m / 223,5
Cene Prevc 98 m / 246,0
Bor Pavlovčič 98 m / 253,4
Anže Lanišek 101 m / 261,5

Zelo dobro se je v finalu odrezal dolžnik prve serije Granerurd (103 m), ki se je s 16. mesta povzpel na četrto. Norvežana, ki mu je uspela daljava druge serije, je s prvega mesta izrinil šele Geiger, nato pa sta ga premagala še Lanišek in Žyla. Kobayashi, tretji po prvi seriji, je padel na 12. mesto. Peto je osvojil nekdanji svetovni prvak Kubacki.

"Najprej čestitke Anžetu za kolajno. Super vesel sem zanj! Glede mojih skokov pa sem tudi super zadovoljen, pokazal sem dva zelo solidna skoka. Imam še malenkost rezerv, a to sodi k športu," je po uvrstitvi v prvo osmerico tega SP dejal Pavlovčič.

"Za nami je odličen dan, tudi za mano. 'Poskakal' sem tako, da lahko rečem, da sem zadovoljen. Ampak ... žaba (tako Laniška kličejo skakalni prijatelji, op. a) ima kolajno in to je to!" pa je bil po tekmi uspeha reprezentančnega kolega vesel Cene Prevc.