Šport > Zimski športi
3154 ogledov

Štuhčeva dokazala, da je še vedno del smukaške elite

ilka štuhec Profimedia
Slovenska specialistka za hitre discipline Ilka Štuhec je s petim mestom na smukaški tekmi v Val d'Iseru prišla do najboljše uvrstitve v sezoni.

Sofia Goggia je zmagala tudi na tretjem smuku olimpijske sezone v Val d'Iseru. Drugega mesta se je veselila Američanka Breezy Johnson (+0,27), tretjega pa Avstrijka Mirjam Puchner (+0,91).

goggia | Avtor: Epa Epa

Prvo peterico je zaokrožila najboljša slovenska smukačica Ilka Štuhec (+1,37). Svoje prve stopničke po 35 mesecih je zgrešila za 46 stotink sekunde. Mariborčanka je nastopila s startno številko osem in ob prihodu v cilj zavzela drugo mesto. V nadaljevanju so progo hitreje od nje presmučale Američanka in dve Avstrijki, poleg Puchnerjeve še Ramona Siebenhofer (+1,33).

Goggia je bila tudi na tretjem smuku sezone razred zase. Po Lake Louisu, kjer ji je uspel trojček zmag, smukaškima zmagama je v Kanadi dodala še superveleslalomsko, je smukaško konkurenco premagala tudi na progi Oreiller-Killy v Savojskih Alpah.

| Avtor: Epa Epa
Štuhčevo so od četrtega mesta ločilo zgolj štiri stotinke. V Val d'Iseru je bila na lanskem smuku pred natanko enim letom četrta, pred petimi leti pa je na tem prizorišču zmagala na alpski kombinaciji in nato še na smuku.

Točko je s 30. mestom osvojila tudi druga slovenska predstavnica Maruša Ferk Saoioni (+2,62), ki je startala kot 38.

Goggia je prevzela vodstvo s številko sedem na startu. Tedaj vodilno rojakinjo Eleno Curtoni je v cilju premagala s prednostjo kar 1,52 sekunde.Takoj za Goggio se je na progo pognala Štuhčeva, ki je bila v zgornjem delu celo hitrejša od Italijanke na vrhu (-0,21; -0,40; -0,02). Nato je začela izgubljati prednost pred Goggio, a je še vedno držala stik z najhitrejšo (+,0,69; +1,14). Zaostanek Mariborčanke ob prihodu v cilj je bil večji od sekunde. V boju za takrat drugi čas je za 15 stotink sekunde prehitela Curtonijevo.

Goggia je s 15. zmago v svetovnem pokalu, 11. smukaško, prevzela mesto vodilne v seštevku pokala. Devetindvajsetletnica iz Bergama je zbrala že 535 točk, Mikaela Shiffrin iz ZDA, ki je smuk izpustila, ima na drugem mestu deset točk manj.

Italijanka je z največjim možnim seštevkom smukaških točk na treh smukih (300) vodilna smukačica v posebnem seštevku discipline. Johnsonova na drugem mestu zaostaja 60 točk. Štuhčeva (71) je deveta.

"Seveda sem zadovoljna z današnjim rezultatom. Vožnja je bila OK, seveda pa bi se dalo kakšen del odpeljati še bolje in hitreje. Generalno gledano sem zadovoljna, kot se je izšlo," je sporočila dvakratna svetovna smukaška prvakinja.