705 ogledov

Drugi najboljši nastop v karieri za slovenskega smučarja

Martin Čater Profimedia
Martin Čater se je s številko 42 uvrstil na 12. mesto.

Aleksander Aamodt Kilde je zmagovalec superveleslaloma za svetovni pokal alpskih smučarjev v Val Gardeni. Norvežan je za deveto zmago v svetovnem pokalu za 22 oz. 27 stotink sekunde ugnal Avstrijca Matthiasa Mayerja in Vincenta Kriechmayrja, ki sta zasedla drugo in tretje mesto. Za najboljši slovenski dosežek je poskrbel Martin Čater na 12. mestu.

Devetindvajsetletni Kilde je Norveški prismučal 46. moško superveleslalomsko zmago v svetovnem pokalu ter jubilejno deseto zmago na superveleslalomih na progi Saslong.

Pet od teh jih je Val Gardeni osvojil sloviti Kildejev rojak Aksel Lund Svindal, dve ima poškodovani Kjetil Jansrud, dve pa ima po novem tudi Kilde. Enkrat je na tem prizorišču zmagal tudi Lasse Kjus.

Kilde je prvi favorit tudi za sobotni smuk. Pred enim letom je v Val Gardeni vzel zmagi na superveleslalomu in smuku.

Na vrhu ostajajo Avstrijci s 83 zmagami v tej disciplini. Norvežani so drugi.

Rezultate si lahko ogledate TUKAJ.

Slovenci so se na start podali šele proti koncu tekme, s startnimi številkami od 42 do 59. Prvi Slovenec na startu Čater se je dobro lotil preizkušnje, ob vseh merjenjih vmesnega časa je bil konkurenčen, kar je pokazal tudi končni zaostanek 1,14 sekunde ob prihodu v cilj za zanesljivo uvrstitev med dvanajst najboljših.

Miha Hrobat, ki je bil natanko sekundo počasnejši od Čatra, je bil 41. Boštjan Kline je dobro smučal na progi, njegov zaostanek je bil ob tretjem merjenju časa krepko pod sekundo, a je nato storil napako in zgrešil vratca ter tako odstopil, brez uvrstitve je kasneje ostal tudi Nejc Naraločnik.

Medtem ko je Ilka Štuhec v Val Gardeni celo zmagala, pred tremi leti je bila najhitrejša tako na smuku kot na superveleslalomu, pa Slovenci v moški konkurenci na tem prizorišču v Dolomitih niso posegali tako visoko. Jure Franko, še pred osamosvojitvijo Slovenije, je superveleslalom končal na sedmem mestu, kar je še vedno najboljši dosežek Slovenca v tej disciplini v Val Gardeni.

Aleš Gorza je bil leta 2009 v Val Gardeni 12. v superveleslalomu. In 12. mesto je tudi dosežek Čatra, ki je pred enim letom v Val d'Iseru s startno številko 41 prišel do izida kariere, prvih stopničk, ko je zmagal na smuku. Z 12. mestom je 28-letni Celjan vpisal celo drugi najboljši superveleslalomski izid v karieri, boljši v tej disciplini je bil zgolj leta 2017 v Kvitfjellu, ko je bil šesti.