Svet
5 ogledov

V napadu Nata žrtve tudi civilisti

Med ubitimi so bili tudi civilisti, ki so jih uporniki pozvali, naj si vzamejo g Žurnal24 main
V petkovem letalskem napadu zveze Nato v Afganistanu so umrli tudi cilivisti. Pred vojaško bazo Nato se je razstrelil samomorilski napadalec. Pri tem sta umrla dva človeka, šest pa jih je bilo ranjenih.

Zveza Nato je priznala, da so v letalskem napadu, ki se je zgodil 4. septembra, umrli ne le uporniki, temveč tudi civilisti. Poveljstvo sil Isaf v Kabulu je sporočilo, da točnega števila civilnih žrtev še nimajo, a naročena je že poglobljena preiskava, ki bo razkrila tudi to. V napadu je bilo ubitih več deset ljudi, uporniki so namreč po napadu na cisterno lokalno prebivalstvo pozvali, naj si vzamejo gorivo. V tistem trenutku pa so letala Nata izvedla napad.

Posredovanje letal je zahteval nemški častnik, ki je bil, kot pojasnjujejo v sporočilu Isafa, "prepričan, da se na območju ne nahaja noben civilist". Nemška kanclerka Angela Merkel je zaradi civilnih žrtev že izrazila globoko sožalje. "Za vsakega nedolžnega ubitega ali ranjenega, vključno med nemškimi akcijami, globoko obžalujem," je dejala.

 
 
Z letališča, ki je bilo prizorišče že mnogih talibanskih napadov, so se po besedah prič po eksploziji, ki so jo so slišali prebivalci več kilometrov oddaljenih naselij, začeli dvigati visoki ognjeni zbulji.© Reuters
 

Napad na letališče
Danes pa je prišlo do novega samomorilskega napada v Kabulu. Samomorilski napadalec si je za kraj dogodka izbral glavno kabulsko letališče, kjer je tudi vojaška baza zveze Nato. V največjem napadu po avgustovskih predsedniških volitvah sta umrla dva človeka, šest jih je ranjenih, od tega dva huje.

Nato po napadu ni bil na voljo za komentarje, tako da se še ne ve, ali so bili med ranjenimi in umrlimi tudi njihovi uslužbenci. A afganistanski vojak, ki je napad videl, je povedal, da sta ubita prav predstavnika Nata. Talibanski predstavnik je že potrdil odgovornost za napad na zahodne vojaške sile.

 

Nezadovoljstvo v ZDA in Nemčiji

V Afganistanu služijo številni nemški in ameriški ter drugi tuji vojaki. Zato splošna podpora vojni med prebivalstvom teh držav pada, saj vedno slabše varnostne razmere kažejo na to, da se čete še dolgo ne bodo umaknile iz države.

Razmere so se zaostrile po spornih volitvah
Napad na letališču je pokazatelj vedno slabših varnostnih razmer v državi, ki so se po spornih avgustovskih predsedniških volitvah še bolj zaostrile. Zaradi politične nestabilnosti države ta počasi izgublja tudi podporo Zahoda, vprašljiva pa je tudi njena politična prihodnost.

Glasove predsedniških volitev še vedno preštevajo, a zaradi vedno pogostejših obtožb o nepravilnosti izvedbe volitev ima afganistanska vlada vedno težjo nalogo pri prepričevanju državljanov, da so bile volitve izpeljane pravilno. Bela hiša je tako v Kabul že poslala opozorilo, da se mora Afganistan z obtožbami soočiti.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.