Svet
130 ogledov

Črna gora snuje samostojen jezik

Črnogorščina: le varianta srbščine ali kaj več? Žurnal24 main
Črnogorščina, ki je po prepričanju mnogih strokovnjakov in laikov zgolj različica srbskega jezika, bo dobila svoj pravopis in slovnico, v latinični različici pa dve novi črki.

Črnogorske oblasti želijo prerezati še zadnje vezi, ki jih povezujejo s Srbijo. Črnogorski jezik, ki je po ustavi iz leta 2007 uradni jezik na ozemlju Črne gore (regionalno imajo status uradnega jezika še srbščina, albanščina, bosanščina in hrvaščina), naj bi postal povsem samostojen jezik. S tem naj bi končno presegli v ustavi iz leta 1992 zapisano opredelitev črnogorščine kot "srbskega jezika ijekavske standardne različice".

Po poročanju črnogorskih medijev naj bi črnogorščina že kmalu dobila lastna pravopisna pravila, v pripravi pa je tudi slovnica. V latinični pisavi omenjenega jezika naj bi bili uvedeni dve novi črki, ki bosta označevali mehki Š in Ž. Brez ustreznih oznak za omenjena glasova pa bo za zdaj ostala cirilična različica, ki ima sicer 30 črk.

Na načrtovane novosti so se ostro odzvale opozicijske stranke, predstavnice v Črni gori živečih Srbov. Črnogorski jezik bi bil "še en paradoks, hibridna rešitev", ki ne bi zavezovala nikogar, so sporočili iz Srbske ljudske stranke (SNP). Dodali so, da je "tako imenovana črnogorščina" le glasovna različica srbščine.

Pri zadnjem popisu črnogorskega prebivalstva leta 2003 je kar 63 odstotkov od skupno dobrih 620 tisoč državljanov kot svoj materni jezik navedlo srbščino, le 22 odstotkov pa črnogorščino. Da bi se izognile netenju političnih sporov, so oblasti že leta 2004 določile, da se šolski predmet, posvečen maternemu jeziku, imenuje zgolj "materni jezik".

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.