172 ogledov

Šokantno tekmo v Kitzbühlu dobil Švicar

Beat Feuz Kitzbühel Epa Beat Feuz.
Smučarji so se merili na znamenitem smuku v Kitzbühlu.

Švicar Beat Feuz je zmagovalec prvega moškega smuka za svetovni pokal alpskih smučarjev v letu 2021 v Kitzbühelu. Feuz je na smukih na zloglasnem Streifu po štirih drugih mestih le osvojil najvišjo stopničko. Lanski zmagovalec tega smuka Avstrijec Matthias Mayer je dobil drugo mesto, tretje mesto je pripadlo predstavniku Italije Dominiku Parisu.

Petkov smuk je vzel velik davek med tekmovalci. Američan Ryan Cochran-Siegle je bil prvi letos, ki so ga v dolino s te zahtevne strmine prepeljali reševalci na nosilih z reševalnim helikopterjem.

Ryan Cochran-Siegle Kitzbühel Video Šport Kultna proga terjala davek: smukača odpeljal helikopter!

Naslednji, ki je utrpel zelo grd padec, je bil Švicar Urs Kryenbühl, ki je padel na ciljnem skoku. Tekmovalca, bil je 17. na startu, je vrglo na glavo in ga nepremičnega katapultiralo skozi cilj. Nepremično je obležal na snegu v ciljnem izteku ter so mu po dolgih minutah le nudili prvo pomoč. Tudi njega so prepeljali s helikopterjem do nadaljnje zdravstvene pomoči. Njegov izid je sicer obveljal.

Urs Kryenbühl Video Šport Grozljivo: pri 140 km/h padel na glavo!

Američan, ki je nastopil s startno številko 13, je na enem od zavojev izgubil ravnotežje, pri veliki hitrosti ga je silovito vrglo s proge. Padel je na bok in nenadzorovano drsel po ledeni progi. Priletel je v zaščitne mreže, ki so ga zadržale, da ni priletel v gozd. Tekmovalec je bil po padcu pri zavesti, a je tožil za bolečinami v rami, tako da so ga vseeno prepeljali k zdravniku s helikopterjem.

Feuz, smukaški svetovni prvak iz leta 2017, je zmagovito vožnjo uprizoril kot peti na startu s časom 1:53,77 minute. Mayer, ki je nastopil s številko 7, je bil zelo blizu, a se v cilju ni obarval v zeleno. Njegov zaostanek je znašal 16 stotink sekunde. Korošec je lani na Streifu zmagal. Zaostanek Parisa na tretjem mestu je znašal 56 stotink sekunde.

Triintridesetletnik je osvojil smukaško zmago po enem letu. Lani je slavil na smuku v Wengnu, ki ga letos niso izpeljali zaradi slabih epidemioloških razmer. Feuz je smukaški globus osvojil v zadnjih treh sezonah (2018, 2019, 2020).

Na startu zloglasne proge so bili trije Slovenci. A se je po progi spustil le Martin Čater, ki je navdušil s spektakularno zmago na uvodnem moškemu smuku sezone 2020/21. Celjan je bil 16. na startu. S to dolgo in zahtevno strmino se še ni spoprijateljil. Čater je bil prvi, ki so na progi zaostali več kot štiri sekunde (+4,12). V cilju ni prehitel nobenega od tekmovalcev, ki so nastopili pred njim. Na koncu je osvojil točke s 26. mesto od 28, ki končali preizkušnjo v cilju.

Pri tekmovalcu s številko 23 so smuk znova prekinili, takrat zaradi vetra. Nato so pustili na progo še sedem tekmovalcev. Pri številki 31 pa so tekmo znova prekinili in jo nato tudi končali. S tridesetimi tekmovalci, ki so startali, so izpolnili formalne pogoje, da je tekma obveljala za uradno. Med tistimi, ki nista šla na start, sta bila tudi Slovenca Boštjan Kline in Miha Hrobat s številkama 38 in 50.